Mobilizace dětí a vzdání se okupovaných území? Ukrajinská rozvědka odhalila, jaké hoaxy Rusko připravuje

Ukrajinská vojenská rozvědka varuje před novou etapou ruské informační války proti Ukrajině. Tvrdí, že Kreml připravuje novou dezinformační kampaň s cílem vyvolat dojem že se Ukrajina vzdává některých svých území.

Podle rozvědky uspořádala 25. srpna administrativa ruského prezidenta schůzku k projednání další fáze informační války v ukrajinských a globálních médiích. Akce se zúčastnil první zástupce náčelníka štábu Putinovy ​​administrativy Sergej Kirienko, oborníci na propagandu i zástupci proruských médií.

Tématem schůzky bylo podle rozvědky schválení konkrétních narativů, které by diskreditovaly Ukrajinu a ovlivnily její partnery ve světě. V blízké budoucnosti se podle sdělení rozvědky ruská propaganda zaměří na používání několika témat.

Jedním z nich má být masová mobilizace. Rusko chce údajně vyvolat dojem, že všichni Ukrajinci, bez výjimky a bez ohledu na pohlaví, věk nebo zdravotní stav, budou podléhat mobilizaci, a to včetně dětí.

Rusko chce také vyvolat nedůvěru ukrajinských partnerů v možnost vítězství a nafingovat dohody o míru výměnou za území. Má se také snažit vyvolat dojem, že se Ukrajina vzdává okupovaných území, a to formou vykonstruovaných dokumentů.

Kreml se také pokusí vytvořit dojem poklidného života na okupovaných územích, kde mají údajně figurovat vysoké platy, nízké ceny, zajištění všeho potřebného, rozvoj infrastruktury a rekonstrukce zničených domů či svobodné volby. Rovněž se pokusí vykreslit Ukrajinu jako stát, který stát proti korupci nebojuje a jehož rozpočet je rozkraden.

Další snahy o pošpinění Ukrajiny se mají probíhat vytvořením dojmu, že ukrajinská protiofenzíva nemá naději na úspěch. Rusko chce údajně informovat o zvýšení počtu pohřbů ukrajinských vojáků, o nedostatku úspěchu na frontě s těžkými ztrátami či o pátrání po osobách odpovědných za selhání při diskreditaci ukrajinských vojenských vůdců a představitelů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Rusko Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy