Francouzští zemědělci dosáhli v pátek prostřednictvím blokády silnic kolem Paříže výrazných ústupků od premiéra Gabriela Attala. Během svých protestů také přepadli český kamion převážející zeleninu.
Premiér Attal během své návštěvy dobytkářské farmy v departementu Haute-Garonne na jihozápadě Francie slíbil ukončení růstu nákladů na motorovou naftu, kterou zemědělci používají k pohonu svých strojů. Toto rozhodnutí přišlo v reakci na postupné rušení daňových úlev na palivo, což vedlo k vyšším cenám.
V průběhu návštěvy Attal rovněž oznámil plán na vytvoření fondu, který bude poskytovat pomoc chovatelům skotu v boji s chorobami zvířat. Tyto kroky byly přijaty v reakci na hrozící krizi ve francouzském zemědělství, kde nízké ceny produktů a rostoucí náklady zemědělcům způsobily rozruch a neklid.
Protesty zahrnovaly blokády dálnic a obklíčení Paříže, k čemuž se zemědělci uchýlili na znamení projevu nesouhlasu se současnou politikou vlády. Francouzské zemědělství je také konfrontováno se stoupajícími environmentálními požadavky a zrušením daňových úlev na palivo pro zemědělské stroje.
Projevy nesouhlasu mohou ovlivnit politickou scénu, zejména s blížícími se volbami do Evropského parlamentu, které jsou vnímány jako klíčový test pro vládu prezidenta Emmanuela Macrona.
Do protestů se také zapletl český řidič kamionu, kterého protestující zastavili a náklad zničili. "Pokud nemáte plombu na kamionů a všechny papíry v pořádku, Může vám francouzská policie dát statisícové pokuty. Řádění francouzských farmářů, kteří napadají zahraniční řidiče kamionů však mlčky policie přehlíží. Žádné zastání ani pokuty těmto lidem drancující kamiony nehrozí," uvedl na síti X europoslanec Tomáš Zdechovský.
"Francouzi mají právo protestovat. Ale je nepřípustné napadat i české přepravce zeleniny a dalších komodit. Požádal jsem svého francouzského kolegu o intervenci u francouzských bezpečnostních složek a o ochranu našich dopravců a zboží českých firem," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
"Bohužel došlo k mnoha takovým naprosto nehorázným akcím a francouzské úřady dostaly příkaz okamžitě zakročit. Útok na majetek a lidi je ostudný. Úřady jsou mobilizovány, aby našly řešení a případy byly oznámeny ministrovi vnitra," dodal.
Související
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
Vítkovi ve Francii nařídili zbourat obří vilu. Už potřetí
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
O blížícím se fotbalovém mistrovství světa, které vypukne již ve čtvrtek 11. června večer a které poprvé v historii budou spolupořádat tři země – konkrétně USA, Kanada a Mexiko, se v mnoha ohledech může směle mluvit o mistrovství, jaké fotbalový fanoušek dosud nezažil. Nejen rekordním počtem účastníků, kterých bude poprvé až 48, ale také třeba i kvůli změnám pravidel, stejně jako postupového klíče.
Zdroj: David Holub