Hrad Lauf – západní brána do českých zemích

Byť hrad Lauf dílem císaře a českého krále Karla IV., nenajdeme ho dnes na území České republiky, ale více než 80 km vzdušnou čarou za českými hranicemi, nedaleko města Norimberk. Ve své době však hrad vznikal na českém území, konkrétně v tzv. České Falci či Nových Čechách. Plnil zde roli nejen strážní, ale i reprezentační, neboť byl výstavní bránou do Karlova království.

Hrad Lauf se dnes nachází v městečku Lauf an der Pegnitz nedaleko Norimberka v Německu. Místními je též nazýván jako Wenzelsburg či Wenzelschloss. Toto německé jméno je odvozeno od dochované sochy svatého Václava na fasádě vstupní věže s bránou. Jeho česká symbolika je více než zřejmá.

Osídlení města Lauf a okolí je mnohem starší než samotný hrad. Vliv českého krále se zde začal uplatňovat až v 50. letech 14. století. Konkrétně v roce 1353 zakoupil město král a císař Karel IV. od falcké větve Wittelsbachů. Panovník tehdy koupil celkem dvacet měst, hradů a tržních vsí. Lauf tak společně s dalšími místy tvořil celek zvaný Česká Falc nebo později Nové Čechy (Neuböhmen), který byl od roku 1355 až do počátku 15. století součástí svazku zemí Koruny české.

Správním centrem této oblasti bylo město Sulzbach. Původní hrad v Laufu, který vznikl pro ochranu celnice a říčního brodu jako dílo jednoho z ministeriálů, byl tehdy už v troskách. Na jeho základech, které stály na ostrůvku v říčce Pegnitz, nechal Karel IV. v roce 1356 vybudovat nový hrad. Jeho role nebyla jen strážní, ale též reprezentační, propagující moc a slávu Karla, jeho rodu a zemí, kterým vládl. Hrad totiž zaujímal strategické místo na důležité Říšské cestě mezi Prahou a Norimberkem. Stal se tak výstavní bránou českého krále a českého království.

Dokladem silné symboliky hradu bylo mimo jiné zasvěcené hradní kaple sv. Václavovi, patronovi českých zemí. Sv. Václav se v podobě sochy objevuje i nad samotným vstupem na hrad. Hlavní dominantou je pak tzv. erbovní sál se znakovou galerií.

Celá výzdoba hradu měla jasný ideový program, která zdůrazňovala svatováclavskou ideologii a tím spojení s českými zeměmi. Tento počin v Laufu není ojedinělý a zcela koresponduje s podobnými aktivitami Karla IV. v jiných střediscích tehdy české Horní Falce, jako např. na Rothenbergu, v Sulzbachu a v opisech pečetních legend některých hornofalckých měst.

Jistě nejkrásnějším prostorem hradu je zmiňovaná erbovní síň. Zde se na stěnách pod vrstvou staré malby dochovalo 114 erbů Českého království. Je to nejvzácnější sbírka česko-moravsko-slezské heraldiky.

Nejnovější rozbor ukazuje, že mezi iniciátory patřil olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi, který byl též autorem jeho obsahu a ideové náplně. Ke vzniku samotné výzdoby došlo poněkud narychlo, avšak kvalitně. Popudem byly křtiny Karlova syna Václava IV., konané 11. dubna 1361. Karel IV. tehdy svolal do Norimberku dvorský sjezd a na Laufu přijímal poselstva z celé Říše. Hosté tak v čerstvě dokončené erbovní síni mohli nejen oslavovat následníka trůnu, který se narodil 26. února právě v Norimberku, ale též obdivovat výzdobu v podobě erbů, zobrazující moc a slávu českého království, ke kterému nyní patřili.

Erby byly nejen vytesány do stěn, ale též vymalovány. Seřazeny byly podle hodností. Nacházely se zde například znaky slezských knížat, markraběte moravského a vévody opavského, purkrabí magdeburského, hrabství Sulzbach a též Horní Lužice, dále erby duchovních hodnostářů, arcibiskupství pražského a tří biskupství. Nacházejí se zde i erby tří nejvýznamnějších měst Prahy, Vratislavi a Kutné Hory.

Roku 1373 Karel IV. postoupil hrad spolu s částí České Falce Otovi V. Bavorskému. Jednalo se o součást dohody z 15. srpna 1373, v níž se Ota, v této době braniborský markrabě, jménem rodu Wittelsbachů vzdal nároků na Braniborské markrabství. To chtěl Karel IV. získat, jelikož mu mimo jiné poskytovalo kurfiřtský hlas. Lauf se tak stal opět součástí německých zemí a dvacetiletí českého panování zde skončilo. Ztráta celé oblasti přišla v roce 1401, kdy zbytek České Falce ztratil Karlův syn, král Václav IV.

Související

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Více souvisejících

historie hrady a zámky Karel IV. architektura zajímavosti

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 9 minutami

před 13 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 29 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina zřejmě zasáhla budovu FSB v centru Kursku

Ukrajinský bezpilotní letoun pravděpodobně zasáhl budovu FSB v centru města Kursk v Rusku. S informací přišlo několik zdrojů, včetně serveru Ukrajinska pravda a gubernátora oblasti Romana Starovojte.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy