Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a včas tak varovat před blížícím se nebezpečím. Věže byly též posledním útočištěm hradní posádky, byl-li hrad dobyt. Už od období renesance tomu ale bylo jinak a především duch romantismu 19. století proměnil mnohé hradní a zámecké věže v krásná vyhlídková místa. Ne všechny hradní a zámecké věže jsou přístupné a ne všechny nabízí dobrý výhled. Kde u nás najdeme ty nejkrásnější?

Starobylé věže s režným zdivem už dávno nejsou strážním bodem ani posledním útočištěm hradní posádky ve chvíli, kdy byla prolomena hradní brána. I proto dnes většinou vstupy do těchto věží nenajdeme v úrovni prvního patra, kde původně z obranných důvodů bývaly, ale už v přízemí, kde je prolomili především romantičtí stavitelé 19. století.

Všímavé oko dnes rychle spatří dveřní portál s lomeným obloukem ve výši prvního patra, které se dnes jeví jako okno, přitom se však jedná o původní vstup, kde z prostoru paláce vedl padací most až ke dveřím věže. Ovšem ne všechny hradní a zámecké věže skýtají krásné výhledy, jelikož vstupy do nich byly zazděny, nebo se z vyhlídkových věží staly pouhé hlásky či vodárenské věže. Dobrým příkladem je hrad Šternberk na Moravě, kde je dominantní věž zapečetěná z časů velké přestavby Liechtensteinů na konci 19. století a je tak nepřístupná, nebo Velká věž zámku Konopiště, z níž se stala vodárenská věž a okýnka nahoře jsou navíc tak malá, že skýtají jen omezený výhled.

Najdou se však více i méně známá místa, kde výšlap na vysokou hradní či zámeckou věž rozhodně stojí za tu námahu. Nejednou člověk musí zdolat 200 a více schodů, ovšem udělá tak něco jak pro své zdraví, tak i pro svou duši.

Začít můžeme v jižních Čechách. Mezi krásné vyhlídkové věže zdejších zámků jistě patří renesanční věž v Českém Krumlově. Nabízí výhled nejen na samotný areál zámku, ale též hravý tok Vltavy a město v jejím záhybu. Ještě krásnější výhled však nabízí věž na zámku Hluboká nad Vltavou. Ač je pravda, že na samotný pohádkový zámek je nejkrásnější pohled, nejinak tomu je, když se člověk rozhlédne ze zámecké věže. Vidět je celé daleké okolí a České Budějovice má člověk jako na dlani.

V západních Čechách jistě stojí za zmínku hrad Rabí, jehož bývalá obytno-obranná věž, tzv. donjon, i vzhledem k drastickým úpravám vyhlídkové části věže, poskytuje krásné výhledy jak na samotný rozsáhlý hradní areál, tak i do dalekého okolí podél řeky Otavy. Ještě působivější výhledy pak nabízí zřícenina hradu Radyně nedaleko Plzně. Dohlédnout lze jak k západočeské metropoli, tak i směrem zámečku Kozel. Výhled však poněkud kazí anténová koruna věže. 

Pokud člověk zamíří do severních Čech, jistě zde nemůže vynechat Házmburk, kde je i ze samotného hradního nádvoří nádherný výhled do Českého Středohoří. Kdo si však troufne ještě na hradní věž, určitě nebude litovat. Snad ještě působivější výhledy poskytuje hrad Bezděz, odkud má člověk na dlani nejen celé okolí, ale snad i celou republiku. Za dobré viditelnosti je možné spatřit hlavní centra české státnosti, až už se jedná o horu Říp či v dáli o hlavní město Prahu.

Dále na východ nabízí krásné výhledy zámecká věž v Náchodě, odkud člověk dohlédne až k polským sousedům. Na Moravě pak jistě stojí za návštěvu zřícenina hradu Štramberk. Z něho se sice dochovala pouze věž, za to pěkně vysoká s krásným výhledem na zdejší kopcovitou krajinu. Mezi nejkrásnější vyhlídkové věže jistě patří zámecká věž na Bouzově, kde lidé mohou vyhlížet, zda nepřiletí z pohádky známý švec. Krásné vyhlídky do krajiny nabízí též hradní věž Buchlova. Kdo naopak touží vidět z ptačí perspektivy pěkné město, nabízí se zámecká věž v Kroměříži.

Ve středních a východních Čechách lidé jistě ocení výhledy z hradů jako je Kunětická hora či Točník, aniž by museli zdolávat hradní věže. Pokud je ale někdo skutečným milovníkem schodů a tudíž i věží, za zmínku jistě stojí zřícenina Šelmberk u Mladé Vožice, odkud lidé shlédnout část středních i jižních Čech, například i známou horu Velký Blaník. Popřípadě hrad Lipnice nad Sázavou, odkud si návštěvníci mohou prohlédnout část kopcovité vysočiny. Pomyslným králem vedle hradu Bezděz je samozřejmě hrad Trosky, který nabízí výhled do dalekého okolí Českého ráje. Další bezpočet favoritů ze svého domova si pak jistě každý doplní sám.

Související

Tomáš Řepa Rozhovor

Banderu nemá na nočním stolku každý Ukrajinec. Historik pro EZ popisuje historii banderovců i vztahy Ukrajiny s Polskem

Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz popsal kontroverzní postavu Stepana Bandery v souvislostech s dnešní ukrajinskou společností. Podle něj je tamní společnost sice rozdělená, ale rozhodně banderovce neadoruje. „Někteří si jej idealizují a vnímají ho jako symbol odporu proti všem, naopak jiní jej podobným způsobem démonizují jako se to děje i jinde. Tato postava polarizuje i ukrajinskou společnost,“ popisuje historik v rozhovoru.

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování zajímavosti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 28 minutami

před 40 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí odražení ruských útoků u 14 obcí na východě země

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den ruské útoky poblíž 14 obcí ve východoukrajinské Doněcké oblasti, vyplývá z pravidelné ranní operační svodky ukrajinského generálního štábu. Ruská invazní armáda podle něj soustředí své úsilí především na útočné akce ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku.

Aktualizováno před 1 hodinou

Mrazivé počasí

Počasí: Teploty po ránu klesly hluboko pod nulu, na Kvildě naměřili minus 29

Na většině míst Česka dnes po ránu silně mrzlo. Zejména na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod minus 15 stupňů Celsia. Na stanici Perla poblíž Kvildy na Prachaticku naměřili meteorologové minus 29,8 stupně Celsia. Rekordy pro dnešní den ale nepadly. Mráz výrazně neovlivnil dopravu v ČR, na některých místech se ale může tvořit námraza či náledí. Řidiči by proto měli být velmi opatrní. Hlavní tahy jsou většinou suché.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Ničivé zemětřesení zasáhlo Turecko a Sýrii. Následky jsou katastrofální, zemřely stovky lidí

Turecko a Sýrii dnes nad ránem zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 568 mrtvých. Bilance se zvýšila poté, co ji aktualizoval turecký vicepremiér Fuat Oktay, a pravděpodobně dále poroste. Zraněných jsou tisíce. Prioritou je nyní vyprostit lidi zasypané sutinami, poničeny jsou v obou zemích desítky budov. Záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Různé země přicházejí s nabídkami pomoci.

před 2 hodinami

Dívky, ilustrační fotografie

Jak si najít přátele? Mladí lidé používají jiné metody, než jejich rodiče

Navazování přátelství může být v dospělosti těžké samo o sobě, v posledních letech to ale bylo obzvlášť obtížné pro generaci mladých lidí ve věku, kdy ukončovali studia a nastupovali do svého prvního zaměstnání. Zatímco dříve byla práce a kancelář jedno z nejčastějších míst, kde si lidé nacházeli přátele, mnozí mladí o tuto možnost přišli s tím, jak firmy přecházely na práci z domova. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Grammy 2023: Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala zpěvačka Beyonce, která na letošním slavnostním udílení cen v Los Angeles obdržela svůj 32. zlatý gramofon. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31.

Hudební ceny Grammy ovládla Beyoncé, pokořila historický rekord

Rekordmankou v historii hudebních cen Grammy se stala jednačtyřicetiletá zpěvačka Beyoncé, která na letošním slavnostním udílení obdržela svůj 32. zlatý gramofonek. Ikona R&B tak překonala 26 let starý rekord britského dirigenta maďarského původu George Soltiho, který jich za celou svou kariéru získal 31. Zpěvák Harry Styles zvítězil v prestižní kategorii album roku, rapperka Lizzo získala ocenění za nahrávku roku. Objevem roku je Samara Joy a cenu za skladbu roku si odnesla 73letá bluesová zpěvačka Bonnie Raittová.

před 3 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Oleksij Reznikov (vpravo)

Reznikov končí jako ukrajinský ministr obrany, nahrazuje ho Budanov

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme ministerstvo pro strategický průmysl. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Olaf Scholz

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí

S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským panuje shoda na tom, že zbraně dodané Západem by neměly být použity k útoku na ruské území. V rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag to uvedl německý kancléř Olaf Scholz. Server The Kyiv Independent mezitím napsal, že o dodávkách vojenské pomoci Ukrajině uvažuje i Izrael. Byl by to obrat v jeho dosavadním postoji.

včera

Policie na Slovensku viní Čecha z napadení několika žen

Osmačtyřicetiletý Čech Martin T. čelí na Slovensku obvinění z napadení několika žen, za což mu v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. V tiskové zprávě to dnes uvedla slovenská policie. Muže, který je podezřelý mimo jiné ze sexuálního násilí, vyhrožování a výtržnictví, podle ní v sobotu zadržela česká policie. Už v minulosti byl trestán.

Zdroj: ČTK

Další zprávy