Praha - Silniční dopravci chystají protesty kvůli nezavedení množstevních slev z placení elektronického mýta, které jim v září 2008 slíbila odstupující vláda Mirka Topolánka (ODS). Ve středu to prohlásil generální tajemník sdružení ČESMAD BOHEMIA Martin Špryňar
"Prezident Sdružení Vladimír Starosta vyzval osobním dopisem 7. dubna Mirka Topolánka k jednání, neboť chtěl zabránit vyhrocení krize", tvrdí ČESMAD v prohlášení. "Do dnešního jsme se však žádné odpovědi nedočkali a máme k dispozici pouze premiérovo písemné vyjádření popírající původní dohodu, které je navíc podepřené zcela mylnými argumenty," vysvětluje blíže důvody chystaných protestů ČESMAD.
Ve čtvrtek se sejde krizový štáb autodopravců, který rozhodne, jakou konkrétní formou protesty proběhnou.
„Snažili jsme se této situaci všemožně vyhnout a několikrát kontaktovali ministerstvo dopravy, aby naplnilo slib daný premiérem, jehož poslední dopis je ale plivnutím do tváře všem dopravcům a poslední kapkou poháru naší trpělivosti. Když nám premiér společně s exministrem Řebíčkem vloni podávali ruku na stvrzení naší nelehce dosažené dohody, tak by nás ani ve snu nenapadlo, že se vedení této země a ODS nedá věřit“ uvedl Špryňar.
"Dnešní stanovisko Česmadu není podle mého názoru rozumné a neodpovídá dosavadním vstřícným krokům ministerstva,“ uvedl Petr Bendl. Požadované slevě na mýtném podle něho brání i platná legislativa a Směrnice Evropského parlamentu a rady (2006/38/ES).
Související
Batole za volantem kamionu přejelo dvouleté dítě
Francouzští zemědělci přepadli český kamion, protesty dosáhli ústupků
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
před 1 hodinou
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
před 2 hodinami
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
před 3 hodinami
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
před 4 hodinami
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
před 5 hodinami
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
před 6 hodinami
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
před 6 hodinami
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
před 7 hodinami
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
před 8 hodinami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 9 hodinami
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 11 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
Izraelská armáda vydala prostřednictvím svého mluvčího pro arabské vysílání Avichaje Adraeeho příkaz k vynucené evakuaci pro obyvatele jiholibanonského Tyru, který je pátým největším městem v zemi. Výzva k okamžitému opuštění domovů a přesunu na sever za řeku Zahrání se týká samotného Tyru, včetně tamní křesťanské čtvrti, a také přilehlých uprchlických táborů a okolních čtvrtí. Podle vyjádření mluvčího jsou nadcházející údery reakcí na to, že hnutí Hizballáh porušilo dohodu o příměří a cílí na izraelské zázemí, přičemž tyto téměř každodenní útoky si podle dostupných zpráv často vyžadují civilní oběti a ničí civilní infrastrukturu.
Zdroj: Libor Novák