Brno - Chovatelé začali přikrmovat nejslavnější matku ZOO Brno – lední medvědici Coru. První oběd, který jí chovatelé poslali do porodního boxu speciálním krmným komínem, se skládal ze dvou vařených jablek, dvou mrkví a jedné makrely. Cora byla bez jídla téměř čtyři měsíce a na stravu si musí postupně zvykat.
„Po vařené zelenině a rybách přijde na řadu strava syrová a také porce se budou postupně zvětšovat. Do jednoho měsíce bychom se měli dostat na její obvyklou krmnou dávku, součástí které bude už i maso",říká chovatel Jaroslav Jasínek. Základním předpokladem pro úspěšný porod a odchov medvíďat je váha medvědice, měla by během březosti přibrat minimálně 200 kg. Od jara se musí začít přikrmovat rybím tukem, rybami a hovězím masem tak, aby si vytvořila potřebné tukové zásoby pro porod a první měsíce po narození mláďat. Zhruba měsíc před porodem přestává medvědice přijímat potravu a zalézá do porodního boxu. Tuto dobu tráví v brlohu bez kontaktu s chovateli a přijímá jen vodu. Během prvních tří měsíců po porodu se medvědice bez stravy opět dostává na svoji původní váhu cca 400 kg.
Související
Zoo Brno přišla o svou nejstarší žirafu
Zoo Brno se dočká nového vstupu. Přibydou parkovací místa i zázemí pro návštěvníky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
před 2 hodinami
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
před 3 hodinami
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
před 5 hodinami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 6 hodinami
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 7 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 8 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 8 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 9 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 10 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 11 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 12 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 13 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 14 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 14 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 14 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 16 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák