Vítězství bukurešťského starosty Nicușora Dana v rumunských prezidentských volbách je jasným vzkazem Moskvě. Rumunsko zůstává pevně zakotveno na Západě. Voliči odmítli proruské tendence a dali najevo, že východní Evropa nebude ponechána napospas destabilizačním tlakům Kremlu. To se týká i jejího nejslabšího článku – Moldavska.
Rumunští občané o víkendu rozhodli ve druhém kole prezidentských voleb o budoucím směřování své země. Jasným vítězem se stal dosavadní starosta Bukurešti Nicușor Dan, kandidát liberálního a prozápadního tábora, který přesvědčivě porazil krajně pravicového nacionalistu George Simiona. Šlo o mimořádně sledovaný souboj, jehož význam daleko přesahoval rumunské hranice. Tyto volby byly vypsány poté, co ústavní soud anuloval výsledek původního hlasování kvůli vážným obviněním z vnějšího vměšování – konkrétně ze strany Ruské federace.
Výsledek voleb představuje pro Kreml jednoznačně nepříjemnou zprávu. Rumunsko je totiž geopoliticky exponovaným článkem na východním křídle Severoatlantické aliance i Evropské unie. Jeho území sousedí s válčící Ukrajinou i s křehkým Moldavskem, a právě proto je pro stabilitu regionu klíčové. Moskva zde dlouhodobě usiluje o rozšiřování svého vlivu – ať už prostřednictvím dezinformací, hybridních operací, nebo podpory politických sil, které narušují euroatlantickou soudržnost.
Zvolení Nicușora Dana však tyto snahy výrazně komplikuje. Dan je známý svou jednoznačně prozápadní orientací, důrazem na právní stát, transparentnost a integritu veřejných institucí. V čele státu tak bude představovat hráz vůči snahám podvracet západní bezpečnostní architekturu. Jeho prezidentství dává najevo, že Rumunsko se nehodlá odchýlit od hodnot liberální demokracie ani pod tlakem autoritářských sil z vnějšku.
Situace by však mohla být zásadně odlišná, pokud by se prezidentem stal George Simion – předseda krajně pravicové strany AUR, který v prvním kole voleb získal nejvíce hlasů. Simion je politik, jenž staví na nacionalismu, euroskepticismu a silné rétorice o „národní suverenitě“, často spojené s vymezováním vůči EU i NATO. Jeho zvolení by podle všeho vedlo k tlaku na přehodnocení bezpečnostních závazků Rumunska v rámci Aliance. Tím by došlo k oslabování dosavadní jednoty a akceschopnosti NATO ve východním prostoru – scénář, který by byl pro Moskvu více než vítaný.
Simion v minulosti opakovaně kritizoval přítomnost aliančních vojáků na rumunském území i společná vojenská cvičení. Hovoří o „nepřiměřeném zahraničním vlivu“, který prý podkopává rumunskou autonomii. V prezidentském úřadě by měl formální i symbolický prostor prosazovat tuto linii s větší razancí. Výsledkem by mohlo být omezení alianční přítomnosti v oblasti Černého moře, což je prostoru pro NATO i EU zásadní nejen kvůli Rusku, ale i kvůli dopravním a energetickým trasám.
Takový vývoj by nesporně odpovídal zájmům Kremlu, který dlouhodobě usiluje o oslabování jednoty euroatlantických struktur a destabilizaci jejich východního křídla. Jakýkoli signál, že některý členský stát zpochybňuje společné závazky, Moskva vítá a okamžitě využívá.
Význam silného a jednoznačně zakotveného Rumunska přitom zdaleka nezasahuje jen oblast Severoatlantické aliance. Jeho role je klíčová i pro bezpečnost a stabilitu sousedního Moldavska – malé, zranitelné země, která čelí silnému a neustálému tlaku ze strany Ruska, zejména v separatistickém regionu Podněstří. Právě tam jsou stále přítomni ruští vojáci a proruské elity, které působí jako destabilizační prvek v nitru moldavského státu.
Bukurešť tak pro Kišiněv plní funkci garanta, že v případě krize nebude Moldavsko ponecháno napospas osudu. Moldavská armáda není početná ani moderně vybavená, a právě proto je pro ni klíčové mít v Rumunsku spolehlivého spojence, který sdílí kulturní i historické vazby a je pevně zakotven v západních strukturách. Jakákoli politická změna v Rumunsku, která by oslabovala jeho závazky vůči NATO, by mohla mít přímé dopady na bezpečnostní rovnováhu nejen v regionu, ale potenciálně i v širším prostoru východní Evropy.
Související

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Amerikou otřásá útok na politiky. Dva lidé zemřeli, pachatel je na útěku
před 59 minutami

Zvláštní britská tradice. Slavily se narozeniny krále, i když je má až v listopadu
před 1 hodinou

Reprezentanti do 21 let v úvodním vystoupení na ME nestačili na Anglii
před 2 hodinami

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán
před 3 hodinami

Calexit: Může Kalifornie opustit americkou federaci? Na Trumpa se zlobí opakovaně
před 4 hodinami

Bráníme se. Američané nám dali volné ruce, zní z Izraele
před 5 hodinami

Tropické počasí vyvolá další bouřky. Platí varování
před 5 hodinami

Teherán se může připravit. Izraelci mají plán, potvrdili ale další oběť
před 6 hodinami

Můžou za to demokraté i republikáni, říká Schwarzenegger k aktuální situaci v USA
před 7 hodinami

Slavia pohřešuje kustoda mistrovského týmu. Policie ho hledá už několik dní
před 8 hodinami

Írán se nebojí. Varuje i Američany, hrozí jeden z nejhorších možných scénářů
před 8 hodinami

Přeživší z letu Air India promluvil. Pořád tomu nemůže uvěřit
před 9 hodinami

Vodácká předpověď počasí. Experti řekli, jak na tom jsou české řeky
před 10 hodinami

Izrael potvrdil nejméně dva mrtvé. Írán čelí dalším leteckým úderům
před 11 hodinami

Víkendové počasí bude tropické. Teploty překročí třicítku
včera

USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu
včera

Protesty by zvládly místní složky policie. Nasazení gardy a mariňáků je Trumpova politická hra, říká Ringlerová
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Íránská odveta začala. Celé území Izraele se ocitlo palbou, na zemi zamířily stovky raket
včera

Indie našla černou skříňku ze zříceného letadla Air India
včera
Izrael spustil novou vlnu útoků na Írán, exploze otřásly Teheránem
V Íránu byly hlášeny další výbuchy, které podle tamních médií souvisejí s pokračujícími izraelskými útoky na íránská vojenská a jaderná zařízení. K sérii explozí došlo více než 12 hodin poté, co Izrael zahájil rozsáhlou vojenskou operaci proti Islámské republice.
Zdroj: Libor Novák