Expedice Tatra kolem světa 2 bude pokračovat, tým zamíří do Afriky

Expedice Tatra kolem světa 2 bude asi po půlroční přestávce vynucené situací kolem pandemie nemoci covid-19 pokračovat. Členové týmu na jaře příštího roku vyrazí do Afriky. Za tým expedice to dnes v tiskové zprávě oznámila Kateřina Božková. Původně měla expedice pokračovat v Asii, ale organizátoři se obávají dlouhodobého uzavření hranic tamních zemí.

Cestovatelé museli v září expedici dočasně zastavit a rychle opustit Írán, protože se jim nepodařilo prodloužit víza. Auta se poté povedlo dostat do Ruska, ale tým se pak asi čtvrt roku složitě pokoušel získat víza do Ruska. To se organizátorům expedice podařilo až začátkem prosince za pomoci partnera projektu, Ústředního automotoklubu ČR (ÚAMK).

"Bylo jasné, že pojedeme dál. Jen nebylo jasné, zda projedeme dle upraveného plánu Asií do Vladivostoku," uvedl zakladatel a vedoucí projektu expedice Marek Havlíček. Podle něj se členové týmu obávali, že hranice Ruska budou kvůli pandemii uzavřené do konce dubna 2021 a hranice okolních zemí možná ještě déle. "Nakonec jsme po společné debatě dali přednost poznávání Afriky před pravděpodobným půlročním nebo ročním posunutím expedice," doplnil Havlíček.

V afrických zemích zůstanou podle informací pořadatelů expedice hranice pravděpodobně otevřené. "Abychom získali aktuální informace, kontaktovali jsme organizace operující přímo v Africe. Hlavní pro nás ale byly samotné ambasády jednotlivých afrických zemí, které chceme na naší trase navštívit," sdělila organizátorka expedice Lucie Vonásková. Tým expedice chce putovat z Džibutska na východě Afriky až do Namibie na jihozápadě kontinentu. V závislosti na situaci kolem pandemie plánuje projet minimálně deset afrických zemí.

V roce 2022 pak chtějí organizátoři expedice Tatra kolem světa 2 projet Jižní, Střední a Severní Amerikou. V následujícím roce poté plánují jet z Vladivostoku na jihovýchodě Ruska zpátky do České republiky.

Výprava, která odstartovala letos v únoru, navazuje na expedici Tatra kolem světa z konce 80. let. První expedice vyrazila do světa v roce 1987 a k jejím hlavním úkolům patřila propagace kopřivnické automobilky Tatra ve světě. Z cesty měly mimo jiné vzniknout dva celovečerní filmy a televizní seriál. Do Prahy se ale výprava vrátila až v květnu 1990 po pádu komunistického režimu, kdy zájem lidí opadl. Jedním z hlavních cílů nynější expedice má být šíření dobrého jména Česka ve světě.

Související

Více souvisejících

expedice Tatra kolem světa 2

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy