Indie

Petr Fiala (ODS)

Fiala vyrazí na zahraniční cestu, od úterý bude v Indii

Premiér Petr Fiala (ODS) bude v příštím týdnu z pracovních důvodů mimo Českou republiku. Od úterý do čtvrtka bude v Indii, informoval Úřad vlády. Středeční schůzi vlády tak zřejmě povede některý z místopředsedů kabinetu. 
Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin a Si Ťin-pching si neúčastí na summitu G20 nepomůžou, Washington situace rád využije

Indie hostí summit G20. Nepřítomnost lídrů Číny a Ruské federace poskytuje Američanům prostor zdůraznit rozvojovým zemím pevnost závazku vůči nim. Spojené státy plánují Světové bance poskytnout vyšší finanční prostředky, aby mohla financovat své iniciativy v různých oblastech od vzdělávání až po rozvoj infrastruktury. Indie mezitím může posílit svou globální mocenskou pozici. 
Indie, ilustrační foto

Indie zvažuje, že se přejmenuje. Následovala by Turecko i Česko

Zatímco se Indie chystá přivítat světové lídry v rámci summitu G20, pozornost je směřovaná k nápadné pozvánce na sobotní večeři, kterou hostí indická prezidentka Droupadi Murmuová. Nepodepsala se jako „prezident Indie“, nýbrž „prezident Bháratu“. Jde o první vlaštovky, které mohou předznamenat oficiální změnu názvu nejlidnatější země světa. Nebyla by první – totéž loni podniklo Turecko a roku 2016 Česká republika. 
Indičtí studenti salutují, když drží model mise Indické vesmírné výzkumné organizace (ISRO) Chandrayaan-3 na oslavu jejího prvního pokusu o přistání na Měsíci v Chennai, Indie, 22. srpna 2023.

Indický přistávací modul Vikrám dosedl na povrch Měsíce

Přistávací modul Vikrám indické sondy Čandrájan-3 dnes dosedl na povrch Měsíce, ukázal živý přenos indické vesmírné agentury. Indie se tak po Spojených státech, Rusku (Sovětském svazu) a Číně stala teprve čtvrtou zemí světa, která úspěšně dopravila své zařízení na Měsíc, a první, které se podařilo přistát v blízkosti jeho jižního pólu.
Záchranáři pátrají po přeživších na místě nehody srážky tří vlaků poblíž Balasore, asi 200 km (125 mil) od hlavního města státu Bhubaneswar (3. června 2023).

Tragická vlaková nehoda v Indii. Nejméně 288 lidí zahynulo, přes 900 je zraněných

Dnešní vlakové neštěstí v indickém státě Odiša si vyžádalo tragickou bilanci nejméně 288 mrtvých. Uvedl to servwr BBC News a agentura AFP, podle který se očekává, že počet mrtvých ještě poroste. Na místě zasahují stovky policistů a záchranářů, kteří se snaží dostat k lidem uvězněným uvnitř vagónů. Do záchranné operace se zapojily posádky 200 sanitek. 
Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Prioritou české zahraniční politiky je kromě Ukrajiny i Indie. MZV popsalo cíle nových konzulátů

Mluvčí českého Ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake pro EuroZprávy.cz vyčíslil, kolik stojí provoz některých zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí. Dopady vládního návrhu sankčního balíčku na chod zahraniční diplomacie prozatím nejsou známé. Česká diplomacie nicméně hraje důležitou roli v boji proti ruské agresi. Podílí se na různých opatřeních, která efektivně působí vůči nelegální činnosti Moskvy. Nově mezi nimi je například zápis patriarchy Kirilla na sankční seznam ČR. Čeští diplomaté se podíleli mimo jiné na vyloučení Ruské federace z Rady Evropy.  
Jan Švec, expert z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Rozhovor

Čína se chce ve velmocenském postavení vyrovnat USA, uvítala by i další oslabení Ruska, říká expert pro EZ

Expert Jan Švec z Centra pro studium globálních regionů Ústavu mezinárodních vztahů v Praze popsal, jak Čína posiluje svou pozici ve světě. Asijská velmoc se podle něj snaží posilovat svůj vliv prostřednictvím ekonomické „spolupráce“, šířením propagandy, infiltrací akademické sféry nebo skrytým ovlivňováním vnitřní politiky. „Na rozdíl od dřívějších představitelů Číny chce Si Ťin-pching učinit z Číny hybatele mezinárodního dění, který má minimálně podobně silnou pozici jako Spojené státy. Ty jsou v podstatě v tomto ohledu jediným rivalem, kterého Čína uznává, tedy ani Indii nepovažuje za relevantního soupeře,“ vysvětluje.
Rusko, Kreml

Rusko jedná s Indií o rozvoji námořní trasy v Severním moři

Rusko a Indie jednají o rozšíření využití námořní trasy v Severním moři, která prochází Arktidou. Ruský ministr pro rozvoj Dálného východu a Arktidy Alexej Čekunkov je teď na návštěvě Indie a spolehlivá a bezpečná přeprava zboží po trase Severním mořem s využitím ruských a indických přístavů je hlavním tématem jeho rozhovorů s indickými představiteli. Informovala o tom dnes agentura Interfax.

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy