Černá Dahlia. Nejznámější nevyřešená vražda na světě dodnes fascinuje Hollywood.

V roce 1947, 15. ledna, šla Betty Bersingerová se svou dcerou po ulici. Na protější straně ulice si všimla krejčovské figuríny a přešla s dcerou na druhou stranu. Krátce na to poznala, že je to ženské tělo, které bylo nahé a rozpůlené v pase. Betty utíkala domů a zavolala policii. Policie tělo identifikovala jako Elizabeth Shortovou, která do dějin vstoupila jako Černá Dahlia.

Tmavovlasá dívka se narodila v roce 1924 v Hyde Parku ve státě Massachusetts. Byla v pořadí třetí nejstarší dcera z celkem pěti dcer matky Phoebe Mae Shortyové, a otce Clea Shortyho.

Po krachu amerického akciového trhu, po kterém následovala celosvětová hospodářská krize, přišel její otec o veškeré mění a jeho prázdné auto se nalezlo na jednom z mostů přes řeku Mystic. Policie usoudila, že otec spáchal sebevraždu. V té době bylo Elizabeth 6 let.

Elizabeth se v 18 letech dozvěděla, že její otec stále žije v San Francisku a pracuje tam v místních loděnicích, ihned se za ním rozjela a začala u něj bydlet. Začátkem roku 1943 se společně přestěhovali do Los Angeles. Neustálé hádky je nakonec rozdělili, protože Elizabeth chtěla být filmová hvězda, ale otec ji raději viděl u plotny.

Mladá dívka byla naposledy viděna naživu 9. ledna, ale její mrtvé tělo bylo nalezeno až 15. ledna 1947. Tělo bylo rozpůleno ve dví, ale co bylo pozoruhodné, krev byla zcela odčerpána. Vrah, který dívku zohavil nebyl nikdy dopaden i když si vyšetřovatelé mohli doslova vybírat.

Tisk rozjel doslova mediální šílenství a přihlásilo se přes 50 mužů z celých Spojených států, že zrovna oni jsou vrahy Elizabeth Shortové neboli „Černé Dahlie“.

Přezdívku vymyslel tisk, protože v té době byl v kinech populární film „Modrá Dahlie“ a protože Elizabeth vypadala jako filmová hvězda, přezdívka byla na světě. Vražda nebyla nikdy objasněna.

Případ Černé Dahlie je podobný případu, který se stal v České republice. Vražda prostitutky Otýlie Vranské, která byla rozřezána a ostatky rozděleny do dvou kufrů, patří mezi nejznámější zločiny v dějinách české kriminalistiky. Vrah také nebyl nikdy dopaden.

Případ Černé Dálie motivoval především Hollywood, který natočil několik filmových adaptací, například v roce 1975 film Who Is The Black Dahlia? Knižní novela z roku 1977 od Johna Gregoryho Dunne byla předlohou pro film True Confessions.

V roce 2006 přišel film Černá Dahlia od hvězdného režiséra Brian De Palma (Scareface), kde hlavní roli ve filmu ztvárnili Josh Hartnett, Scarlett Johansson, Aaron Eckhart. Nejnovější verze adaptace případu Černé Dahlie z roku 2019 se jmenuje I am the Night v hlavní roli s Chrisem Pinem.

Šestidílná minisérie ukazuje dospívající dívku, která hledá svého otce a potká zkrachovalého novináře (Chris Pine) a společně sledují stopy, které je směřují v losangeleskému gynekologovi, který je zřejmě zapletený do nejznámější nevyřešené vraždy.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.

Více souvisejících

tajemství záhady Černá Dahlia

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy