Počasí jinak: Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Je pranostika vázaná na 13. prosinec pravdivá?

Brzký soumrak, dlouhé noci, kalná rána, jen minimum hospodářských prací, ale také naděje na začátek pozvolného prodlužování dne a samozřejmě vzpomínka na příchod křesťanského spasitele. Informuje Hvězdárna a planetárium Brno.

Není divu, že se období od svátku svaté Lucie až do Tří králů označovalo jako černá zima, během které se odpočívalo, po setmění vyprávěly příběhy a vzpomínalo na doby dávno minulé. Potvrzují to rčení „Když jsou noci nejdelší, jsou si lidé nejbližší.“ nebo „Práce dlouhé večery krátí a řeč sladí.“ 

Stejné období však bylo také důvodem k radosti a oslavám. První zmínky o Vánocích pocházejí již ze čtvrtého století našeho letopočtu, avšak Římané dávno předtím slavili Saturnálie – svátek původně zasvěcený etruskému otci bohů, Saturnovi, a Řekové již před několika tisíciletími vzpomínali na boha Hélia. Naši slovanští předci si zase mysleli, že v den zimního slunovratu Slunce umírá, takže se pozemský svět nakrátko ocitá bez ochrany před upíry, vlkodlaky i dušemi zemřelých. Proto se nechodilo spát, ale celou noc se bdělo u bezpečného ohně.

Ano, svatá Lucie souvisí se zimním slunovratem víc, než by nás mohlo napadnout. Naznačuje to pranostika „Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.“ Na první pohled nesmysl, vždyť nejkratší den máme o slunovratu, tedy 21. a 22. prosince (letos v obou případech potrvá přesně 15 hodin 48 minut a 11 sekund). Jenže ještě před půltisíciletím to pravda byla. Změnu způsobil přechod na tzv. gregoriánský kalendář v roce 1582, kdy se v počítání času přeskočilo deset dní a o deset dní se posunulo i datum slunovratu.

„Lucie noci upije, ale dne nepřidá“ je však stále platné. Jak je to možné? Co se vlastně děje?

Od letního slunovratu až do počátku prosince je vše v pořádku: Slunce ráno vychází stále později a večer také stále dříve zapadá. Den se tedy zkracuje, přesněji řečeno jeho světlá část. Přibližně kolem 13. prosince ale dojde ke změně: Slunce pokračuje v zaběhlém trendu a vychází čím dál tím později (tak se bude dít až do začátku ledna), současně s tím ovšem začíná o něco později i zapadat! Přesto se ale bude světlý den ještě pár dní – až do slunovratu – zkracovat. Jinými slovy, noc přichází o něco později (Lucie ji upije), ale současně se o něco později rozednívá. Takže co se týče délky dne, toho Lucie nepřidá.

Vysvětlení není jednoduché. Naše planeta se kolem své osy otočí pravidelně jednou za 23 hodin 56 minut a 4 sekundy. Za tu dobu se ale Země na dráze kolem Slunce posune o zhruba 2 a půl milionu kilometrů, takže opětovné „přiklonění“ ke Slunci trvá a pár minut déle. Háček je v tom, že se Země kolem Slunce pohybuje proměnnou rychlostí, právě v prosinci nejrychleji, takže přiklonění trvá o něco kratší dobu. V kombinaci se skloněnou zemskou osou (díky ní se střídají roční období a mění délky dne a noci) tak dochází k tomu, že Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

Z výše uvedeného je také zřejmé, že pranostika musela vzniknout až po reformě kalendáře v 16. století. Objevují se přitom názory, že je dokonce stará nanejvýš sto let, jelikož je k jejímu „odhalení“ třeba umět přesně měřit čas.

Ještě k samotné postavě svaté Lucie. I když mají mnohé rituály spojené s tímto obdobím tisíciletou historii, příběh o ni samotné pochází ze čtvrtého století. Nejstarší písemná zmínka o Luckách v našich krajích je pak zřejmě ještě mladší – od Jakuba Jana Ryby z roku 1804, který popisuje trestání „dětí hltavých“. Děvčata, označovaná jako „lucky“, tehdy chodívala v bílých šatech s obličejem pomazaným sádlem posypaným moukou a šeptala „Jdu, jdu, noci upiju…“ Strašily tak děti: pokud se nebudou během adventu postit, rozpářou jim bříška a naplní je kroupami. Někdy s sebou také nosily kromě dřevěných nožů i proutek, kterým z dětí vyháněly všechno zlé a měly jim přinést zdraví a štěstí.

Svatá Lucie je patronka švadlen, krejčích, kočích i dalších řemesel. Na její svátek se podle zvyku nesmělo příst ani drát peří. Kde se tak stalo a Lucky to zjistily, hospodyni vzaly kužel s namotanou přízí a také všechno peří rozfoukaly po světnici.

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.
Hvězdárna a planetárium Brno vystavuje velký model Země

Brněnská hvězdárna představila v Bruselu obří modely Země a Měsíce

Obří nafukovací modely Země a Měsíce vyrobené v Brně dorazily tento týden do Bruselu. V rámci doprovodných akcí českého předsednictví Evropské unie je celý tento víkend mohou zhlédnout tisíce lidí, které astronomická observatoř v belgické a unijní metropoli očekává na tradičních dnech otevřených dveří.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno slunovrat

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy