Zeman jede do Moskvy, vláda cestu schválila. Jeden ministr rebeloval

Praha - Prezident Miloš Zeman nepojede do Moskvy za svoje peníze. Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mu dnes cestu schválila, jednomyslně to ale nebylo. Před týdnem kabinet jednání o této věci přerušil.

"Vláda schvalovala cestu, která by měla být od 8. do 9. května, takže se cesta zkrátila," informoval novináře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle něhož bylo rozhodnutí vlády "takřka jednomyslné". Podle informací ČTK se při hlasování zdržel jen ministr pro legislativu a Zemanův častý kritik Jiří Dienstbier (ČSSD).

Zeman dnes během návštěvy Karlovarského kraje uvedl, že do Ruska s ním pojede "minimální" delegace: kromě mluvčího Jiřího Ovčáčka ještě šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček a "patrně" kancléř Vratislav Mynář. Náklady na cestu budou zhruba 300.000 korun, dodal.

První den své návštěvy se má Zeman sejít s veterány, druhý den začne oficiální program. "Začíná v devět hodin ráno v Kremlu setkáním představitelů asi 30 zemí s prezidentem Putinem. Pak v desátou hodinu začíná vojenská přehlídka, která trvá asi hodinu a půl, které se prezident účastnit nebude," uvedl Zaorálek.

Právě účast na přehlídce ruských ozbrojených sil, kterou kvůli ruské anexi Krymu a podpoře povstalců na Ukrajině většina západních státníků bojkotuje, byla trnem v oku některým členům kabinetu. Kromě ministrů za KDU-ČSL ji nejvíce odmítali vicepremiér Andrej Babiš a ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO. Pouze ČSSD ústy premiéra Sobotky deklarovala, že prezidentovu cestu blokovat nebude.

Kvůli rozdílným názorům ministrů vláda minulou středu na nočním zasedání schvalování Zemanovy návštěvy přerušila a pověřila šéfa diplomacie Zaorálka, aby do následujícího týdne získal podrobnosti o programu prezidenta v Moskvě. Podle médií se měl také pokusit Zemana přesvědčit, aby se přehlídky po boku ruského prezidenta Vladimira Putina a severokorejského diktátora Kim Čong-una neúčastnil.

Cestu Zemana do Moskvy ostře kritizovala mimo jiné poslynaně za ODS Miroslava Němcová: "Drtivá většina představitelů západních zemí do Moskvy nepojede. Důvodem je to, že Rusko porušuje mezinárodní právo (anexe Krymu). Porušení mezinárodního práva konstatovala svým usnesením také Poslanecká sněmovna PČR. Agresi současné ruské politiky dokládá dokument Rok poté, v němž Vladimír Putin přiznává, že lhal, když tvrdil, že na Ukrajině se nepohybují ruští vojáci a ruská bojová technika. Ve stejném dokumentu přiznává, že byl ochoten použít jaderné zbraně, protože nevěděl, jaká bude reakce Západu na ruskou okupaci Ukrajiny. Jednoznačné odmítnutí této politiky Ruska se promítlo do rozhodnutí západních politiků se akcí v Moskvě nezúčastnit. Proto si myslím, že tento důvod má platit i pro prezidenta České republiky."

"Prezident republiky avizuje, že místo přehlídky se v Moskvě setká se slovenským premiérem Robertem Ficem. Nechápu, proč musí jet prezident České republiky na schůzku se slovenským premiérem do Moskvy. Je zjevné, že to je pouze záminka, protože na seznamu hostů Vladimíra Putina dne 9. května Miloš Zeman zůstává," dodala Němcová na webu ods.cz.

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

Více souvisejících

Vláda ČR Miloš Zeman Jiří Dienstbier

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy