Zhruba třicetiletá žena z Ostravy podle policie předstírala za pomoci svých rodičů duševní onemocnění. Na sociálních příspěvcích tak během tří let neoprávněně získala 400.000 korun. V tu dobu přitom vycestovala mimo republiku nebo páchala trestnou činnost. Novinářům to dnes sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Žena podle policie ve spolupráci s rodiči předstírala, že je retardovaná. Rodina tak neoprávněně dostala příspěvek na péči o závislou osobu.
"Následovaly téměř tři roky vytváření situací, které měly úředníky přesvědčit o potřebě neustálé péče o mladou ženu a neschopnosti jejího samostatného fungování v běžném životě. Žena s úředníky nekomunikovala, ale například vydávala skřeky, pohybovala se po čtyřech, předváděla, že je dezorientovaná," uvedla mluvčí.
Kriminalistům se ale podle mluvčí podařilo zjistit, že žena vydávající se za postiženou ještě jako mladistvá řídila bez oprávnění vozidlo. Vyřídila si dokonce i živnostenské oprávnění a měla podle policie na svědomí také trestnou činnost.
"V době své 'nemoci' se rovněž dopouštěla rozsáhlé trestné činnosti. Jednalo se o krádeže věcí odložených ve vozících nakupujících nebo okrádání cestujících ostravskou hromadnou dopravou. Žena si vyhlédla vhodnou osobu a z tašky či batohu obratně odcizila mobil či peněženku. Vycestovala také na delší dobu mimo republiku," uvedla Štětínská.
Ze znaleckého posudek i svědectví se podle policie ukázalo, že žena netrpí žádnou psychickou poruchou a je schopna běžného života. Policejní komisař ženu i její rodiče obvinil z podvodu. Hrozí jim až pětileté vězení.
Na podobný případ kriminalisté upozorňovali i v prosinci. Třiačtyřicetiletá žena z Třince na Frýdecko-Místecku podle policie několik let padělala lékařské zprávy, aby dostala sociální příspěvky na svou dceru a matku. Žena sama byla nezaměstnaná. Způsobila škodu za milion korun.
Související
V Uherském Brodě evakuovali školu. V budově se nacházela nebezpečná látka
Policie odhalila organizovanou skupinu obchodníků s drogami
krimi , podvod , Sociální dávky , čssz , Ostrava
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 1 hodinou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 3 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.
Zdroj: Libor Novák