Budoucnost sexu? Přichází fenomén, s nímž si odborníci nevědí příliš rady

Když majitel otevírá dveře svého podniku schovaného za supermarketem a barem s karaoke, zní z jeho útrob hlasitá rocková hudba. Na stěnách chodby, z níž se dá vstoupit do čtyř místností, jsou obrázky spoře oděných dívek. V jednom z pokojů čeká blonďatá Crystal, vedle brunetka Jennifer. Nicky a Kristina sdílí jeden pokoj. Za čtvrtými dveřmi leží urostlý Romeo, který je připraven přivítat hosty z řad pánů i dam.

Kdo by si ale chtěl v podniku Unique Dolls na ospalém předměstí Helsinek splnit své sexuální fantazie stykem se skutečnými prostitutkami, byl by zklamán. Podnik totiž nabízí intimní momenty se silikonovými pannami. Vypadá takto budoucnost sexu? ptá se agentura DPA.

Crystal, Jennifer, Nicky, Kristina a Romeo sice vypadají jako živí, kdo si chvíle s nimi ale objedná, brzy zjistí, že jde o panny ze silikonu. Do domu v Helsinkách, v němž se v listopadu loňského roku otevřel první nevěstinec se silikonovými pannami ve Finsku, za nimi přichází denně deset až patnáct lidí.

"Vždy je lepší mít sex se skutečným člověkem, ale lidé chtějí z různých důvodů navštěvovat náš klub," říká provozovatel podniku Unique Dolls. Mnoho lidí podle něj nemá na navazování vztahů s jinými lidmi čas, nebo se prostě stydí. "A někteří lidé chtějí nasbírat další sexuální zkušenosti," dodává.

Koncept Unique Dolls, což se dá předložit jako unikátní či jedinečné panenky, vznikl na konci roku 2017 v Barceloně a vyvolal četné spory. V německém městě Freiberg am Neckar museli provozovatelé podobný nevěstinec na konci loňského října zavřít. Do jiného podobného podniku v západoněmeckém Dortmundu naopak přichází stále více lidí, kteří si mohou vyzkoušet sex s šestnácti různými umělými pannami. "Nejen děvčata si hrají s panenkami," komentoval zájem o vykřičený dům jeden z místních listů.

Ve Švédsku už organizace bojující za práva žen volají po zákonu proti umělým pannám na sex a sexuálním robotům. Obávají se totiž, že budou ženy kvůli takovým umělým sexuálním zážitkům ještě silněji vnímány jako objekty a násilí na nich se normalizuje. Zakázat chtějí aktivisté také sexuální roboty, které mají podobu dětí. Ve Spojených státech jsou už údajně takové modely na trhu.

Dávají tedy sexuální panny a roboti průchod pedofilii a fantaziím o znásilňování? Jsou tím ženy i muži degradováni na pouhé objekty touhy? Nebo je to zkrátka jen nová forma sexu v době sílící digitalizace? Odborník na IT Davidy Levy v roce 2007 v knize Love and Sex with Robots (Láska a sex s roboty) napsal, že pohlavní styk s roboty bude v budoucnu zcela normální a většina lidí jej bude považovat za eticky v pořádku.

Sociální psycholožka Jüe Fang-čou se zabývá tímto fenoménem již delší dobu. Podle ní je příliš brzy na to říci, zda jsou umělí sexuální partneři požehnáním či prokletím. "Jako u každého nového produktu nelze hned říci, že je dobrý či špatný. Jde o to, jak jej budeme používat," říká vědkyně, která působí na univerzitě v německé Postupimi.

Postupující digitalizaci ale podle ní nelze ignorovat. Sociální psycholožka je přesvědčena, že řada lidí je otevřena tomu vyzkoušet novou formu sexuální aktivity. Podle studie Homo digitalis by sex s robotem zkusil každý pátý Němec.

S klasickými nafukovacími pannami nemají dnešní sexuální panny již mnoho společného. V závislosti na kvalitě mohou stát i desetitisíce eur. V podniku Unique Dolls se silikon někdy nahřívá na teplotu lidského těla, aby byl sexuální zážitek co možná nejrealističtější. Panny se po sexu důkladně čistí. Kondomy, které mají zákazníci na pokoji, jsou při styku se silikonovými pannami povinností.

Jüe Fang-čou říká, že se o sex s umělými pannami nezajímají jen stydliví lidé, ale i lidé zvědaví, kteří chtějí zkusit například sex se stejným pohlavím. Z psychologického hlediska mají současné modely rozhodující nedostatek: chybějící city. "Náklonnost a emocionální pouto je důležitou dimenzí lidské sexuality, stejně jako chtíč či rozmnožování. S umělými pannami se nedají zplodit děti," říká vědkyně.

Provozovatel podniku Unique Dolls se s ní v tomto ohledu shoduje. "Sexuální panenky nemohou nahradit skutečné muže a ženy, emoce, city, rodinu, děti a další," říká. "Jsou vyrobeny proto, aby lidem dopomohly k sexuálnímu uspokojení, pokud ho nemohou dosáhnout se skutečnými lidmi," dodává.

Související

Ilustrační fotografie

Zemřel nejslavnější indický "sexpert", jeho rady přitáhly i pozornost cenzorů

Ve věku 96 let zemřel nejslavnější indický sexuolog, doktor Mahindar Vatsa. Tento vystudovaný porodník a gynekolog zasvětil život zvyšování informovanosti o sexu v Indii, ale nejvíce ho proslavil novinový sloupek "Zeptejte se sexperta", který začal psát ve svých 80 letech a vydával ho více než deset let, uvedl zpravodajský server BBC News.
Ilustrační foto

Britská vláda terčem posměchu kvůli novému pravidlu, dostalo přezdívku "zákaz sexu"

Britská vláda se stala terčem vtipů kvůli novému pravidlu, které z důvodu šíření koronaviru zakazuje shromažďování dvou a více osob ve vnitřních prostorech a jemuž média okamžitě začala přezdívat "zákaz sexu". Zřejmě nezamýšleným důsledkem nařízení totiž je i to, že jsou nyní nelegální také milenecké schůzky párů, které společně nežijí v jedné domácnosti.

Více souvisejících

Pohlavní styk ženy Muži Láska, intimnosti, vztahy Švédsko Prostituce Roboti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 56 minutami

před 1 hodinou

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 6 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy