Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit nejednou zajímavostí, ať už se jedná o dílo přírody či lidských rukou. Rozkládá se v okolí Velkého a Malého Blaníku, jejichž zalesněné vrcholky lákají z dálky k návštěvě. Na své si přijdou i milovníci příběhů a legend, jelikož právě zde vyčkává slavné svatováclavské vojsko.

CHKO Blaník se nachází ve Středočeském kraji, asi 45 minut jízdy od hlavního města Prahy v bývalém okrese Benešov, asi 10 km jižně od města Vlašim. Největší obcí v CHKO jsou Louňovice pod Blaníkem, kde také sídlí správa CHKO. Vedou sem dobře sjízdné silnice, které lemují či přejíždějí kopcovitou krajinu, která lemuje okolí bájné hory Blaník. Právě zde v údolí řeky Blanice a jejích větších a menších přítoků se u úpatí Velkého a Malého Blaníku rozkládá nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice.

Jedná se též o jedno z nejmladších chráněných území, a to ze dne 29. prosince roku 1981. Jeho rozloha je 40,31 km2 (jen pro srovnání, například nedaleké CHKO Křivoklátsko má rozlohu 628 km²). Nejvyšším bodem CHKO Blaník je vrchol Velkého Blaníku, který se vypíná do výšky 638 m n. m., naopak nejnižším bodem je tok řeky Blanice v obci Ostrov, který leží 366 m n. m.

Největším lákadlem je jistě již zmiňovaný vrchol Velkého Blaníku, který je též opředen známými pověstmi. Asi tou nejslavnější je legenda o svatováclavském vojsku, které zde v hoře přespává a čeká, až bude českým zemím nejhůř, aby pod praporem českého patrona sv. Václava vyjelo své vlastní na pomoc. Vstup do jejich síní by měl být u známé Veřejové skály. Jedná se o výrazný skalní útvar na severozápadním úpatí hory, kterou mohou turisté navštívit během výšlapu na vrchol. Cestou je čeká ještě kamenný stůl či hlava rytíře. Zcela nahoře je již rozhledna s krásným výhledem na celé Podblanicko. Dohlédnou lze na sever až ke kopcům nad řekou Sázavou, naopak na jih se otvírá výhled na méně kopcovité jižní Čechy. Stará rozhledna, kterou bylo možné zdolat pouze po žebříkách, tu stála již v roce 1895. Dnešní podobu získala rozhledna v roce 1941. Klub českých turistů postavil místo nekryté rozhledny na Velkém Blaníku dřevěnou věž tvaru husitské hlásky vysokou 30 metrů a krytou šindelem. Součástí je výklenek, který se nazývá oltářní mensa, kde stojí svatováclavský oltář. Po zdolání vrcholu posvátné hory se zde návštěvníci mohou též občerstvit.

Ze stránek historie zdejšího místa je důležité zmínit pozůstatky halštatsko-laténského hradiště, které zaujímalo vrchol Velkého Blaníku. Dodnes tu po něm zbyly výrazné valy z kamení, které kdysi tvořily pevnou hradbu. Nejen k tomu si zde lidé mohou přečíst poutavé informace na tabulích. Z mladší historie je to například otázka hradu, který stával buďto na Velkém nebo na Malém Blaníku. I přes různé snahy historiků a archeologů nebyla tato otázka dodnes zodpovězena.

Druhým nejvyšším vrcholem je Malý Blaník, který se tyčí do výšky 580 m n. m. Zůstává tak lehce ve stínu svého většího bratra, přitom i on nabízí zajímavé cíle. Návštěvníci zde mohou prozkoumat zříceninu barokní kaple z 18. století, která byla založena na dávné posvátné jeskyni, popřípadě zdolat ladně tvarované skalné výběžky.

Navštívit je možné i další místa, například Slepičí skálu, odkud byl odlomen kámen pro základy Národního divadla, či některou z mnoha studánek po úbočí hory. Cestu je možné zakončit v Domě přírody. Zdejší expozice poví více ke zdejší chráněné krajině.

Oba vrcholy, stejně jako celé nejbližší okolí, nabízí dlouhé a klidné procházky na čerstvém vzduchu v bukovém či smíšeném lese. Právě lesy pokrývají přes 30 % území CHKO Blaník. Nejvýznamnější dřevinou je smrk a borovice. Vrcholky kopců však tvoří především buky, duby a habry. Mezi nejzajímavější přírodní rezervace v rámci CHKO Blaník jistě patří Podlesí nedaleko obce Býkovice či Částrovické rybníky. Návštěvníky především upoutá potok Brodec, který šumí v hlubokém lese u severního úpatí hory Blaník. I kolem něho je možné najít několik studánek, ale též zajímavých živočichů a rostlin. Jmenovat můžeme například křepelku polní či ledňáčka říčního, dále například čolek obecný, rosnička zelená a blatnice skvrnitá. Návštěvníci též ocení celou řadu motýlů či vážek. Mezi zdejší obyvatele patří i vodní plži, někteří jsou též v červené knize ohrožených druhů. Stejně pestrá je i paleta rostlin, které lidé mohou shlédnout v mokřadech kolem potoků a na lukách při své cestě k hoře.

Související

Více souvisejících

cestování zajímavosti Příroda

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

před 2 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

před 3 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

před 5 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

před 7 hodinami

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame

Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.  

před 12 hodinami

včera

včera

Pražské zastupitelstvo

Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci

Pražským magistrátem otřásá kauza ohledně velmi štědrých odměn pro jednu konkrétní osobu. Někdejší asistentka ředitele úřadu Martina Kubelky loni dostala navíc k platu přes 850 tisíc korun, suverénně nejvíc z lidí na této pozici. Upozornil na to Radiožurnál. Kubelka se k celé věci odmítl vyjádřit. 

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče.

Počasí do konce týdne. Sněžit může nejen na horách, uvedli meteorologové

První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce. 

včera

Edvard Beneš

Edvard Beneš měl velkou oporu. První dáma Hana zemřela před 50 lety

Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné asistentky hlavy státu, vzdělané i elegantní ženy. Ačkoliv se zrovna nepodobala tehdejším manekýnkám, platila i za módní vzor.

včera

Smrtelná nehoda u Hradce Králové. Zemřela patnáctiletá dívka, hledají se svědci

První adventní neděle přinesla tragickou nehodu na Královéhradecku. Stala se u Urbanic, kde osobní auto se třemi lidmi narazilo do stromů. Nezletilá dívka havárii nepřežila. Událost vyšetřuje policie, která hledá svědky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy