Praha - Trend dřívějšího návratu žen do práce po mateřské dovolené čím dál tím více podporuje rozmach firemních školek. Podle v úterý zveřejněných statistik občanského sdružení Firemní školy jejich počet letos vzrostl o 52 procent.
Přestože investiční náklady na výstavbu středně velkého zařízení činí až tři miliony korun, jsou firemní školky stále oblíbenější. Měsíční provozní náklady odhaduje občanské sdružení Firemní školky na 360 tisíc korun, přičemž hrubá cena nákladů na pobyt jednoho dítěte dosahuje hodnoty až 12 tisíc korun."Zájem firem o zřízení předškolních firemních zařízení v letošním roce vzrostl oproti loňsku o polovinu. Na trhu je totiž stále více malých a středních organizací, které tímto způsobem řeší narůstající problém dřívějších návratů zaměstnanců z rodičovské dovolené," uvedla Kateřina Francová z občanského sdružení Firemní školky s tím, že ženy se nyní snaží vracet do zaměstnání co nejdříve.Nový trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání je podle odborníků výsledkem lednové novely zákona o rodičovské dovolené. Ta sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského příspěvku na 220 tisíc korun. Umožnila tak matkám s malými dětmi nastoupit do zaměstnání o rok až dva dříve. Rychlejší návrat žen do zaměstnání byl podle ministerstva práce a sociálních věcí jedním z cílů lednové novely."Všechna opatření v oblasti rodinné politiky mají za cíl vytvořit takové podmínky, aby žena nemusela rezignovat na svou rodičovskou roli, ale mohla se zároveň věnovat i profesnímu životu. Nedostatečná nabídka volných míst v předškolních zařízeních je však bariérou pro opětovný vstup rodičů na trh práce, proto v této situaci vítáme každý vstřícný krok," uvedl k novelám Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.
Související
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
před 3 hodinami
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
před 4 hodinami
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
před 4 hodinami
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
před 6 hodinami
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
před 7 hodinami
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
před 9 hodinami
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
před 10 hodinami
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 11 hodinami
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 12 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 14 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 15 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
Vztahy mezi Spojenými státy a Kubou, které jsou už po celá desetiletí značně napjaté, prošly v posledních týdnech prudkým zhoršením. Washington obvinil ostrovní stát z ohrožení své národní bezpečnosti a uvalil na něj přísnou ropnou blokádu doprovázenou novými sankcemi. Celá situace navíc eskalovala ve chvíli, kdy americká justice vznesla bezprecedentní obvinění z vraždy proti bývalému kubánskému vůdci Raúlu Castrovi. Zatímco Spojené státy varují, že mírová dohoda s karibským státem je v tuto chvíli nepravděpodobná, Havana tvrdí, že si Washington vytváří podvodné záminky pro případnou vojenskou intervenci.
Zdroj: Libor Novák