Jedna z největších záhad světa: Co se stalo na lodi Mary Celeste?

Píše se rok 1869 a v New Yorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší dvojstěžňová plachetní loď pojmenovaná Mary Celeste, která převáží 1700 litrů lihu. Na cestu se vypravil kapitán Benjamin Briggs, který vzal na palubu svou manželku a dvouletou dceru s posádkou, která se skládala ze sedmi členů. O měsíc později vyrazila na stejnou trasu loď Dei Gratia, která blízko Azorských ostrovů spatřila ploužící se loď, kterou zjevně nikdo neřídil. Byla to Mary Celeste a to co kapitán lodi Dei Gratia našel na palubě se navždy zapsalo do historie.

Kapitán lodi Dei Gratia nařídil prvnímu důstojníkovi Oliveru Deveauovi, aby plavidlo prozkoumal. Ten později u soudu vypověděl, že loď vypadala, jako kdyby ji osazenstvo opustilo těsně předtím, než ji objevili, protože v kapitánově kajutě nalezl nedojedenou večeři, stále horký čaj, ze kterého se kouřilo a v dětské postýlce byl stále otisk dětské siluety.

Po větším prozkoumání zjistili, že v podpalubí je zhruba metr vody, chybí sextant, chronometr a navigační mapy. Jedno z nejzáhadnějších tajemství lodi Mary Celeste není dosud vyřešeno.

Stará námořnická pověra říká, že přejmenování lodi přináší neštěstí. Mary Celest, která byla původně pokřtěná jako Amazonka, dostala nové jméno po řadě nešťastných událostí.

Poslední událost, kdy ji majitel úmyslně rozbil na Haiti jako pokus o pojišťovací podvod, si loď našla nového majitele a ten ji dal jméno Mary Celeste.

Případ vzbudil tak velký zájem, že se začali množit různé teorie, kam se posádka poděla. Například teorie, že je stáhla pod vodu obří chobotnice je velmi nepravděpodobná, ale i dokonce Arthur Conan Doyle, otec Sherlocka Holmese uveřejnil roku 1884 v časopise Cornhill Magazine povídku „Prohlášení J. Habakuka Jephsona“, která pojednávala o vyvraždění posádky lodi bojovníkem za osvobození černochů.

Jedna teorie tvrdí, že loď přepadli piráti, ale na palubě se nalezla velká částka peněz, šperky kapitánovy ženy, oblečení, dýmky a zásoba jídla a pití. Během vyšetřování vyšlo najevo, že na lodi se nacházela rozebraná vodní pumpa a odřezaná lana od některých záchranných člunů.

Tím se jeví pravděpodobnější verze, že loď měla problémy a posádce se nepodařilo opravit vodní pumpu, poté nasedli na čluny a pokusili se dostat na ostrov Svaté Marie, ale kvůli vadnému chronometru se tam nikdy nedostali.

Poslední zápis z lodního deníků dokládá, že Mary Celeste se nacházela v dohledu ostrovu Svaté Marie, asi 800 kilometrů od místa, kde ji později nalezla posádka lodi Dei Gratia.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.

Více souvisejících

tajemství záhady Mary Celeste

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy