Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.
„V takové kvalitě a provedení, s jakým přišla v roce 2019 hvězdárna a uskupení Visualove, máme modely vesmírných těles pouze v Brně. Unikátní vizuální zážitek tak na Kraví horu každoročně láká stále více lidí, vloni jich na Festival planet dorazilo 70 tisíc. Akce finančně podpořená městem je tak oprávněně jedním z vrcholů brněnské letní sezóny,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Na první pohled to není vůbec složité. Potištěná látka a spousta obyčejného, ventilátorem hnaného vzduchu. Víc ke vzniku atrakce, která dokáže v jeden okamžik přilákat tisíce lidí, aby si o ni desetinásobek dalších vykládal, vlastně nic dalšího nepotřebujete.
„Samozřejmě, že to tak jednoduché není,“ komentuje Festival planet pro EuroZprávy.cz Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a velitel stroje na zázraky. „V jeden okamžik hladký průběh festivalu zajištuje přibližně dvě desítky pracovníků, kterým pomáhá řada dalších. Od uklízečů, přes pořádkovou službu až po řidiče dopravního podniku nebo příslušníky městské policie. Pro Hvězdárnu a planetárium Brno se tak jedná o nejprestižnější, nejnavštěvovanější a organizačně nejsložitější akci roku. Nechceme ale bezduchou atrakci, díky které vznikne bezpočet selfíček. Našim cílem je, aby obyvatelé našeho města zcela přirozeně žili astronomií, a aby považovali za samozřejmé, že se mohou z Kraví hory kdykoli vydat do vesmíru.“
Tato fascinující konstrukce se tradičně zrodila v Brně. Tvůrci jejího grafického designu, architekti světla Jan Machát a Michal Okleštěk ze skupiny Visualove vytvořili vizuální podobu, zatímco samotný tisk a sestavení bylo svěřeno do rukou šikovných pracovníků z Kubíček Factory.
První oficiální instalace Temnalóny v veřejném prostoru se uskutečnila v ranních hodinách 20. června 2023 na bastionu hradu Špilberk, odkud tento astronomický symbol několik hodin bděle shlížel na své rodné město. Právě zde také vznikly snímky, které dokumentují tuto jedinečnou událost.
Nicméně od pondělí 10. července do neděle 16. července a opět od úterý 1. srpna do úterý 8. srpna 2023, můžete se s Temnalónou setkat každé odpoledne a večer na Kraví hoře. Pro veškeré podstatné informace týkající se vaší návštěvy doporučujeme navštívit webové stránky www.festivalplanet.cz nebo www.hvezdarna.cz. Zde najdete veškeré potřebné informace pro plnohodnotné vychutnání této události.
Co je Temnalóna a co ukazuje?
Noční strana Země není černá, bezvýrazná ani statická. Sopečné erupce, polární záře, blesky nebo meteory vytvářejí světlo, které je patrné po dobu několika milisekund až po dny a týdny, dokonce i měsíce. Nejzřetelnější je ale to světlo, které vytváří člověk a jež slouží k zahnání tmy. Jde například o veřejné osvětlení, důsledky průmyslových nebo obchodních aktivit či dopravu. Může být také stopou jiných lidských činností – například hořící plyn je výsledkem těžby fosilních paliv, osamělá světla v mořích a oceánech se zase pojí s komerčním rybolovem. Tyto lidské zdroje nočního světla se navíc mění – v prostoru i v čase. Tak, jak se lidstvo rozrůstá, je bohatší a má vyšší nároky na podobu každodennosti.
Je to těžké kvantifikovat, ale odhaduje se, že na naší planetě existuje nejméně 325 milionů pouličních lamp. Nejzářivější oblasti naší planety však nemusí být nutně ty nejosídlenější, nýbrž nejvíc urbanizované. Stačí srovnat západní Evropu s Čínou a Indií. Příkladem rozděleného světa je osvětlená hranice mezi Indií a Pákistánem, stejně jako kontrast v temnotě ponořené Severní Koreje a dravě zářícího jižního souseda, včetně rozzářené demarkační linie. Ve světle se utopil i bohatý Singapur, Katar nebo Kuvajt.
Lidská města se zpravidla rozšiřují podél pobřeží a dopravních sítí, jsou tak patrné obrysy mnoha kontinentů. Mezistátní dálniční systém Spojených států amerických se jeví jako mřížka spojující světlejší body městských center, v Rusku je Transsibiřská magistrála věnčitou tepnou táhnoucí se z Moskvy středem Asie až do Vladivostoku. Řeka Nil, od Asuánské přehrady po Středozemní moře, je další světlou stopou prořezávající jinak temný region severní Afriky.
I více než 100 let po vynálezu elektrického světla zůstávají některé regiony řídce osídlené a neosvětlené. Antarktida je zcela temná, podobně jako vnitrozemské džungle Afriky a Jižní Ameriky. Málo osvětlené jsou i pouště v Africe, Arábii, Austrálii, Mongolsku a Spojených státech, stejně jako severské lesy v Kanadě a Rusku nebo Himálaje.
Jak si užít Festival planet?
Od 10. do 16. července bude vystavena Temnalóna s Terralónou (noční a denní podoba planety Země), od 1. do 8. srpna se k nim přidá Lunalón (tj. Měsíc), Marsmeloun (Mars) a Heliosféra (Slunce). Každý den vždy od 14.00 do 23.30 hodin.
K cestě na Kraví horu použijte výhradně městskou hromadnou dopravu. V okolí parku není možné zaparkovat! Nejsnadnější je použít „čtyřku“. Šalina číslo 4 k nám jede od nádraží, náměstí Svobody, ulice Česká nebo od Červeného kostela každých deset minut. Vystoupíte až na konečné: náměstí Míru/Masarykova čtvrť.
Jinou možností, jak se dostat na festival, je autobus číslo 68, který jede ze Šumavské, kolem Šelepky, Tábora a po Mučednické až na náměstí Míru. Po 23. hodině na náměstí Míru zastavuje také noční autobusová linka N89.
Dopravní podnik města Brna v nejvytíženějších hodinách Festivalu planet nasazuje vozy s větší kapacitou, které jezdí častěji, než je uvedeno v jízdním řádu. I tak prosíme o trpělivost.
Pokud přesto použijete automobil, respektujte prosím parkovací zóny a zákazy stání. Na pořádek dohlíží hlídky Městské policie Brno.
Každý večer ve 20:00 je v parku u modelů připraveno krátké povídání.
Každý večer od 21.30 (v červenci), resp. od 21.00 (v srpnu) promítá letní kino s vesmírnou duší.
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Počasí jinak: Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Je pranostika vázaná na 13. prosinec pravdivá?
Brněnská hvězdárna představila v Bruselu obří modely Země a Měsíce
Hvězdárna a planetárium Brno , Brno , Temnalóna , Jihomoravský kraj
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 2 hodinami
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 4 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 5 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 7 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 11 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek