Hrad Lauf – západní brána do českých zemích

Byť hrad Lauf dílem císaře a českého krále Karla IV., nenajdeme ho dnes na území České republiky, ale více než 80 km vzdušnou čarou za českými hranicemi, nedaleko města Norimberk. Ve své době však hrad vznikal na českém území, konkrétně v tzv. České Falci či Nových Čechách. Plnil zde roli nejen strážní, ale i reprezentační, neboť byl výstavní bránou do Karlova království.

Hrad Lauf se dnes nachází v městečku Lauf an der Pegnitz nedaleko Norimberka v Německu. Místními je též nazýván jako Wenzelsburg či Wenzelschloss. Toto německé jméno je odvozeno od dochované sochy svatého Václava na fasádě vstupní věže s bránou. Jeho česká symbolika je více než zřejmá.

Osídlení města Lauf a okolí je mnohem starší než samotný hrad. Vliv českého krále se zde začal uplatňovat až v 50. letech 14. století. Konkrétně v roce 1353 zakoupil město král a císař Karel IV. od falcké větve Wittelsbachů. Panovník tehdy koupil celkem dvacet měst, hradů a tržních vsí. Lauf tak společně s dalšími místy tvořil celek zvaný Česká Falc nebo později Nové Čechy (Neuböhmen), který byl od roku 1355 až do počátku 15. století součástí svazku zemí Koruny české.

Správním centrem této oblasti bylo město Sulzbach. Původní hrad v Laufu, který vznikl pro ochranu celnice a říčního brodu jako dílo jednoho z ministeriálů, byl tehdy už v troskách. Na jeho základech, které stály na ostrůvku v říčce Pegnitz, nechal Karel IV. v roce 1356 vybudovat nový hrad. Jeho role nebyla jen strážní, ale též reprezentační, propagující moc a slávu Karla, jeho rodu a zemí, kterým vládl. Hrad totiž zaujímal strategické místo na důležité Říšské cestě mezi Prahou a Norimberkem. Stal se tak výstavní bránou českého krále a českého království.

Dokladem silné symboliky hradu bylo mimo jiné zasvěcené hradní kaple sv. Václavovi, patronovi českých zemí. Sv. Václav se v podobě sochy objevuje i nad samotným vstupem na hrad. Hlavní dominantou je pak tzv. erbovní sál se znakovou galerií.

Celá výzdoba hradu měla jasný ideový program, která zdůrazňovala svatováclavskou ideologii a tím spojení s českými zeměmi. Tento počin v Laufu není ojedinělý a zcela koresponduje s podobnými aktivitami Karla IV. v jiných střediscích tehdy české Horní Falce, jako např. na Rothenbergu, v Sulzbachu a v opisech pečetních legend některých hornofalckých měst.

Jistě nejkrásnějším prostorem hradu je zmiňovaná erbovní síň. Zde se na stěnách pod vrstvou staré malby dochovalo 114 erbů Českého království. Je to nejvzácnější sbírka česko-moravsko-slezské heraldiky.

Nejnovější rozbor ukazuje, že mezi iniciátory patřil olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi, který byl též autorem jeho obsahu a ideové náplně. Ke vzniku samotné výzdoby došlo poněkud narychlo, avšak kvalitně. Popudem byly křtiny Karlova syna Václava IV., konané 11. dubna 1361. Karel IV. tehdy svolal do Norimberku dvorský sjezd a na Laufu přijímal poselstva z celé Říše. Hosté tak v čerstvě dokončené erbovní síni mohli nejen oslavovat následníka trůnu, který se narodil 26. února právě v Norimberku, ale též obdivovat výzdobu v podobě erbů, zobrazující moc a slávu českého království, ke kterému nyní patřili.

Erby byly nejen vytesány do stěn, ale též vymalovány. Seřazeny byly podle hodností. Nacházely se zde například znaky slezských knížat, markraběte moravského a vévody opavského, purkrabí magdeburského, hrabství Sulzbach a též Horní Lužice, dále erby duchovních hodnostářů, arcibiskupství pražského a tří biskupství. Nacházejí se zde i erby tří nejvýznamnějších měst Prahy, Vratislavi a Kutné Hory.

Roku 1373 Karel IV. postoupil hrad spolu s částí České Falce Otovi V. Bavorskému. Jednalo se o součást dohody z 15. srpna 1373, v níž se Ota, v této době braniborský markrabě, jménem rodu Wittelsbachů vzdal nároků na Braniborské markrabství. To chtěl Karel IV. získat, jelikož mu mimo jiné poskytovalo kurfiřtský hlas. Lauf se tak stal opět součástí německých zemí a dvacetiletí českého panování zde skončilo. Ztráta celé oblasti přišla v roce 1401, kdy zbytek České Falce ztratil Karlův syn, král Václav IV.

Související

Tomáš Řepa Rozhovor

Banderu nemá na nočním stolku každý Ukrajinec. Historik pro EZ popisuje historii banderovců i vztahy Ukrajiny s Polskem

Vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně pro EuroZprávy.cz popsal kontroverzní postavu Stepana Bandery v souvislostech s dnešní ukrajinskou společností. Podle něj je tamní společnost sice rozdělená, ale rozhodně banderovce neadoruje. „Někteří si jej idealizují a vnímají ho jako symbol odporu proti všem, naopak jiní jej podobným způsobem démonizují jako se to děje i jinde. Tato postava polarizuje i ukrajinskou společnost,“ popisuje historik v rozhovoru.

Více souvisejících

historie hrady a zámky Karel IV. architektura zajímavosti

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini

Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy