Rumunsko

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.
Fotografii, která zobrazuje požár po výbuchu dronu na opačném břehu řeky.

Ruské drony dopadly na území NATO, tvrdí Ukrajina. Rumunsko to popírá

Ruské drony při nočním útoku na jihoukrajinské přístavní město Izmajil dopadly a vybuchly na území Rumunska, které je členským státem NATO. Tvrdí to mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničních věcí Oleh Nikolenko. Rumunsko to ale popřelo s tím, že podrobnější prohlášení poskytne později. 
Stovky zraněných při protestech proti vládě v Bukurešti (11. srpna 2018) Rozhovor

Stovky zraněných demonstrantů. Rumunská vláda se před 5 lety zalekla protestů, zásah byl kontraproduktivní, soudí Kocian

Před pěti lety došlo v Rumunsku k masivní demonstraci před sídlem vlády na Vítězném náměstí v Bukurešti. Původně pokojné protesty proti korupci a za obranu principů právního státu byly tvrdě rozehnány bezpečnostními složkami. Jejich zásah z 10. srpna 2018 si vyžádal stovky zraněných a desítky hospitalizovaných. Pozadí událostí možná nebude nikdy plně objasněno, avšak zůstává otázkou, co by museli demonstranti udělat, aby svým chováním vyprovokovali takto extrémní reakci, konstatuje Jiří Kocian v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 
Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Válka na Ukrajině: Rusové kazetovou municí zabili děti, na Dunaji poškodili rumunskou loď

Rusové ještě během pondělí ostřelovali východní část Ukrajiny kazetovou municí, přičemž zabili dvě děti a jednoho dospělého. Během ruského útoku proti přístavu Reni na řece Dunaj na ukrajinsko-rumunských hranicích byla zasažena rumunská loď, potvrdila to Bukurešť. Ukrajinské síly podle ISW postupují na více částech fronty, největší úspěchy ale zaznamenali v úterý u Bachmutu, kde osvobodili obec Andriivka.
Klaus Iohannis

Budeme bránit každý kousek území NATO, řekl Blinken po jednáních s Rumunskem

Rumunský prezident Klaus Iohannis varoval, že nedávný ruský útok na ukrajinskou přístavní infrastrukturu v blízkosti hranic s Rumunskem má vážný dopad na bezpečnost v Černém moři. Tuto informaci uvedl ve svém vyjádření na sociální síti a zprávy agentury AFP ji podle TASR potvrdily. Situace vyvolává obavy o regionální stabilitu a bezpečnost.
Antoaneta Barta si podává ruku s českým ministrem zahraničí Janem Lipavským. Rozhovor

V Praze pozvali Rumunsko do NATO. Je to naše největší bezpečnostní záruka, říká velvyslankyně Barta pro EZ

Velvyslankyně Rumunska v Praze Antoaneta Barta v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala bezpečnostní situaci na hranicích s Ruskem v regionu, vzájemné vztahy České republiky a Rumunska a spolupráci na nejvyšších diplomatických úrovních. Právě na summitu v Praze roku 2002 Rumunsko obdrželo pozvánku do řad NATO a ministři zahraničních věcí se při příležitosti dvacátého výročí sešli loni v srpnu. Barta také zdůraznila, že Rumunsko pevně stojí za svými moldavskými sousedy, kteří čelí ruské hrozbě.
Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Rusové se snaží svrhnout vládu v Kišiněvě. Moldavanům ale přislíbil podporu Biden

Před několika týdny ruský prezident Vladimir Putin anuloval dekret z roku 2012, který zajišťoval Moldavsku jeho suverenitu. Těsně předtím ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval před podporou sesazení kišiněvské proevropské vlády ze strany Ruska. Panovaly obavy z operace pod falešnou vlajkou, tvořící záminku pro budoucí ruskou invazi do Moldavska přes separatistické Podněstří. Moldavsku vyjádřila podpora řada státníků v čele s americkým prezidentem Joem Bidenem. 
Zemětřesení, ilustrační fotografie.

Rumunsko postihlo zemětřesení, pocítili ho i v Bulharsku a Srbsku

Jihozápad Rumunska dnes postihlo zemětřesení o síle 5,5 stupně. Otřesy pocítili i obyvatelé bulharského hlavního města Sofie či srbské metropole Bělehradu, informovaly zahraniční agentury. V epicentru ale vznikly jen malé škody. Podle expertů nemá dnešní zemětřesení souvislost s otřesy, které v Turecko a Sýrii zabily přes 37.000 lidí.
Andrew Tate

Andrew Tate obviněn ze znásilnění: Zatkli ho díky Gretě. Ta ho na Twitteru zesměšnila po nepovedeném útoku

V Rumunsku zatkli bývalého kickboxera Andrewa Tatea, který čelí obvinění ze znásilnění, obchodu s lidmi a založení zločinecké skupiny. Stalo se tak poté, co kontroverzní britsko-americký influencer proslulý nevybíravým chováním k ženám zveřejnil video kritické vůči klimatické aktivistce Gretě Thunbergové, na němž se objevila krabice od pizzy s nápisem v rumunštině, informovala dnes agentura APA. Rumunský soud později oznámil, že vyhověl žádosti policie o uvalení třicetidenní vazby na Tatea.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy