Spící lev, měsíční kámen, kus Eiffelovky. S balíkem peněz pořídíte v aukčních síních cokoliv

V právě uplynulých dvanácti měsících se ve světových aukčních síních dražily různorodé artefakty. Prim hrálo už tradičně výtvarné umění, už poněkolikáté byl k mání třeba kus pařížské Eiffelovy věže.

Největší sladkovodní perlu na světě, známou pod jménem Spící lev, vydražil nizozemský aukční dům Venduehuis v květnu. Cena za stogramovou perlu původem z Číny se vyšplhala na 320 tisíc euro. Měsíční kámen, který na zem dopravila sovětská sonda Luna, přišel jednoho šťastlivce na více než 800 tisíc dolarů.

Dražil se rovněž elektrický vozík Stephena Hawkinga. Letos zesnulému vědci sloužil od 60. do 90. let, kdy Hawking v důsledku své nemoci přišel o schopnost jej ručně ovládat. V aukční síni Christie’s se prodal v listopadu za necelých 300 tisíc liber, které putovaly do Hawkingovy nadace.

Za necelých dvě stě tisíc dolarů bylo možné koupit kus Eiffelovy věže. Čtyři metry vysoké schodiště propojovalo druhé a třetí patro předtím, než byl v roce 1983 instalován výtah. Segmenty pařížské dominanty byly předmětem dražby už dříve, díky tomu je nalezneme v Japonsku nebo New Yorku.

Právě ve Velkém jablku se v říjnu za neuvěřitelných 31 milionů dolarů vydražil kus asyrského umění. Zástupci Iráku, v němž bylo toto dílo nalezeno, neúspěšně žádali jeho navrácení zpět. Šlo o rekordní nákup umění tohoto původu.

Výtvarné umění hraje v aukčních síních prim už tradičně. Edmond de Bellamy je prvním vydraženým portrétem, který stvořila umělá inteligence. Vyvolávací cena 10 tisíc dolárů byla překonána několikanásobně, částka dosáhla výše přes 430 tisíc.

Opravdovým fenoménem moderního umění je však Banksy. Jeho poslední obraz Dívka s balonkem se sám skartoval krátce poté, co jej kupce vydražil za téměř 1 a půl milionu dolarů v londýnské aukční síni Sotheby’s. Spekulace však hovoří o tom, že cena díla jeho zničením pravděpodobně stoupla. Tomu se říká štěstí v neštěstí!

Související

Více souvisejících

aukce nákupy Umění eiffelova věž Banksy GBP USD

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy