Zemřel nejslavnější indický "sexpert", jeho rady přitáhly i pozornost cenzorů

Ve věku 96 let zemřel nejslavnější indický sexuolog, doktor Mahindar Vatsa. Tento vystudovaný porodník a gynekolog zasvětil život zvyšování informovanosti o sexu v Indii, ale nejvíce ho proslavil novinový sloupek "Zeptejte se sexperta", který začal psát ve svých 80 letech a vydával ho více než deset let, uvedl zpravodajský server BBC News.

Ve svém sloupku v listu Mumbai Mirror odpovídal na otázky tisíců Indů a radil jim s nezvyklou otevřeností i vtipem. Tím rychle přitáhl značný zájem - i pozornost cenzury, protože sex je stále v mnoha indických domácnostech otázkou, o níž se nemluví.

#Mumbai most popular sexpert, #DrMahinderWatsa passes away. He was 96.https://t.co/7ywy5UrqXU

— Mumbai Mirror (@MumbaiMirror) December 28, 2020

"Dokud jsme nezačali vydávat jeho sloupek, objevovala se v indických médiích slova jako 'penis' nebo 'vagína' jen velmi zřídka - pokud vůbec," řekla v roce 2014 BBC šéfredaktorka Mumbai Mirror. List se podle jejích slov musel vypořádat s obviněními z obscénnosti, s žalobami i nenávistnými dopisy, ale přínosy sexuologického sloupku převážily všechny problémy, jimž musel list čelit. "Jen v samotném listu doktor Vatsa odpověděl na otázky 20.000 čtenářů," dodala šéfredaktorka.

Před svým úspěšným sloupkem v listu Mumbai Mirror psal už v 60. letech 20. století podobnou rubriku pro jeden ženský časopis. Tehdy mu táhlo na čtyřicítku. "Musím přiznat, že jsem ještě neměl příliš mnoho zkušeností," svěřil se v roce 2014 v rozhovoru BBC.

Brzy si uvědomil, že mnoho problémů, kvůli kterým mu čtenáři píší, vychází z nedostatku sexuální výchovy. Tím začala jeho celoživotní mise prosadit lepší informovanost v této oblasti - nejprve prostřednictvím Indického svazu plánovaného rodičovství (FPAI), a poté s pomocí své vlastní organizace.

V roce 1974 přesvědčil FPAI, aby zavedla do školství program sexuálního poradenství. V té době byl jakýkoli hovor o sexu velké tabu - mnozí měli pocit, že jsou jeho návrhy pornografické, zatímco zdravotním profesionálům připadaly "nevědecké". FPAI ho nicméně podpořila a vytvořila první indické vzdělávací, poradenské a terapeutické středisko pro záležitosti pohlavního života.

Razil postoj, že sex je radostnou věcí - a v tomto duchu také odpovídal na otázky a problémy svých čtenářů. BBC vybrala několik ukázek:

"Před dvěma dny jsem měl nechráněný styk se svou přítelkyní. Abychom zabránili početí, koupili jsme pohotovostní antikoncepční pilulku. Ale v rozrušení jsem ji spolkl místo ní. Může mi to způsobit nějaké komplikace?"

- Příště prosím použijte kondom a dejte si pozor, abyste ho taky nespolkl.

"Slyšel jsem, že jakákoli kyselá látka zabrání těhotenství. Můžu přítelkyni nalít do vagíny po styku pár kapek citrónu nebo pomeranče? Neublíží jí to?"

- Jste snad prodavač pouličního občerstvení? Odkud máte tenhle divný nápad? Existuje spousta dalších bezpečných a snadných způsobů kontroly početí. Můžete třeba použít prezervativ.

"Když mám čtyřikrát za den pohlavní styk, cítím se další den slabý, asi na pět minut se mi rozostří zrak a nevidím nic jasně. Pomozte, prosím."

- A co byste čekal? Výkřiky "hurá" a "vítej, šampióne!" po celém městě?

"Mám malý penis a zdá se, že nedokážu svou přítelkyni uspokojit. Astrolog mi poradil, abych ho každý den na 15 minut vytáhl a odříkával přitom modlitbu. Už to provádím měsíc, ale nepomohlo to. Co bych měl dělat?"

- Kdyby měl pravdu, pak by většina mužů měla penis po kolena. Bůh nepomáhá naivním, bláhovým mužům. Raději navštivte sexuologa, který vás může naučit umění milovat.

"Moje rodina žádá, abych se oženil. Jak se můžu ujistit, že je dívka panna?"

- Doporučuju, abyste se neženil. Pokud nenajmete detektivy, neexistuje způsob, jak to zjistit. Ušetřete všechny ubohé dívky své podezíravé mysli.

Mahindar Vatsa Indie Pohlavní styk ženy Muži úmrtí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 11 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

Tajný obřad, nebo tělo Navalného zůstane ve věznici. Jeho matka dostala na rozhodnutí tři hodiny

Ruské úřady daly ultimátum matce zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného: buď souhlasí s tajným pohřbem svého syna bez účasti veřejnosti, nebo bude Navalnyj pochován ve vězení, kde před týdnem zemřel za nejasných okolností. Uvedla to Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, podle níž Ljudmila Navalná toto ultimátum odmítla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy