Kde najdeme ty nejkrásnější výhledy z hradních a zámeckých věží?

Kdysi vysoké hradní věže sloužily jako strážní místo, odkud bylo možné dohlédnout daleko do okolí a včas tak varovat před blížícím se nebezpečím. Věže byly též posledním útočištěm hradní posádky, byl-li hrad dobyt. Už od období renesance tomu ale bylo jinak a především duch romantismu 19. století proměnil mnohé hradní a zámecké věže v krásná vyhlídková místa. Ne všechny hradní a zámecké věže jsou přístupné a ne všechny nabízí dobrý výhled. Kde u nás najdeme ty nejkrásnější?

Starobylé věže s režným zdivem už dávno nejsou strážním bodem ani posledním útočištěm hradní posádky ve chvíli, kdy byla prolomena hradní brána. I proto dnes většinou vstupy do těchto věží nenajdeme v úrovni prvního patra, kde původně z obranných důvodů bývaly, ale už v přízemí, kde je prolomili především romantičtí stavitelé 19. století.

Všímavé oko dnes rychle spatří dveřní portál s lomeným obloukem ve výši prvního patra, které se dnes jeví jako okno, přitom se však jedná o původní vstup, kde z prostoru paláce vedl padací most až ke dveřím věže. Ovšem ne všechny hradní a zámecké věže skýtají krásné výhledy, jelikož vstupy do nich byly zazděny, nebo se z vyhlídkových věží staly pouhé hlásky či vodárenské věže. Dobrým příkladem je hrad Šternberk na Moravě, kde je dominantní věž zapečetěná z časů velké přestavby Liechtensteinů na konci 19. století a je tak nepřístupná, nebo Velká věž zámku Konopiště, z níž se stala vodárenská věž a okýnka nahoře jsou navíc tak malá, že skýtají jen omezený výhled.

Najdou se však více i méně známá místa, kde výšlap na vysokou hradní či zámeckou věž rozhodně stojí za tu námahu. Nejednou člověk musí zdolat 200 a více schodů, ovšem udělá tak něco jak pro své zdraví, tak i pro svou duši.

Začít můžeme v jižních Čechách. Mezi krásné vyhlídkové věže zdejších zámků jistě patří renesanční věž v Českém Krumlově. Nabízí výhled nejen na samotný areál zámku, ale též hravý tok Vltavy a město v jejím záhybu. Ještě krásnější výhled však nabízí věž na zámku Hluboká nad Vltavou. Ač je pravda, že na samotný pohádkový zámek je nejkrásnější pohled, nejinak tomu je, když se člověk rozhlédne ze zámecké věže. Vidět je celé daleké okolí a České Budějovice má člověk jako na dlani.

V západních Čechách jistě stojí za zmínku hrad Rabí, jehož bývalá obytno-obranná věž, tzv. donjon, i vzhledem k drastickým úpravám vyhlídkové části věže, poskytuje krásné výhledy jak na samotný rozsáhlý hradní areál, tak i do dalekého okolí podél řeky Otavy. Ještě působivější výhledy pak nabízí zřícenina hradu Radyně nedaleko Plzně. Dohlédnout lze jak k západočeské metropoli, tak i směrem zámečku Kozel. Výhled však poněkud kazí anténová koruna věže. 

Pokud člověk zamíří do severních Čech, jistě zde nemůže vynechat Házmburk, kde je i ze samotného hradního nádvoří nádherný výhled do Českého Středohoří. Kdo si však troufne ještě na hradní věž, určitě nebude litovat. Snad ještě působivější výhledy poskytuje hrad Bezděz, odkud má člověk na dlani nejen celé okolí, ale snad i celou republiku. Za dobré viditelnosti je možné spatřit hlavní centra české státnosti, až už se jedná o horu Říp či v dáli o hlavní město Prahu.

Dále na východ nabízí krásné výhledy zámecká věž v Náchodě, odkud člověk dohlédne až k polským sousedům. Na Moravě pak jistě stojí za návštěvu zřícenina hradu Štramberk. Z něho se sice dochovala pouze věž, za to pěkně vysoká s krásným výhledem na zdejší kopcovitou krajinu. Mezi nejkrásnější vyhlídkové věže jistě patří zámecká věž na Bouzově, kde lidé mohou vyhlížet, zda nepřiletí z pohádky známý švec. Krásné vyhlídky do krajiny nabízí též hradní věž Buchlova. Kdo naopak touží vidět z ptačí perspektivy pěkné město, nabízí se zámecká věž v Kroměříži.

Ve středních a východních Čechách lidé jistě ocení výhledy z hradů jako je Kunětická hora či Točník, aniž by museli zdolávat hradní věže. Pokud je ale někdo skutečným milovníkem schodů a tudíž i věží, za zmínku jistě stojí zřícenina Šelmberk u Mladé Vožice, odkud lidé shlédnout část středních i jižních Čech, například i známou horu Velký Blaník. Popřípadě hrad Lipnice nad Sázavou, odkud si návštěvníci mohou prohlédnout část kopcovité vysočiny. Pomyslným králem vedle hradu Bezděz je samozřejmě hrad Trosky, který nabízí výhled do dalekého okolí Českého ráje. Další bezpočet favoritů ze svého domova si pak jistě každý doplní sám.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 
Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Více souvisejících

historie hrady a zámky cestování zajímavosti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

včera

Tony Blair

Žádné volné hranice s Evropou? Nové dokumenty odhalily, co se dělo za vlády Tonyho Blaira

Nově zveřejněné vládní dokumenty odhalily, že vláda Tonyho Blaira prosadila politiku otevřených hranic pro migranty z východní Evropy, přestože proti tomu varovali někteří vysocí ministři. Tento krok, přijatý v roce 2004, umožnil občanům osmi bývalých sovětských států, včetně Polska, Litvy a Maďarska, volný přístup do Británie po jejich vstupu do Evropské unie. Uvedl to server SkyNews.

včera

včera

António Guterres

Počasí je "cestou do záhuby". Svět prožívá dekádu smrtícího horka, sledujeme klimatický rozpad v reálném čase

Svět se ocitá uprostřed „dekády smrtícího horka“, přičemž rok 2024 se stal pomyslným vrcholem desetiletí s bezprecedentními teplotami, jak uvádí Organizace spojených národů. Generální tajemník OSN António Guterres ve svém novoročním projevu zdůraznil, že deset nejteplejších let v historii měření se odehrálo během poslední dekády, včetně právě končícího roku.

včera

včera

včera

Výhled počasí na leden. Meteorologové prozradili, jak bude

Česko čeká období, kdy by počasí nemělo vybočovat z dlouhodobého lednového průměru. Mrznout bude především v noci, zatímco ve dne mohou teploty klesat nad nulu. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy