Brzký soumrak, dlouhé noci, kalná rána, jen minimum hospodářských prací, ale také naděje na začátek pozvolného prodlužování dne a samozřejmě vzpomínka na příchod křesťanského spasitele. Informuje Hvězdárna a planetárium Brno.
Není divu, že se období od svátku svaté Lucie až do Tří králů označovalo jako černá zima, během které se odpočívalo, po setmění vyprávěly příběhy a vzpomínalo na doby dávno minulé. Potvrzují to rčení „Když jsou noci nejdelší, jsou si lidé nejbližší.“ nebo „Práce dlouhé večery krátí a řeč sladí.“
Stejné období však bylo také důvodem k radosti a oslavám. První zmínky o Vánocích pocházejí již ze čtvrtého století našeho letopočtu, avšak Římané dávno předtím slavili Saturnálie – svátek původně zasvěcený etruskému otci bohů, Saturnovi, a Řekové již před několika tisíciletími vzpomínali na boha Hélia. Naši slovanští předci si zase mysleli, že v den zimního slunovratu Slunce umírá, takže se pozemský svět nakrátko ocitá bez ochrany před upíry, vlkodlaky i dušemi zemřelých. Proto se nechodilo spát, ale celou noc se bdělo u bezpečného ohně.
Ano, svatá Lucie souvisí se zimním slunovratem víc, než by nás mohlo napadnout. Naznačuje to pranostika „Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc.“ Na první pohled nesmysl, vždyť nejkratší den máme o slunovratu, tedy 21. a 22. prosince (letos v obou případech potrvá přesně 15 hodin 48 minut a 11 sekund). Jenže ještě před půltisíciletím to pravda byla. Změnu způsobil přechod na tzv. gregoriánský kalendář v roce 1582, kdy se v počítání času přeskočilo deset dní a o deset dní se posunulo i datum slunovratu.
„Lucie noci upije, ale dne nepřidá“ je však stále platné. Jak je to možné? Co se vlastně děje?
Od letního slunovratu až do počátku prosince je vše v pořádku: Slunce ráno vychází stále později a večer také stále dříve zapadá. Den se tedy zkracuje, přesněji řečeno jeho světlá část. Přibližně kolem 13. prosince ale dojde ke změně: Slunce pokračuje v zaběhlém trendu a vychází čím dál tím později (tak se bude dít až do začátku ledna), současně s tím ovšem začíná o něco později i zapadat! Přesto se ale bude světlý den ještě pár dní – až do slunovratu – zkracovat. Jinými slovy, noc přichází o něco později (Lucie ji upije), ale současně se o něco později rozednívá. Takže co se týče délky dne, toho Lucie nepřidá.
Vysvětlení není jednoduché. Naše planeta se kolem své osy otočí pravidelně jednou za 23 hodin 56 minut a 4 sekundy. Za tu dobu se ale Země na dráze kolem Slunce posune o zhruba 2 a půl milionu kilometrů, takže opětovné „přiklonění“ ke Slunci trvá a pár minut déle. Háček je v tom, že se Země kolem Slunce pohybuje proměnnou rychlostí, právě v prosinci nejrychleji, takže přiklonění trvá o něco kratší dobu. V kombinaci se skloněnou zemskou osou (díky ní se střídají roční období a mění délky dne a noci) tak dochází k tomu, že Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
Z výše uvedeného je také zřejmé, že pranostika musela vzniknout až po reformě kalendáře v 16. století. Objevují se přitom názory, že je dokonce stará nanejvýš sto let, jelikož je k jejímu „odhalení“ třeba umět přesně měřit čas.
Ještě k samotné postavě svaté Lucie. I když mají mnohé rituály spojené s tímto obdobím tisíciletou historii, příběh o ni samotné pochází ze čtvrtého století. Nejstarší písemná zmínka o Luckách v našich krajích je pak zřejmě ještě mladší – od Jakuba Jana Ryby z roku 1804, který popisuje trestání „dětí hltavých“. Děvčata, označovaná jako „lucky“, tehdy chodívala v bílých šatech s obličejem pomazaným sádlem posypaným moukou a šeptala „Jdu, jdu, noci upiju…“ Strašily tak děti: pokud se nebudou během adventu postit, rozpářou jim bříška a naplní je kroupami. Někdy s sebou také nosily kromě dřevěných nožů i proutek, kterým z dětí vyháněly všechno zlé a měly jim přinést zdraví a štěstí.
Svatá Lucie je patronka švadlen, krejčích, kočích i dalších řemesel. Na její svátek se podle zvyku nesmělo příst ani drát peří. Kde se tak stalo a Lucky to zjistily, hospodyni vzaly kužel s namotanou přízí a také všechno peří rozfoukaly po světnici.
Související

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Brněnská hvězdárna představila v Bruselu obří modely Země a Měsíce
Hvězdárna a planetárium Brno , slunovrat
Aktuálně se děje
včera

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
včera

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
včera

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
včera

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
včera

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
včera

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
včera

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
včera

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
včera

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
včera

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
včera

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
včera

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
včera

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
včera

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
včera

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
včera

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
11. dubna 2025 21:32

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
11. dubna 2025 21:11

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
11. dubna 2025 20:29

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
11. dubna 2025 19:35
Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.
Zdroj: Libor Novák