tajemství záhady

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.
Ilustrační foto

Záhada kvádru v Utahu se prohlubuje, objekt z pouště zmizel

Záhadný lesklý kvádr, který byl spatřený v odlehlé poušti na jihovýchodě Utahu před dvěma týdny, je pryč, upozornila agentura Reuters. O zmizení informovaly úřady a na sociálních sítích se objevily fotografie z místa, na kterých je vidět jen hromada kamení a malý kousek kovu ve tvaru trojúhelníku, které na místě zůstaly.
Černá Dahlia

Černá Dahlia. Nejznámější nevyřešená vražda na světě dodnes fascinuje Hollywood.

V roce 1947, 15. ledna, šla Betty Bersingerová se svou dcerou po ulici. Na protější straně ulice si všimla krejčovské figuríny a přešla s dcerou na druhou stranu. Krátce na to poznala, že je to ženské tělo, které bylo nahé a rozpůlené v pase. Betty utíkala domů a zavolala policii. Policie tělo identifikovala jako Elizabeth Shortovou, která do dějin vstoupila jako Černá Dahlia.
Mary Celeste

Jedna z největších záhad světa: Co se stalo na lodi Mary Celeste?

Píše se rok 1869 a v New Yorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší dvojstěžňová plachetní loď pojmenovaná Mary Celeste, která převáží 1700 litrů lihu. Na cestu se vypravil kapitán Benjamin Briggs, který vzal na palubu svou manželku a dvouletou dceru s posádkou, která se skládala ze sedmi členů. O měsíc později vyrazila na stejnou trasu loď Dei Gratia, která blízko Azorských ostrovů spatřila ploužící se loď, kterou zjevně nikdo neřídil. Byla to Mary Celeste a to co kapitán lodi Dei Gratia našel na palubě se navždy zapsalo do historie.
UFO

Tohle by nemělo existovat: Baltická anomálie. Jde o havarované UFO?

Čím vším nás tento svět ještě překvapí? Kromě kruhů v obilí, křišťálových lebek a jiných zvláštností se setkáváme s další záhadou, a to přímo uprostřed Baltského moře. Jedná se o objev týmu švédských potápěčů z 19. srpna 2011, který během své výpravy nalezl něco velmi divného. Informoval o tom server Popularmechanics.com.
Ilustrační foto

Tohle by nemělo existovat: Je londýnské kladivo staré miliony let?

Přestože si myslíme, kolik toho už o světě nevíme, stále se setkáváme s dalšími objevy, které se pohybují za hranicemi našeho chápání. Jedním z nich je takzvané Londýnské kladivo, jež by mohlo svým stářím odpovídat více než jednomu milionu let. Informoval o tom Michal Soukup na serveru Enigmaplus.cz.
Kolumbie, ilustrační foto

Tohle by nemělo existovat: Co jsou quimbayská letadla?

Zastánci paleoastronautiky, tedy širokou vědeckou veřejností opovrhované myšlenky, že kulturu starověkých civilizací ovlivnili mimozemšťané, mohou slavit. Muzeum zlata v kolumbijské Bogotě obsahuje sbírku bohatou na staré předměty, mezi něž patří také quimbayské artefakty svým tvarem připomínající letadlo. Informoval o tom Fanwave.it.
Mary Celeste

Záhada, na kterou svět dodnes hledá odpověď. Kam zmizela posádka legendární lodi?

Když posádka lodi Dei Gratia objevila 5. prosince 1872 opuštěné plavidlo Mary Celeste, nejspíš tehdy netušili, že ani v následujících stoletích nebude záhada vyřešena. Loď Mary Celeste sice byla velmi poničená, přesto však stále plavby schopná. Největší mystérium však spatřili námořníci až v kajutách, posádka i cestující zmizeli beze stopy, přestože jejich osobní věci napovídaly, že tam ještě před chvíli byli.
Praha

Záhadné pražské hrady: Kde stály a kam zmizely?

Mezi nejznámější pražské hrady jistě patří velkolepý Pražský hrad, jehož monumentalitu na opačné straně Vltavy vyvažuje neméně známý hrad Vyšehrad. Mezi vysokými věžemi a honosnými paláci staré Prahy se však skrývají další záhadné a dnes už zmizelé hrady.
Panna Marie, ilustrační fotografie

Třetí tajemství z Fatimy: Co před námi Vatikán skrývá a co lidstvo čeká?

Když světem v roce 1917 zmítala 1. světová válka, došlo v blízkosti portugalského města Fatima k nevídané události. Třem dětem Jacintě, Františkovi a Lucii se měla zjevit Panna Marie a skrze ně seslat lidstvu tři proroctví. Celý proces skončil Velkým slunečním zázrakem, kdy se po vydatném dešti roztrhaly mraky, slunce začalo divoce rotovat a zářit všemi barvami duhy, a posléze začalo "padat" z oblohy. Všichni přihlížející byli ihned vzápětí na to zcela suší. Co všechno skrývají ona tři proroctví? A proč poslední z nich církev dlouho tajila? A skutečně odhalila všechna tajemství z Fatimy?

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy