Muž z Ostravska se vydával za člena IS a vyhrožoval bombou

Policie obvinila jednapadesátiletého muže z Ostravska. Vydával se za příslušníka Islámského státu a opakovaně v neděli 19. dubna vyhrožoval odpálením náloží v několika obchodních domech. Požadoval milion amerických dolarů a konkrétní typ letadla. Policisté jej zadrželi během posledního telefonátu. Podle dechové zkoušky byl opilý.

Ve vězení může za vyhrožování teroristickým trestným činem strávit až 12 let. ČTK to dnes řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

"Podle závěrů kriminalistů muž dne 19. dubna opakovaně telefonoval na tísňové linky 112 a 158. Při hovorech se vydával za příslušníka Islámského státu a vyhrožoval bombovým útokem vůči několika prodejnám jednoho obchodního řetězce v ostravské aglomeraci," uvedla mluvčí.

Už během anonymních hovorů se kriminalistům pdole ní podařilo určit možné místo výskytu podezřelého. Vyslaná hlídka na místě podezřelého zajistila. "Dechová zkouška u muže vykázala hodnotu kolem jednoho promile," uvedla Jiroušková. S ohledem na právní kvalifikaci si případ převzala Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Souběžně s pátráním po oznamovateli policisté prověřovali určené obchody. Na opatření se podílela stovka policistů. Do akce se zapojili speciálně vycvičení psi i policejní pyrotechnici. "Přijatá opatření se dotkla téměř dvacítky obchodů v rámci celého Moravskoslezské kraje. Několik stovek osob muselo být evakuováno a občané neměli možnost vstupu do příslušných obchodů, popřípadě do celých objektů, ve kterých se tyto prodejny nacházely," popsala mluvčí opatření. Dodala, že při prohlídkách policisté žádné výbušniny nenašli.

Související

Více souvisejících

krimi Ostrava Terorismus v ČR Islámský stát (IS) Policie ČR

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 3 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy