Vídeň - Rakouský zpěvák Thomas Neuwirth (29), vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst, je HIV pozitivní. Transvestita, který v roce 2014 pro Rakousko vyhrál písňovou soutěž Eurovize, informaci zveřejnil na instagramu.
Conchita Wurst v ženských šatech a s vousem vyhrála soutěž Eurovize s písní Rise like a Phoenix. Ihned se stala světovou celebritou a bojovnicí za toleranci. Zpívala i na půdě OSN či v Evropském parlamentu.
"Jsem už mnoho let HIV pozitivní," napsal Neuwirth. Informaci prý zveřejňuje proto, že mu jeho bývalý přítel hrozil, že ji sám rozšíří. "Ani v budoucnu nedám nikomu právo, aby mě zastrašoval, a zasahoval mi tak do života," uvedl Neuwirth. "Coming out je lepší, než aby to vyšlo najevo od třetí osoby," poznamenal.
Neuwirth dále napsal, že od diagnózy je pod lékařským dohledem a vir na nikoho nepřenesl. Doufá, že dodá odvahy i ostatním a že podnikl krok proti stigmatizaci lidí, kteří se nakazili virem HIV, ať už v důsledku svého chování, nebo nezaviněně.
Fanoušci Conchity Wurst na zprávu podle agentury DPA reagovali s pochopením a vyjádřili jí respekt za odvahu.
Německá organizace na pomoc lidem nakaženým virem HIV Deutsche AIDS-Hilfe (DAH) veřejné přiznání ocenila, ale poukázala na to, že bylo učiněno až pod tlakem okolností. "To ukazuje, že ještě zdaleka nejsme u cíle, jímž je sebevědomý postoj bez diskriminace. Conchita Wurst bude v budoucnosti určitě silným hlasem směřujícím k tomuto cíli," řekl DPA mluvčí organizace Holger Wicht.
Související
Vousatá zpěvačka Conchita Wurst bude koncertovat v Praze, představí nové album
V Praze začíná Prague Pride, zahájí ho slavná Conchita Wurst
Conchita Wurst (vousatá dáma) , hiv , Rakousko
Aktuálně se děje
před 41 minutami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 1 hodinou
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 2 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 3 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
včera
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
včera
Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno
včera
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
včera
Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let
včera
Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick
včera
Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem
včera
Výdaje na obranu jsou podle Pavla nedostatečné, rozpočet ale vetovat nebude, tvrdí Schillerová
včera
Británie se nenechá zatáhnout do války, vzkázal Trumpovi Starmer. Pomoci odmítla Austrálie i Japonsko
včera
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
včera
Vláda zakázala prodej HHC, řešila novelu cizineckého zákona
včera
Ceny ropy po víkendovém útoku na ostrov Charg letí opět strmě vzhůru
včera
Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede
Prezident Donald Trump dva týdny před plánovanou cestou do Pekingu přitvrdil v diplomatické hře a stanovil si novou podmínku: Čína musí pomoci s odblokováním Hormuzského průlivu. Podle analýzy CNN je však nepravděpodobné, že by na tuto hru Peking přistoupil. Trump dokonce pohrozil, že pokud Čína neposkytne součinnost, mohl by svou návštěvu a summit s vůdcem Si Tin-pchingem odložit.
Zdroj: Libor Novák