Praha - Celý národ zasáhla zpráva o vážné nemoci Karla Gotta. A vážným nemocem se proto věnoval i pořad Vaše téma. Psychologové Lenka Krutilová a Jeroným Klimeš prozradili, co zpěvák prožíval po oznámení diagnózy a co ho čeká dál.
Moderátorka Michaela Šmídová si do pořadu Vaše téma pozvala hned dva hosty. Jak se vyrovnat s vážnou chorobou se radila s psychology Lenkou Krutilovou a Jeronýmem Klimešem.
Po tom, co se Karel Gott svou diagnózu dozvěděl, prošel si podle psychologů třemi fázemi reakcí. "Prvotní reakce je situačně aktuální, pacient zažívá šok, stres a dokonce trauma," popsala Lenka Krutilová. U sdělení diagnózy by měl být psycholog přítomen, není na to ale údajně čas ani prostor.
"Následuje nespecifická reakce, která se dá ale odhadnout. Je to věc, kterou člověk dělá, když se dozví nějakou špatnou zprávu. Má třeba tendenci obviňovat druhé, nebo viní sebe, to je různé," navázal Jeroným Klimeš. "A třetí fáze je obranná. Nemocný pak hledá nové způsoby, jak se s rakovinou poprat," doplnil.
Psychika je důležitá i pro průběh léčby. "Člověk se totiž musí kromě nemoci samotné vypořádat i s restrukturalizací osobnosti. Až po zprávě o rakovině si totiž uvědomí, kolik toho nestihl a co všechno měl dělat," vysvětlil Klimeš. "A má problém navíc, přitom takové věci mohl řešit už dříve. Proto pacientům říkám: bilancujte, dokud jste zdraví."
S bilancováním mají prý problém hlavně mladí, protože existuje více věcí, které nemají zajištěné. "Tíží se tím, co se stane s dětmi, hypotékou, jak bude pokračovat jejich kariéra. Na druhou stranu starší lidé snáší nemoc špatně fyzicky. To bude případ i pana Gotta," myslí si psycholog.
Obecná rada psychologů tedy zní: plánujte život tak, jako byste měli umřít v pětatřiceti. Stres je totiž jedním z faktorů ovlivňujících i vznik nemoci. "Je prokázané, že stres oslabuje imunitu - nejen vůči vážným nemocem, jako je rakovina, ale i obyčejné chřipce," řekl Klimeš.
Doktor Jeroným Klimeš navíc překonal stejnou nemoc jako Karel Gott. "U lymfomu je problém prvotní diagnostika, mě si taky doktoři posílali od čerta k ďáblu a na CT jsem čekal dva měsíce," vyprávěl psycholog. Reagoval ale zřejmě podobně jako zpěvák. "Taky jsme si s manželkou řekli, že nebudeme nikoho strašit, dokud neuslyším konečnou diagnózu," řekl.
Na Karla Gotta teď nevyhnutelně čeká i změna životního stylu - a to nejen rušení vystoupení. I kdyby ho zpěvák změnit nechtěl, dostihnou ho špatné pocity po chemoterapii. "Takoví pacienti se musí naučit relaxovat. Potřebují jinou stravu, musí víc spát a více se o sebe starat," doporučila psycholožka Lenka Krutilová.
Související
Karel Gott zemřel před čtyřmi lety. Vila na Bertramce se za rok otevře fanouškům
Umělci před 45 lety morálně selhali. Z Anticharty se někteří pokoušeli vylhat. Gott sehrál režimu trapnou roli, říká Kroupa
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 1 hodinou
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 2 hodinami
Politico: Orbán funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 3 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 3 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 5 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
Nepříjemné chvíle zažili v sobotu návštěvníci žižkovského televizního vysílače. Nejvyšší stavba v hlavním městě musela být evakuována kvůli zakouření výtahové šachty. Na místě zasahovali hasiči.
Zdroj: Jan Hrabě