Cambridge - Britští vědci objevili pět nových genetických faktorů, které souvisejí s onemocněním rakovinou prsu. To by mohlo umožnit lépe porozumět příčinám vzniku této choroby a zdokonalit léčebné postupy, informuje v neděli agentura Reuters.
Vědci v čele s profesorem Douglasem Eastonem z Cambridgeské univerzity analyzovali genové mapy 16 536 pacientek a přišli na pět nových genových variací, které způsobují vývoj rakovinného onemocnění.
Dosud se vědělo celkem o 13 genetických faktorech. Spolu s pěti nově objevenými jich je nyní 18 a výrazně zvyšují šanci na objasnění rizik spojených se zákeřnou nemocí, píše se ve studii zveřejněné v neděli v časopise Nature Genetics.
Rakovina prsu je nejčastějším rakovinným onemocněním u žen z rozvinutých států, každoročně jich připraví o život asi půl milionu. Významnou roli hraje rodinná anamnéza: pokud má žena v rodině blízkého příbuzného, který rakovinu prsu prodělal, riziko onemocnění touto chorobou se zdvojnásobuje.
Rakovina prsu je u českých žen stejně jako v řadě jiných zemí největším „nádorovým zabijákem“. V roce 2007 stála život 1680 žen. Statistická data jsou z roku 2007, jde však o nejčerstvější údaje, které jsou k dispozici.
Související
Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
před 1 hodinou
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 1 hodinou
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 2 hodinami
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 2 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 3 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 4 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 4 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 6 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot, které vstupují v platnost pro úterý. Maximální povolená cena benzinu byla stanovena na 42,55 koruny za litr, zatímco u nafty nesmí cena překročit 43,63 koruny za litr.
Zdroj: Libor Novák