Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.
Prostata je žláza velikosti vlašského ořechu, která se nachází pod močovým měchýřem. Je součástí mužského reprodukčního systému a vytváří tekutinu, která se mísí se spermiemi. Rakovina prostaty začíná růstem buněk uvnitř této žlázy. Pokud není onemocnění včas odhaleno a léčeno, může se rozšířit mimo prostatu a stát se metastatickým karcinomem.
Závažnost rakoviny prostaty se posuzuje pomocí tzv. Gleasonova skóre, které hodnotí, jak moc se rakovinné buňky liší od zdravých. Skóre mezi šesti a sedmi ukazuje na méně agresivní typ nádoru. Gleason 8 a výše už znamená silně agresivní formu, při níž jsou buňky výrazně odlišné a mají tendenci se rychle množit. Bidenovo Gleasonovo skóre 9 tedy potvrzuje závažnost jeho zdravotního stavu.
Příznaky rakoviny prostaty se často dlouho neprojevují. Když už se objeví, mohou zahrnovat krev v moči nebo ejakulátu, časté močení (zejména v noci), problémy se zahájením močení nebo oslabený proud moči. Pokročilé stadium se může projevovat bolestmi zad, kostí, erektilní dysfunkcí, únavou, úbytkem hmotnosti a slabostí končetin.
Přesné příčiny nemoci nejsou známy. Rizikovými faktory jsou však věk, obezita, genetická zátěž a rasový původ. Pro diagnostiku se používají krevní testy zaměřené na hladinu PSA (prostatický specifický antigen) a digitální rektální vyšetření. V případě podezření na pokročilejší formy se provádí biopsie, ultrazvuk, magnetická rezonance, CT nebo scintigrafie kostí.
Léčba závisí na pokročilosti onemocnění. U méně agresivních nádorů může být dostatečné pravidelné sledování. V pokročilejších případech přichází v úvahu chirurgické odstranění prostaty, ozařování, chemoterapie, cílené léky a imunoterapie. U hormonálně senzitivních nádorů, jako v Bidenově případě, se často používá hormonální terapie, která brání rakovinným buňkám v přístupu k testosteronu, jehož přítomnost jejich růst podporuje.
Pokud se rakovina rozšíří do dalších částí těla, zejména do kostí, jak tomu je u Bidena, je léčba výrazně složitější. Nádory jsou rozeseté po těle a bývá obtížné všechny zachytit a zničit. V takových případech se nemoc považuje za nevyléčitelnou, ale může být zvládána tak, aby byla pacientovi prodloužena a zkvalitněna délka života.
Pětiletá míra přežití se velmi liší. U mužů mladších 65 let je až 98 %, u mužů starších 80 let klesá na 85 %. Pokud je však nemoc již metastazovaná, přežívá po pěti letech jen 30–40 % pacientů. Přesto existuje mnoho případů, kdy se i u pokročilého stadia podaří nemoc dlouhodobě stabilizovat.
Rakovina prostaty je v USA mimořádně častá. Statistiky ukazují, že jeden z osmi mužů během života onemocní. V roce 2021 bylo v USA zaznamenáno 236 659 nových případů, pro rok 2025 se odhaduje více než 313 000. Podle Americké onkologické společnosti (ACS) zemře každoročně téměř 36 000 mužů na rakovinu prostaty. Díky lepší diagnostice a dřívějšímu odhalení ale roste i počet těch, kteří nemoc přežijí – v současnosti žije v USA přes 3,3 milionu mužů, kteří rakovinu prostaty překonali nebo s ní nadále žijí.
Bidenův případ nyní znovu obrací pozornost veřejnosti k významu prevence a včasné diagnostiky. Bývalý prezident již během svého mandátu podporoval „měsíční iniciativu proti rakovině“, jejímž cílem bylo do roku 2047 snížit úmrtnost na rakovinu o polovinu. Nyní sám čelí této nemoci s nadějí, že pokroky v medicíně, které sám podporoval, pomohou i jemu.
Související

Mrazivá zpověď mladíka, jemuž se vrátila rakovina. Příběh zasáhl celé Česko

Karel III. musel do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny
Aktuálně se děje
před 24 minutami

Amerikou otřásá útok na politiky. Dva lidé zemřeli, pachatel je na útěku
před 1 hodinou

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu
před 2 hodinami

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii
před 2 hodinami

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán
před 3 hodinami

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně
před 4 hodinami

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele
před 5 hodinami

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování
před 5 hodinami

Teherán se může připravit. Izraelci mají plán, potvrdili ale další oběť
před 7 hodinami

Můžou za to demokraté i republikáni, říká Schwarzenegger k aktuální situaci v USA
před 7 hodinami

Slavia pohřešuje kustoda mistrovského týmu. Policie ho hledá už několik dní
před 8 hodinami

Írán se nebojí. Varuje i Američany, hrozí jeden z nejhorších možných scénářů
před 9 hodinami

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
před 9 hodinami

Vodácká předpověď počasí. Experti řekli, jak na tom jsou české řeky
před 10 hodinami

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům
před 11 hodinami

Víkendové počasí bude tropické. Teploty překročí třicítku
včera

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
včera

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
včera

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
včera
Izrael spustil novou vlnu útoků na Írán, exploze otřásly Teheránem
V Íránu byly hlášeny další výbuchy, které podle tamních médií souvisejí s pokračujícími izraelskými útoky na íránská vojenská a jaderná zařízení. K sérii explozí došlo více než 12 hodin poté, co Izrael zahájil rozsáhlou vojenskou operaci proti Islámské republice.
Zdroj: Libor Novák