Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

Krize vyvolaná obchodními cly zavedenými administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa upozornila na slabiny mezinárodního obchodu. Mezi nejvíce ohrožené produkty patří sója a kukuřice – klíčové suroviny pro výrobu krmných směsí v Evropě. Tyto plodiny se dovážejí v obrovském množství a tvoří páteř evropského systému velkochovu.

Tento model má sice výhody v podobě levného a dostupného masa, vajec a mléka, ovšem za cenu hlubokých ekologických a sociálních otřesů. Počátek industrializace živočišné výroby v Evropě sahá do období poválečné obnovy, kdy se státy inspirovaly americkým konceptem „zemědělské modernizace“ jako součástí Marshallova plánu.

Od 50. let 20. století začala prudce růst poptávka po živočišných produktech. Reakcí byla industrializace zemědělství, která vedla k větším dovozům krmných směsí a následnému zemědělskému obchodnímu deficitu. Tento posun zásadně proměnil evropské venkovy – malí a střední farmáři byli vytlačeni a nahradili je velcí průmysloví producenti.

Autoři připomínají, že vývoj evropského zemědělství ve 20. století lze rozdělit do dvou etap: období organického zemědělství mezi lety 1870–1930 a následné období vědecké modernizace po roce 1945, které přineslo nejen technologický pokrok, ale i dnešní ekologické a zdravotní krize.

Velkochovy přinesly automatizaci dojení, umělé oplodnění, intenzivní krmení a specializované chovy. Tato technologická revoluce však měla i temnou stránku – vyžadovala vysoké investice, zničila menší farmy a způsobila rozsáhlé ekologické škody. Nadměrné využívání vody, problémy s likvidací odpadu, závislost na fosilních palivech či odlesňování – to vše jsou přímé důsledky tohoto modelu.

Obavy veřejnosti ještě zesílily kvůli zdravotním krizím, jako byla epidemie nemoci šílených krav v 90. letech nebo ptačí chřipky na počátku nového tisíciletí. Tyto události odhalily, jak nebezpečný může být průmyslový model pro zdraví spotřebitelů.

Zásadním problémem se ukázalo být i nadužívání antibiotik jako růstových stimulátorů, což vedlo k nebezpečnému nárůstu antibiotické rezistence. Některé státy, například Švédsko a Velká Británie, proto tyto látky omezily již na začátku 21. století a v roce 2006 je zakázala celá Evropská unie.

Autoři článku rovněž připomínají, že Evropa má historickou alternativu. Ještě před druhou světovou válkou byly běžné modely organicky ukotvené živočišné výroby založené na propojení půdy, chovu a místní komunity. V těchto regionech fungovaly silné zemědělské družstva, která dokázala technologii využívat ve prospěch farmářů a ne jen nadnárodních korporací.

Klíčem k těmto systémům byla spolupráce vědy, občanské společnosti a institucí. Vznikl tak model zemědělství, který byl nejen efektivní, ale i udržitelný a odolný. Dnešní výzvou je právě rozhodnutí, zda se Evropa bude nadále spoléhat na dovoz krmiv a vysokou energetickou náročnost, nebo zda obnoví principy udržitelného a místně zakořeněného hospodaření.

Evropa tak stojí před zásadní křižovatkou. Zda bude pokračovat v cestě intenzifikace s riziky, která už zná, nebo se navrátí k osvědčeným modelům, jež propojují zemědělství s krajinou, komunitou i veřejným zdravím. Rozhodnutí ovlivní nejen kvalitu života na venkově, ale i zdraví evropské populace a stav přírody pro budoucí generace. 

Související

Ilustrační fotografie.

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích

Česko od neděle zruší zákaz obchodu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) z Maďarska a Slovenska a zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce, oznámila Státní veterinární správa (SVS). V platnosti zůstává upravený režim pro nákladní dopravu na slovenských hranicích a mimořádná veterinární opatření pro přepravce a chovatele hospodářských zvířat.

Více souvisejících

Dobytek (skot) Krávy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimir Putin

Putin a Trump si znovu volali. Tentokrát řešili zejména Blízký východ

Padesát minut si v sobotu telefonovali ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump. Podle agentury AP to uvedl Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Hlavy obou velmocí hovořily o eskalujícím konfliktu na Blízkém východě a mírových jednáních v rámci války na Ukrajině. 

Aktualizováno před 41 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii

Navzdory tomu, že se čeští fotbaloví mladíci v rámci svého úvodního vystoupení na ME nezalekli favorizovaného soupeře z Anglie, nakonec svěřenci kouče Jana Suchopárka neberou z prvního zápasu šampionátu ani bod. Po vyrovnaném prvním poločase Čechy nakonec srazily smolné branky, které stanovily skóre na konečných 1:3. K vysněnému postupu do čtvrtfinále tak budou muset Češi ideálně vyhrát v dalším zápase nad Německem.

před 4 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

před 4 hodinami

Los Angeles

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně

Agresivní imigrační politika Donalda Trumpa rozvířila vlnu hněvu mezi obyvateli Kalifornie. Zdaleka to není poprvé, co západoamerický stát vzdoruje prezidentovým krokům a vznáší se nad ním hrozba odtržení od Unie. Petiční sbírky na vypsání referenda o nezávislosti už běží naplno. Zásadní překážkou ale zůstává americká ústava, která Kalifornii považuje za nedílnou součást Spojených států.

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele

Bráníme se, komentují Izraelci probíhající konflikt s íránským režimem. Byli to přitom oni, kteří jako první podnikli údery během aktuální kampaně. Americký prezident Donald Trump měl izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi dát volné ruce. 

před 6 hodinami

Bouřky

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování

Česko si v posledních dnech od bouřek odpočinulo, ale už zítra znovu udeří. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). První bouřky se objeví už po poledni, hrozit budou až do nočních hodin. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit

K překvapení všech vylezl z vraku letounu společnosti Air India, které ve čtvrtek havarovalo v indickém Ahmedabádu, jeden živý člověk. Brit Vishwashkumar Ramesh poprvé obsáhleji popsal, jak se mu podařilo přežít. Na místě byly mezitím nalezeny černé skříňky, které mají pomoci s objasněním tragické nehody. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům

Nejméně dva mrtvé si v Izraeli vyžádaly íránské odvetné údery po předchozím izraelském útoku na Írán. Izraelské letouny mezitím pokračují v útocích na cíle v Íránu. Zatímco Izraelci nechávají své mezinárodní letiště mimo provoz, sousední Jordánsko již otevřelo vlastní vzdušný prostor. 

před 12 hodinami

včera

včera

Demonstrace v USA proti ICE

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová

Za nepřiměřené považuje nasazení Národní gardy a námořní pěchoty v reakci na protesty v Los Angeles přední česká odbornice na americký politický systém Zuzana Ringlerová z Masarykovy univerzity. „Situace by bez federální armády byla nesporně klidnější. Národní garda a námořní pěchota přispěly k eskalaci situace,“ uvedla pro EuroZprávy.cz.

Aktualizováno včera

Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket

Napětí mezi Íránem a Izraelem dosáhlo nového vrcholu poté, co íránská státní média oznámila, že Teherán zahájil masivní raketový útok na izraelské území. Podle oficiální íránské agentury IRNA byly na Izrael vystřeleny „stovky různých balistických raket“ v rámci toho, co Írán označil za „rozhodující odpověď“ na páteční izraelské údery na íránské cíle. „Operace rozhodné odpovědi na barbarský útok sionistického režimu byla právě zahájena,“ uvedla IRNA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy