Hvězdárna v Brně nabízí lidem výlet ze Země až na Měsíc

Hvězdárna a planetárium Brno nabízí od dnešního dne obří nafukovací model planety Země a také Měsíce. ČTK to řekl ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Země je na náměstí Míru a Měsíc asi o 300 metrů dál u budovy hvězdárny na Kraví hoře. Lidé tam mohou zažít cestu ze Země na Měsíc. Akce potrvá do neděle. Hvězdárnu loni navštívilo rekordních téměř 170.000 lidí.

Planeta Země má ve skutečnosti průměr 13.000 kilometrů. Nafukovací Země, takzvaná terralóna má průměr deset metrů, podle Duška stála kolem 200.000 korun. "Kdyby se naše Země zmenšila na 10 metrů, Měsíc by měl v průměru asi 3,5 metru, proto je tak velký nafukovací Měsíc. Jejich vzdálenost by při tomto měření byla asi 300 metrů, což je současná poloha Země na náměstí Míru a Měsíce u hvězdárny," řekl Dušek. Podle něj mohou lidé zdarma absolvovat trasu ze Země na Měsíc každý den od 16:00 do 24:00. Kromě toho hvězdárna pořádá letní kino a pořady v planetáriu.

Podobu modelu s fotorealistickým povrchem navrhl tým Visualove. Speciální plátno včetně žebrování má plochu 490 metrů čtverečních, k sešití byly potřeba dva kilometry nití. Velikost modelu je srovnatelná s rodinným domem, váží ale jen 150 kilogramů. Disponuje vnitřním osvětlením. "Navrhli jsme model Země i Měsíce, který byl loni na Kraví hoře. Letošní Měsíc má skoro čtyři metry, je to menší bratr toho velkého, který tu byl loni," uvedl Jan Machát z týmu Visualove.

Povrch terralóny tvoří záběry Země z vesmíru v rozlišení jeden kilometr na jeden obrazový bod. Sněhová pokrývka na Sibiři nebo Aljašce naznačuje, že záběry vznikly v podzimních měsících. Na jižní polokouli je zřetelných několik systémů bílých mraků, takzvaných cyklon.

Terralóna nemá severní pól nahoře, je pootočena v úhlu 23 a půl stupně, tedy podobně jako planeta Země, jejíž rotační osa svírá s rovinou oběhu stejný úhel. Díky tomu se během roku mění denní osvit a střídají roční doby.

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno Brno

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 20 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zvažujeme obnovení výroby penicilinu v Česku, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) oznámil, že probíhají diskuse o obnovení výroby penicilinu v České republice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že tato výroba by mohla začít fungovat v průběhu jednoho až jednoho a půl roku.

včera

Bídný začátek sezóny vzal na sebe. Patrik Martinec v Kometě Brno končí

Takový začátek nové extraligové sezóny v jihomoravské metropoli nepamatují od roku 2009. Právě tehdy naposledy nebodovali v prvních třech kolech. Stejný „počin“ se „povedl“ brněnské Kometě i v této nově se rozebíhající sezóně 2023/24. Po prohrách s Hradcem Králové (0:4), Karlovými Vary (0:4) a Litvínovem (2:3) se tak jako jediný extraligový účastník nemůže pyšnit ani jedním získaným bodem a krčí se tak na úplném chvostu extraligové tabulky. Není proto divu, že se v sobotu sám kouč brněnských hokejistů Patrik Martinec rezignovat na svou funkci. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy