O dovolenou v Tunisku, které Česko ode dneška zařadilo na seznam bezpečných zemí, mají Češi podle cestovních kanceláří velký zájem.
Například CK Exim Tours přes víkend zaznamenala stovky nových rezervací, sdělil ČTK obchodní ředitel a mluvčí CK Petr Kostka. Výrazný nárůst prodejů hlásí také CK Blue Style. Většina hotelů bude podle prodejců otevřena, navíc někteří hoteliéři podle mluvčího CK Fischer Jana Bezděka mají zvýhodněné nabídky, ceny tak mohou být až o pětinu nižší. Kvůli zamezení šíření koronaviru budou hotely, restaurace i vozy používané k transferu naplněny jen na 50 procent. Vyplývá to z aktuální ankety ČTK mezi prodejci zájezdů.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) informoval o zařazení Tuniska na seznam bezpečných zemí ve čtvrtek a od pátku CK začaly prodávat zájezdy do této destinace, přičemž první lety jsou naplánované na 15. srpna. "Země je připravená na obnovení letů i na nové turisty. Cestovatelé po příletu pouze vyplní jednoduchý formulář. Žádný test není vyžadován," uvedl Kostka. Formulář mohou lidé podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové vyplnit také on-line v ČR, až budou znát sedadlo v letadle.
"Nabídka hotelů je téměř identická jako v loňské sezoně, zavřené zůstaly pouze jednotky hotelů. Ceny jsou ve srovnání s předešlými sezonami přibližně o 15 až 20 procent nižší, protože hoteliéři přicházejí se zvýhodněnými nabídkami, aby přilákali klienty," řekl Bezděk.
CK Blue Style podle mluvčí Jany Ondrejechové nyní zajišťuje konečný výběr hotelů. Všechny, které se letos otevřou, podle ní musí splnit nejvyšší požadavky bezpečnosti dané protokolem s názvem Ready and Safe. "Podle informací, které máme, otevřelo v Tunisku v této chvíli okolo 80 procent hotelů," uvedla. Ceny se Blue Style podle mluvčí snaží udržet na cenách srovnatelných s tzv. first minute zájezdy.
V hotelech, restauracích, památkách, obchodech a dalších veřejných místech platí podle Řezníčkové opatření k zamezení šíření koronaviru. Zaměstnanci nosí roušky, u návštěvníků jsou vyžadovány povinné metrové rozestupy. "Konat se mohou pouze animační programy pro dospělé, a to výhradně ve venkovních prostorech. Lehátka na pláži i u bazénu jsou rozmístěna metr od sebe. Před vstupem do bazénu je vyžadována sprcha s použitím mýdla, v bazénu je omezen počet lidí," řekla Řezníčková. Do bazénu je vstup podle ní zakázán těhotným, lidem s dýchacími problémy či kardiakům. Nemohou podle ní fungovat diskotéky a noční a taneční kluby.
Tunisko by Čechům podle CK mohlo nahradit zatím nedostupné zájezdy do Egypta a Turecka. Český statistický úřad má poslední údaje o delším pobytu Čechů v Tunisku z roku 2014, kdy tam odjelo 77.000 tuzemských cestovatelů.
Češi mohou nyní bez omezení cestovat do všech států Evropské unie kromě Rumunska. Při návratu z něj se musí prokázat negativním testem na covid-19. Tuto podmínku musí splnit také při návratu z Černé Hory a Srbska. Mezi bezpečné země mimo Evropu česká vláda od 1. července zahrnula Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu.
Související
U Lampedusy ztroskotala loď s migranty, zemřelo přes 40 lidí
Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný
Tunisko , dovolená , cestovní kanceláře , Exim Tours , CK Fischer , češi , Hotely , cestování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 2 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 2 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 3 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 4 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 4 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 6 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
včera
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
včera
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
včera
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
včera
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
včera
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
včera
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
včera
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
K tragédii došlo v pondělí dopoledne v pražských Stodůlkách. Při zkoušce prasklo potrubí v podzemí, kde se nacházelo několik osob. Jeden člověk nepřežil, další dva lidé skončili v péči zdravotníků. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Zdroj: Jan Hrabě