Policie varuje před novým trikem podvodníků: Vyberou vám účet i bez karty, stačí jim bankomat

Pražští kriminalisté zadrželi dvaadvacetiletého cizince, který vybíral z bankomatu peníze z cizích karet, aniž by je kdykoliv měl fyzicky u sebe. Policie nyní hledá další poškozené. 

"Operační důstojník přijal 20. března, v dopoledních hodinách, oznámení o podezřele maskovaném muži, který delší dobu vybírá z bankomatu v Praze 1. Kriminalisté byli na místě během několika minut, ale podezřelý muž již u bankomatu nebyl. Detektivové okamžitě pro jistotu začali u operačního důstojníka ověřovat, zda-li není v okolí aktuálně hlášený nějaký podvod a tato obava se jim potvrdila," uvedla policie na webu.

Padesátiletá poškozená v té době už jela na policejní služebnu a kriminalisté zahájili okamžitou operativní činnost. Přes kamerový systém se jim velmi rychle podařilo vystopovat podezřelého a zanedlouho ho v obchodním centru na Náměstí Republiky zadrželi.

Cizinec měl podle policie u sebe více než sto šedesát tisíc korun v hotovosti, přičemž z účtu poškozené vybral necelých čtyřicet tisíc, takže bylo jasné, že to nebyl jediný neoprávněný výběr z bankomatu.

Po výslechu poškozené detektivové zjistili, že podvodníci vymysleli nový způsob, jak připravit lidi o peníze. Poškozeným přijde SMS, ve které mají informaci například o přeplatku na daních a odkaz na stránku, kde mají zadat své údaje k bankovnictví, aby jim mohl být tyto peníze vyplaceny.

Po zadání údajů jim zavolá údajný pracovník banky, který ale má údaje k účtu poškozených a přístup do něj. Ten jim sdělí, že mají napadený účet a k záchraně jejich finančních prostředků je zapotřebí změnit jejich pin na kartě přes mobilní aplikaci jejich banky.

Poté jim zašlou odkaz ke stažení, nejedná se ale o oficiální aplikaci banky, ale o podvodnou. Po stažení této aplikace a přihlášení mají lidé přiložit platební kartu ke svému mobilnímu telefonu, přičemž ale dojde k přenesení signálu NFC do jiného mobilního zařízení, se kterým je další podvodník u bankomatu, odkud může vybírat peníze.

"Vzhledem k tomu, že mají přístup do jejich bankovnictví, tak pro ně není problém například ani to, že si dle potřeby změní limity na kartě, aby mohli vybírat větší částky. Pokud se jim však nepodaří přesvědčit poškozené ke stažení aplikace, tak provedou bezhotovostní převod na jiný účet, ke kterému mají přístup," uvádí policisté.

Zadržený dvaadvacetiletý cizinec je stíhaný vazebně a je obviněný ze spáchání trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což může v případě odsouzení skončit až na osm let za mřížemi. 

Související

Více souvisejících

krimi bankomaty

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 29 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy