Nejpohádkovější hrad v Česku? Ve skutečnosti zámek, sloužil i jako vězení pro Švédy

Kdo by si nevybavil slavnou pohádku Zdeňka Trošky O Jasněnce a létajícím ševci, která již před 30 lety očarovala srdce malých i velkých diváků. Podstatná část děje se odehrává právě na moravském skvostu, kterým je bezpochyby Bouzov, dnes prezentovaný jako hrad. Není to ale jen jeho šlehačkovitá krása, co sem láká davy turistů. Ne všechno je totiž tak, jak to na první pohled vypadá.

Historie Bouzova je velice dlouhá, sahá již do období středověku. Když dnes návštěvník vstupuje skrze hradní brány, představuje si onen dávný středověký hrad tak, jak ho vidí dnes. Ale to je jen napudrovaný klam nedávné historie.

Hrad Bouzov, původně Búzov, se nachází na kopci nad stejnojmennou obcí v oblasti středozápadní Moravy. První zmínky pochází z roku 1317, kdy se objevuje jméno prvního doloženého majitele, kterým byl Búz. Nejspíše právě tento Búz zvaný z Bouzova byl též zakladatelem hradu a to nejpozději na počátku 14. století. Hrad tehdy ale vypadal zcela jinak, než jak vypadá dnes. Tvořila ho jen obvodová kamenná hradba a vnitřní, převážně dřevěná, zástavba. Až později vzniká kamenný palác a následně kamenná věž, zvaná hláska, jejíž středověká podoba má s tou dnešní též pramálo společného.

Hrad během časů měnil jak podobu, tak i majitele. Mezi ně patřil například markrabě Jošt nebo páni z Kunštátu. Koncem 14. století bylo k hradu přistavěno předhradí. Roku 1558 hrad Bouzov vyhořel, ale kvůli finančním problémům tehdejších majitelů byl plně obnoven až v roce 1620. Jako rezidenční sídlo sloužil až do konce 17. století. Nejednalo se už čistě o hrad, mísily se zde prvky pevnostní architektury a zámecké rezidence. Došlo k úpravám interiérů v renesančním slohu a ke stavbě nového palácového křídla. V průběhu třicetileté války sloužil Bouzov jako císařská pevnost a vězení pro švédské zajatce.

Zlom nastává ke konci 17. století, kdy byl zadlužený Bouzov prodán i s celým panstvím řádu Německých rytířů. Řad zde však nesídlil, objekt chátral a stal se během 150 let takřka ruinou. V některých částech byly zborcené místnosti, chyběly střechy atd.

Na lepší časy se Bouzovu zablesklo až v druhé polovině 19. století. Tehdejší velmistr Německých rytířů, arcivévoda Evžen Habsburský, který byl Bouzovem zcela očarován, započal s jeho záchranou a přestavbou. Ruina starého zámku se zbytky gotického hradu opět povstala z popela. Ale jen částečně. Je důležité dodat, že technický stav jednotlivých budov na tom byl velice špatně. Navíc stavební práce se nesly v duchu historismu a romantismu, které se nesnažily místu vrátit původní podobu, ale spíše vytvořit ideální, dokonalou podobu starých časů. Projekt a rekonstrukční plány zpracoval podle představ arcivévody profesor Georg von Hauberisser.

Práce zde probíhaly v letech 1895 až 1910 a proměnily celé místo k téměř k nepoznání. Ač byla část objektu zachráněna a zakonzervována, v některých částech vznikly novotvary, nové paláce a i dominantní, pohádková věž je až záležitostí této romantické přestavby. Zanikla tehdy i původní středověká černá kuchyně a jiné autentické detaily, naopak objekt jako takový byl zachráněn a dostal nezaměnitelnou pohádkovou vizáž, která jako by byla o pár let později předlohou pro Disneyho.

Novodobé interiéry byly zařízeny tak, aby připomínaly komnaty a sály středověkého hradu. Více než hradem se však Bouzov stal zámkem, byť oficiálně se nazývá jako hrad. Více než rezidencí byl již v těchto časech Bouzov muzeem, kam Evžen soustředil nejrůznější sbírky středověkých artefaktů, které měly vztah k Řádu a interiéry hradu byly zařízeny replikami středověkého nábytku. Sám arcivévoda obýval jen menší část zámku.

Přes různé peripetie během 1. republiky patřil Bouzov stále Řádu a to až do roku 1939, kdy jej zabavili nacisté. Pobýval zde i velitel SS Heinrich Himmler. Nacisté si zde počínali značně neomaleně a objekt tak znovu utrpěl. Po druhé světové válce byl Bouzov zkonfiskován československým státem a ve státní správě je dosud. Snahy Řádu německých rytířů o navrácení objektu pokračují, ale nebyly prozatím úspěšné.

Spíše než s touto církevní institucí je však Bouzov spjat s řadou pohádek, mezi něž patří například O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Království potoků, či si diváci mohou scény z tohoto pohádkové místa vybavit z kultovního seriálu pro nejmenší Arabela se vrací.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie cestování hrady a zámky morava Hrad Bouzov

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 40 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 2 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi

Kina se po dlouhém čekání dočkala vyhlíženého pokračování pro mnohé legendárního Gladiátora z roku 2000. I tentokrát za epickou sandálovou podívanou stojí obdivuhodně produktivní Ridley Scott. Vyrovnala se dvojka zbožštěné jedničce? A má tohle srovnání vůbec smysl?

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy