Zajímavá místa Česka: Bájná hora Blaník a nejmenší CHKO v České republice

Chráněná krajina oblast Blaník je nejmenší CHKO v České republice, přitom se může pochlubit nejednou zajímavostí, ať už se jedná o dílo přírody či lidských rukou. Rozkládá se v okolí Velkého a Malého Blaníku, jejichž zalesněné vrcholky lákají z dálky k návštěvě. Na své si přijdou i milovníci příběhů a legend, jelikož právě zde vyčkává slavné svatováclavské vojsko.

CHKO Blaník se nachází ve Středočeském kraji, asi 45 minut jízdy od hlavního města Prahy v bývalém okrese Benešov, asi 10 km jižně od města Vlašim. Největší obcí v CHKO jsou Louňovice pod Blaníkem, kde také sídlí správa CHKO. Vedou sem dobře sjízdné silnice, které lemují či přejíždějí kopcovitou krajinu, která lemuje okolí bájné hory Blaník. Právě zde v údolí řeky Blanice a jejích větších a menších přítoků se u úpatí Velkého a Malého Blaníku rozkládá nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice.

Jedná se též o jedno z nejmladších chráněných území, a to ze dne 29. prosince roku 1981. Jeho rozloha je 40,31 km2 (jen pro srovnání, například nedaleké CHKO Křivoklátsko má rozlohu 628 km²). Nejvyšším bodem CHKO Blaník je vrchol Velkého Blaníku, který se vypíná do výšky 638 m n. m., naopak nejnižším bodem je tok řeky Blanice v obci Ostrov, který leží 366 m n. m.

Největším lákadlem je jistě již zmiňovaný vrchol Velkého Blaníku, který je též opředen známými pověstmi. Asi tou nejslavnější je legenda o svatováclavském vojsku, které zde v hoře přespává a čeká, až bude českým zemím nejhůř, aby pod praporem českého patrona sv. Václava vyjelo své vlastní na pomoc. Vstup do jejich síní by měl být u známé Veřejové skály. Jedná se o výrazný skalní útvar na severozápadním úpatí hory, kterou mohou turisté navštívit během výšlapu na vrchol. Cestou je čeká ještě kamenný stůl či hlava rytíře. Zcela nahoře je již rozhledna s krásným výhledem na celé Podblanicko. Dohlédnou lze na sever až ke kopcům nad řekou Sázavou, naopak na jih se otvírá výhled na méně kopcovité jižní Čechy. Stará rozhledna, kterou bylo možné zdolat pouze po žebříkách, tu stála již v roce 1895. Dnešní podobu získala rozhledna v roce 1941. Klub českých turistů postavil místo nekryté rozhledny na Velkém Blaníku dřevěnou věž tvaru husitské hlásky vysokou 30 metrů a krytou šindelem. Součástí je výklenek, který se nazývá oltářní mensa, kde stojí svatováclavský oltář. Po zdolání vrcholu posvátné hory se zde návštěvníci mohou též občerstvit.

Ze stránek historie zdejšího místa je důležité zmínit pozůstatky halštatsko-laténského hradiště, které zaujímalo vrchol Velkého Blaníku. Dodnes tu po něm zbyly výrazné valy z kamení, které kdysi tvořily pevnou hradbu. Nejen k tomu si zde lidé mohou přečíst poutavé informace na tabulích. Z mladší historie je to například otázka hradu, který stával buďto na Velkém nebo na Malém Blaníku. I přes různé snahy historiků a archeologů nebyla tato otázka dodnes zodpovězena.

Druhým nejvyšším vrcholem je Malý Blaník, který se tyčí do výšky 580 m n. m. Zůstává tak lehce ve stínu svého většího bratra, přitom i on nabízí zajímavé cíle. Návštěvníci zde mohou prozkoumat zříceninu barokní kaple z 18. století, která byla založena na dávné posvátné jeskyni, popřípadě zdolat ladně tvarované skalné výběžky.

Navštívit je možné i další místa, například Slepičí skálu, odkud byl odlomen kámen pro základy Národního divadla, či některou z mnoha studánek po úbočí hory. Cestu je možné zakončit v Domě přírody. Zdejší expozice poví více ke zdejší chráněné krajině.

Oba vrcholy, stejně jako celé nejbližší okolí, nabízí dlouhé a klidné procházky na čerstvém vzduchu v bukovém či smíšeném lese. Právě lesy pokrývají přes 30 % území CHKO Blaník. Nejvýznamnější dřevinou je smrk a borovice. Vrcholky kopců však tvoří především buky, duby a habry. Mezi nejzajímavější přírodní rezervace v rámci CHKO Blaník jistě patří Podlesí nedaleko obce Býkovice či Částrovické rybníky. Návštěvníky především upoutá potok Brodec, který šumí v hlubokém lese u severního úpatí hory Blaník. I kolem něho je možné najít několik studánek, ale též zajímavých živočichů a rostlin. Jmenovat můžeme například křepelku polní či ledňáčka říčního, dále například čolek obecný, rosnička zelená a blatnice skvrnitá. Návštěvníci též ocení celou řadu motýlů či vážek. Mezi zdejší obyvatele patří i vodní plži, někteří jsou též v červené knize ohrožených druhů. Stejně pestrá je i paleta rostlin, které lidé mohou shlédnout v mokřadech kolem potoků a na lukách při své cestě k hoře.

Související

Více souvisejících

cestování zajímavosti Příroda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy