Muž obžalovaný spolu s druhým podezřelým z vraždy seniora v Žabčicích na Brněnsku v roce 2015 zůstane ve vazbě, rozhodl dnes krajský soud v Brně. Druhý z mužů je vedený jako uprchlý. Hrozí jim až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Hlavní líčení dnes soud odročil na leden.
Za vraždou podle státního zastupitelství stojí Rusové Magomed Moldiev Israilov (Magomed Moldijev Israilov) a Saidkhuseyn Naurbayev (Sajdchusejn Naurbajev). Třicetiletý Israilov, kterého soud dnes nepustil z vazby, vinu popírá. "Nesouhlasím s prodloužením vazby. Jsem nevinný, nic jsem nedělal. Nechápu, proč musím být ve vazbě, strávil jsem v ní už dva roky," uvedl.
Soud ho ponechal ve vazbě z obavy, že by mohl utéct. Podle předsedy senátu Aleše Novotného navíc nenastala žádná změna, která by vedla soud ke změně názoru vyplývající z průběhu dokazování. Podle soudu stále existuje možnost, že se muž mohl dopustil jednání, které je mu kladeno za vinu. Muž proti usnesení o ponechání ve vazbě podal stížnost.
Dokazování v hlavním líčení ještě neskončilo, obhajoba trvá na výslechu svědka, který je ve vězení v Rakousku. Soud se proto pokusí zprostředkovat videopřenos. Hlavní líčení soud odročil na 15. a 22. ledna.
Obžalovaní podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové dostali od neznámého člověka tip na vloupání do rodinného domu v Žabčicích. Po společné domluvě pak podle obžaloby 26. května 2015 do domu vnikli se zamaskovanými obličeji a vyzbrojeni krátkými střelnými zbraněmi. "Majitele domu fyzicky napadli, svázali mu ruce i nohy, přes ústa ho svázali pruhem látky," uvedla už dříve žalobkyně.
Poté čtyřiasedmdesátiletého muže podle státní zástupkyně delší dobu fyzicky napadali, kopali ho a bili pěstmi po celém těle včetně hlavy. Muž utrpěl mnohačetná zranění včetně zlomenin několika žeber. Seniora poté podle obžaloby udusili neznámým předmětem. V šatní skříni podle obžaloby založili požár a s cennostmi odjeli do Rakouska, uvedla dříve žalobkyně.
Související

Policie vyšetřuje vraždu vinaře v Miroslavi. Podezřelý je na psychiatrii

Překvapivé zjištění o okolnostech vraždy na Karlovarsku. Muži hrozí až 18 let
Vražda , Brno , Cizinci , krimi , vazba , soudy
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 3 minutami

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
před 1 hodinou

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
před 2 hodinami

Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
před 3 hodinami

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
před 4 hodinami

Zelenskyj varuje i Fica. V Moskvě nemusí být bezpečno, naznačil
Aktualizováno před 5 hodinami

Policie ozbrojeného muže v Praze nenašla. Na služebně skončila oznamovatelka
před 6 hodinami

Bouřlivé počasí zasáhne Česko. Meteorologové upravili výstrahu
před 6 hodinami

Útok, který otřásl Kanadou. Případ z Vancouveru ukázal, co představuje největší hrozbu
před 7 hodinami

Českou reprezentaci posílilo pět finalistů extraligy. Je mezi nimi jeden mistr z Brna
před 8 hodinami

Desítky zraněných po ruském útoku na Charkov. Zelenskyj apeluje na spojence
před 8 hodinami

Počasí: Meteorologové varují před dnešními bouřkami. Hrozí supercely
před 9 hodinami

Nouzové přistání v Praze. Pilot hlásil problémy s tlakem na palubě
před 11 hodinami

Počasí přinese o víkendu do Česka bouřky, déšť a silný vítr
včera

Blackout může nastat kdekoliv a kdykoliv. Jak se mohou zhroutit energetické systémy po celém světě?
včera

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny
včera

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
včera

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
včera

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
včera

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
včera
Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
Německá Spolková kancelář pro ochranu ústavy (Verfassungsschutz) oficiálně zařadila stranu Alternativa pro Německo (AfD) mezi krajně pravicové extremistické subjekty. Důvodem je podle úřadu „etnické a rodové pojetí národa“, které je s demokratickým řádem neslučitelné.
Zdroj: Libor Novák