Zelenskyj má dvojníka a válka není. Jaké nesmysly šíří konspirátoři na internetu?

První výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv na sociálních sítích. Některé příspěvky získaly miliony zhlédnutí. Ve Spojených státech řada pravicových účtů s velkým počtem sledujících zveřejnila sérii ničím nepodložených tvrzení, že celá válka na Ukrajině může být podvod zinscenovaný západními médii a vládami. 

Mezi uživateli, kteří šířili nejvirálnější tvrzení, byli i ti, kterým v minulosti zakázali twitter, ale po jeho převzetí Elonem Muskem je pustili zpět, upozornil britský server BBC.

Jedno nepravdivé tvrzení, které na twitteru i jinde získává na oblibě, naznačovalo, že celá válka mohla být nějak zfalšována. Jako důkaz některé prominentní pravicové účty uváděly, že údajně chybějí záběry z frontové linie. Jeden komentátor si ve virálním příspěvku stěžoval na "nedostatek válečných záběrů" a tvrdil, že "to zavání podvodem".

Další influencer z twitteru s 1,4 milionem fanouškům tvrdil, že z války nejsou "žádné záběry" a "žádné aktualizované podrobnosti" o průběhu bojů. Tento příspěvek sdílel bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, který dodal: "Troufám si na kohokoliv, kdo by tvrdil, že se (autor) mýlí."

Válka na Ukrajině je však dobře zdokumentována. Kromě výpovědí očitých svědků existuje dostatek záběrů z frontové linie, které odvysílala BBC a další stanice. BBC také prověřovala nepravdivá tvrzení o některých klíčových událostech konfliktu. Existují rovněž důkazy od vlád a agentur z celého světa, které potvrzují, že válka je skutečná. Sociální sítě byly od samého počátku plné videí se záběry z bojů, z nichž mnohá novináři ověřili jako pravé.

Dva dny po vpádu ruských vojsk obletěly svět záběry výškové obytné budovy v Kyjevě s obrovskou dírou po zásahu raketou. Reportéři na místě podrobně popisovali škody. Nedávno se na sociálních sítích opět rozšířily snímky stejného domu, který byl mezitím opraven a částečně zrekonstruován. Snímky vedly k tvrzení, že buď dům nebyl nikdy zasažen, anebo že celá válka je podvod, protože by nebylo možné opravit budovu během probíhající války.

Pravicový tvůrce podcastů a antivakcinační aktivista, jehož dříve odstraněný účet na twitteru byl nedávno obnoven, také sdílel toto tvrzení.

Ale i přes pravidelné ruské vzdušné útoky není Kyjev frontovým městem od konce loňského března, kdy se ruské síly stáhly od metropole a jejího okolí, aby se zaměřily na dobytí východu Ukrajiny. Oprava paneláku začala loni v květnu a podrobně o ní informovala ukrajinská média, která i obrazem dokumentovala postup rekonstrukce během léta a podzimu.

Miliony zhlédnutí zaznamenalo video, které tvrdí, že zachycuje na Ukrajině reportéra, který stojí před vyrovnanými mrtvolami v pytlích. Ale jedno z těl "se hýbe"! A to se bere jako "důkaz", že mrtvoly sehráli najatí herci, aby podpořili západní příběh o válce na Ukrajině. "Přestaň se hýbat, máš být mrtvý!" hlásal široce sdílený komentář, který si kladl otázku, zda jde o psychologickou operaci k ovlivnění veřejného mínění. S podobnými komentáři sdíleli video další pravicoví influenceři.

Ale video ve skutečnosti pochází z rakouské televize Österreich 24 a je o klimatickém protestu, který se na začátku loňského února odehrál ve Vídni, tedy ještě před zahájením ruské invaze. Aktivisté v pytlích na mrtvoly chtěli poukázat na nebezpečí emisí uhlíku pro lidský život.

Toto video bylo jako falešné použito dokonce opakovaně. Již dříve se sdílelo na sociálních sítích jako "důkaz", jak se falšovala úmrtí na covid-19. I tehdy, stejně jako nyní, nebylo tím, za co se vydávalo.

Virálně šířící se snímky a videa, s miliony zhlédnutími, zdánlivě dokazují "náhodné" odhalení "tajného dvojníka" ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten se prý omylem objevil v záběrech polské televize ve stejném oblečení jako prezident Zelenskyj při návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Kyjevě. Dotyčným "dvojníkem" je ale Zelenského tělesný strážce Maksym Donec, který podle agentury Reuters od května 2019 řídí prezidentovu ochranku. Jeho snímky lze na internetu snadno dohledat.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

včera

včera

Frontex čelí dvěma "mimořádně vážným" obviněním v souvislosti s uprchlíky

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) v současnosti prověřuje dvě obvinění z nelegálního vytlačování migrantů v Egejském moři mezi Tureckem a Řeckem, informovala ve čtvrtek agentura se sídlem ve Varšavě. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy