Praha - Rok 2015 byl pro motocyklisty na českých silnicích nejtragičtější za poslední tři roky, při nehodách jich zemřelo 90, o jednoho víc než o rok dřív. Už neplatí, že smrtelné nehody jsou doménou mladých jezdců.
Z řad motorkářů pocházela zhruba každá sedmá oběť dopravních nehod. Loňský podíl motorkářů 13,6 procenta na celkovém počtu usmrcených při nehodách je od roku 1993 druhý nejvyšší po předloňsku, kdy to bylo dokonce 14,1 procenta. Na těžce zraněných se 484 motorkářů podílelo téměř jednou pětinou, 2246 lehce zraněných jezdců představovalo přibližně devět procent z celku.
"Zatímco na jeden tisíc dopravních nehod vyšetřovaných Policií ČR připadlo v průměru 7,1 oběti, u havárií jezdců v jedné stopě to byl více než čtyřnásobek - rovných 30," uvedl Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Největší část obětí, celkem 29 řidičů motorek, byla loni ve věku 30 až 39 let, s devatenácti mrtvými následují jezdci mezi 40 a 49 roky. Kategorie od 20 do 29 let je se sedmnácti usmrcenými až třetí. Podíl obětí nehod bez přilby se v posledních deseti letech snižuje, i tak ji loni na hlavě nemělo pět usmrcených a 28 těžce zraněných motorkářů.
Z 90 loni usmrcených motocyklistů 50 zemřelo vlastním zaviněním. Mezi příčinami nehod zaviněných motorkáři i loni se 36 případy převládaly kolize způsobené nepřiměřenou rychlostí jízdy. S velkým odstupem následuje nezvládnutí řízení stroje, které si vyžádalo pět obětí.
Žádný motocyklista nezemřel kvůli tomu, že by nedal přednost v jízdě. Naproti tomu u smrtelných nehod motocyklů způsobených řidiči aut bylo nedání přednosti v jízdě nejčastější příčinou.
V rámci 28 států Evropské unie se motocyklisté podílejí zhruba dvěma procenty na celkovém počtu ujetých kilometrů, na počtech obětí nehod však z 15 procent. Nejčastěji umírají motorkáři v Řecku s 29procentním podílem, na opačném konci pořadí jsou jezdci z Estonska s dvouprocentním podílem na počtu usmrcených při nehodách.
Související
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Trump v Íránu zásadně mění strategii. Místo útoků zahajuje ekonomickou válku
před 1 hodinou
Počasí čeká o víkendu zlom. Do Česka se přižene déšť
včera
Orbán se po volební porážce už v EU nechce ukazovat. Na summitu ho zastoupí Fico
včera
Jaký je skutečný stav? Írán navenek projevuje vzdor, uvnitř se ale hroutí
včera
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
včera
Trump se nechal vyobrazit jako Ježíš. Teď tvrdí, že to bylo jinak
včera
Životní minimum se zatím nezvyšuje, rozhodla Babišova vláda
včera
Ve StarDance bude i úplný nováček. Lidé ho mohou znát z muzikálů
včera
Papež Lev se Trumpem rozhodit nenechal. Na jeho poslední kritiku zareagoval chladně
včera
Zrušení veta na půjčku Ukrajině nebude zadarmo? Magyar poprvé jednal s představiteli EU
včera
Pohonné hmoty budou levnější. Vláda na zítřek snížila strop
včera
Paradox války v Íránu: Krize přinesla astronomické zisky pro největší ropné společnosti na světě
včera
Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi
včera
Generální tajemník NATO Mark Rutte přijede na oficiální návštěvu České republiky
včera
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
včera
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
včera
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
včera
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
včera
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
včera
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.
Zdroj: Jan Hrabě