Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

Jak řešit dovolenou, když nejsou peníze?

Pořádná dovolená, zvlášť, když už třeba máte rodinu, dokáže udělat řádný průvan v peněžence. Když se k tomu během roku přidají ještě nějaké nenadálé výdaje, jen těžko se hledají další finance kvůli spoření na dovolenou. Pojďme si ukázat, že všechno má své řešení. Podívejte se na pár tipů, jak ušetřit:

 • Zvolte si méně turistické destinace: místo drahých a přeplněných letovisek se zaměřte na méně známá místa. Můžete objevit skryté klenoty a zažít autentickou atmosféru dané země.

 • Cestujte mimo sezónu: ceny ubytování a dopravy jsou mimo hlavní sezónu mnohem nižší. Navíc se vyhnete davům turistů a užijete si mnohem víc.

 • Využijte couchsurfing nebo workaway: tyto platformy vám umožní ubytovat se zdarma u místních obyvatel výměnou za pomoc s domácností nebo jiné aktivity.

 • Cestujte na kole nebo stopem: to je skvělý způsob, jak se aktivně seznámit s krajinou a ušetřit za dopravu. Ovšem není bezpečný v každé zemi.

 • Ubytujte se v hostelu nebo kempu: hostely a kempy jsou levnější alternativou k hotelům. Navíc se v nich seznámíte s dalšími cestovateli a navážete nová přátelství.

 • Vařte si sami: stravování v restauracích může být drahé. Nakupujte si potraviny v supermarketech a vařte si sami.

 • Využijte turistické karty a slevy: mnoho měst a turistických atrakcí nabízí slevy pro studenty, seniory, rodiny s dětmi atd.

 • Zorganizujte si výlety na vlastní pěst: vynechte drahé organizované výlety nebo vyberte jen jeden a zbytek si naplánujte podle sebe.

Můžete také vyměnit své domovy s přáteli, kteří žijí v zahraničí nebo klidně i jen na druhém konci ČR, účastnit se nějakého dobrovolnického projektu a rozhodně se vyplatí sledovat slevové portály, hledat akční nabídky. Tak můžete získat letenky a ubytování doslova za hubičku.

Pokud vás trápí malé peníze, myslete na to, že nejlepší dovolená je ta, na kterou se nejvíc těšíte. Důležité je trávit čas s blízkými a užít si společných zážitků. Hlavně mít s sebou dobrou náladu a otevřenou mysl.

Půjčka jako řešení?

Na dovolené se dá výrazně ušetřit, ale někdy se bez finanční injekce stejně neobejdete. Pokud celý rok tvrdě pracujete, a právě nyní jste se krátkodobě ocitli v tísni, byla by škoda o zasloužené volno přijít. V takovém případě může i půjčka vyřešit váš problém. Můžete si vybrat výši půjčky i dobu splácení (většinou) a existuje mnoho poskytovatelů s různými půjčkami, ze kterých můžete vybírat. Což bývá také kámen úrazu, abyste nevybrali špatně. Bezpečné je vybírat přes půjčkové srovnávače, jako je web Finbino. Ty už vybrané poskytovatele mají prověřené a nemají v nabídce nikoho, kdo by nebyl bezpečný.

Častou možností je kontokorent neboli povolené přečerpání do mínusu u banky. To vyřídíte online ve svém internetovém bankovnictví. Většinou tam máte už nějakou předschválenou částku. Když peníze vyberete a brzy zase vrátíte, není to nejhorší varianta. Úrokové sazby ale nejsou právě malé a počítají se z vybrané částky. O něco lepší je na cestování kreditní karta, kterou nabízí banky i nebankovní společnosti. Mívá poměrně dlouho bezúročné období, jsou s ní spojené různé výhody a slevy u vybraných poskytovatelů a v zahraničí funguje jako běžný platební prostředek. Dovolenou můžete pořídit také na splátky, kdy zaplatíte nějakou částku na začátku a zbytek v pravidelných splátkách. Na drahé a exotické dovolené můžete využít spotřebitelský úvěr. Ovšem myslete na to, že ten už budete splácet dost dlouho i v době, kdy euforie z cesty už dávno vyprchala a vám jen každý měsíc z účtu odchází další splátka. Hodně zvažte, zda si brát větší částky a raději nepočkat, až na vysněnou cestu našetříte.

Ilustrační foto Ilustrační foto Foto: pexels.com

Samostatnou kapitolou jsou různé krátkodobé a online nebankovní půjčky. Ty se mohou hodit jako rychlá a snadná finanční injekce v případě nutnosti, protože je získáte doslova na pár kliknutí a šanci mají i problémovější klienti, kteří by jinak půjčku nedostali. Mají ovšem poměrně tvrdé podmínky, co se týká splácení. Zpravidla musíte půjčenou částku vrátit v krátko době (často 30 dnů) i s poplatky a úroky. Výhodou je, když využijete první půjčku zdarma, kdy vracíte jen částku, kterou jste si půjčili. I tak je to ale dost tisíc, které vám pak z výplaty odcestují. Hodně dobře si proto spočítejte, zda zvládnete takovou sumu zaplatit. Aby vám později dovolená spíš nezhořkla. Sankce a úroky z prodlení nejsou zanedbatelné. Naštěstí se to příliš nestává, protože Češi si na dovolenou půjčují celkem neradi.

Důležité je:

 • Půjčit si jen tolik, kolik skutečně potřebujete.

 • Důkladně si porovnat nabídky různých poskytovatelů půjček.

 • Seznámit se s podmínkami půjčky a splátkovým kalendářem.

 • Půjčku zodpovědně splatit.

Dovolená nemusí být drahá. S trochou plánování a kreativity si můžete užít krásné volno i s nízkým rozpočtem. A pokud je váš rozpočet tak nízký, že vám k odpočinku zavřel dveře, půjčka je může zase otevřít. Mějte ale na paměti, že je to závazek, ke kterému je nutné přistupovat zodpovědně.

Související

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

Více souvisejících

pr článek

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy