Brněnská hvězdárna představila v Bruselu obří modely Země a Měsíce

Obří nafukovací modely Země a Měsíce vyrobené v Brně dorazily tento týden do Bruselu. V rámci doprovodných akcí českého předsednictví Evropské unie je celý tento víkend mohou zhlédnout tisíce lidí, které astronomická observatoř v belgické a unijní metropoli očekává na tradičních dnech otevřených dveří.

"Naší akci to dodá barvu a mimořádnou příchuť, kterou dosud neměla," prohlásil ředitel Belgické královské observatoře v Bruselu Ronald van der Linden. S nadsázkou poznamenal, že lidé díky modelu Měsíce mohou vidět celý jeho povrch, což při pohledu sebelepším hvězdářským dalekohledem na skutečné vesmírné těleso obíhající Zemi nejde. Vedle modelů z jihomoravské metropole se během mimořádného víkendu lze seznámit s vybavením hvězdárny a dozvědět se více o zákonitostech a dění ve vesmíru.

Balony nazvané Terralona a Lunalon mají průměr deset metrů a jsou dílem pracovníků brněnské observatoře. K jejich výrobě bylo potřeba 500 čtverečních metrů látky, tři litry barvy a více než dva kilometry bavlněných nití.

"Používáme je k popularizaci astronomie, astrofyziky a dalších věd," vysvětlila účel obřích modelů Lucie Fojtová z Hvězdárny a planetária Brno. Nápad vytvořit Lunalon přišel v roce 2019 při 50. výročí prvního letu člověka na Měsíc, model Země se zrodil o rok později.

Podle Fojtové má nyní brněnská hvězdárna modely čtyři a prezentovala je na řadě míst, z nichž bruselská observatoř patří k těm nejzajímavějším. Balóny jsou zde provazy ukotveny k trávníku před budovami hvězdárny, jejichž dominantami je několik kopulí s hvězdářskými dalekohledy.

Vedle vizuálně zajímavé instalace v Bruselu má podle Fojtové Brno a celý Jihomoravský kraj v oblasti výzkumu vesmíru i další ambice. V regionu fungují vedle vědeckých institucí na tři desítky firem zaměřených na vesmírné technologie.

"Některé z nich jsou na evropské úrovni docela úspěšné. Takže až dojde na nějaké další vesmírné mise, je dost dobře možné, že některé jejich součásti budou přinejmenším navrženy nebo vyrobeny v Brně," řekla s odkazem na výpravy k Měsíci či Marsu očekávané v blízké budoucnosti.

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy