Tohle by nemělo existovat: Baltická anomálie. Jde o havarované UFO?

Čím vším nás tento svět ještě překvapí? Kromě kruhů v obilí, křišťálových lebek a jiných zvláštností se setkáváme s další záhadou, a to přímo uprostřed Baltského moře. Jedná se o objev týmu švédských potápěčů z 19. srpna 2011, který během své výpravy nalezl něco velmi divného. Informoval o tom server Popularmechanics.com.

Odborné názory na bizarní útvar objevený na dně Baltského moře se často rozcházejí. Spousta vědců tvrdí, že si nálezci přibarvují, a že šíří konspirační teorie. Potápěči společnosti Ocean X, kteří ve vodách mezi Švédskem a Finskem hledali vraky starých lodí, tvrdí, že našli zvláštní kus skály ve tvaru kruhu o průměru 60 metrů. Na tom by bývalo nebylo nic zvláštního, kdyby nepůsobil dojmem něčeho, co nemohlo být pouhopouhým dílem Matky přírody. Už při pohledu na něj jsou vidět zvláštní ornamenty. Alespoň takto hovoří oficiální tisková zpráva.

Jedná se snad o havarované UFO? Těžko říct. Jeden z potápěčů Peter Lindberg, který v roce 2011 rozšířil téměř do celého světa informace o možném nálezu mimozemské lodi, po zveřejnění několika argumentů, které jeho "hoax" vyvracejí, obrátil, a začal tvrdit, že se možná jedná o jakýsi podmořský ekvivalent Stonehenge. Tak jako tak fotografie ze sonaru hovoří spíše ve prospěch příznivců Ericha von Dänicana. Něco takového by stěží mohlo vzniknout silou přírody, natož primitivní lidské civilizace. 

Jsou teorie o UFO přitažené za vlasy?

Odpůrci teorií o létajícím talíři z tohoto důvodu uvádějí, že jsou snímky značně zkreslené. Například Hanumant Singh, pracovník Woods Hole Oceanographic Institute, tvrdí, že sonar, jímž byl tým švédských potápěčů vybaven, je značně nekvalitní, a tudíž nelze jeho záznamům dávat příliš velký význam.

Jako hlavní problém spatřuje Singh boční skener, který se nejčastěji používá právě při onom hledání ztracených lodí. Pro tento účel je považován za nejvhodnější. Pokud bychom jej ale chtěli použít pro podrobnější analýzu podmořských nálezů, tak je téměř nepoužitelná. Za pravdu mu dal také Charles Paul, vědec z Monterrey Bay Aquarium Research Institute Moss Landing v Kalifornii. Podle něj jsou skutečně snímky značně zkreslené a navíc by se i tak jako tak dalo mluvit jenom o náhodě.

Utržené rybářské sítě?

Jediné, nač vědci nedokáží přijít, je původ celého předmětu, případně příčina jeho zvláštního designu. S největší pravděpodobností se jedná o pouhopouhou záhadu, nikoliv ale o UFO. Z tohoto důvodu také tento objekt získal název "Baltická anomálie. Ač byly veškeré konspirační a paleoastronautické teorie vyvráceny, nelze spolehlivě celou tuto záhadu rozluštit.

Jedna z možných teorií říká, že se mohlo jednat o jakýsi jev způsobený utrženými rybářskými sítěmi, které, když přišly do styku s mořskou skálou, vytvořily jakýsi pletenec zvláštních útvarů. Ty pak dodávají nalezenému objektu na jeho bizarnosti a nespolehlivé snímky švédských rybářů podpořily pseudovědeckou tezi, že na Zemi kdysi dávno havarovala mimozemská loď. Vědecké diskuze rovněž připouštějí bujnost lidské fantazie, respektive skutečnost, že mnozí vidíme to, co chceme vidět. Jak jinak je možné, že v oblacích nacházíme zvířata? 

Související

Farmář objevil dvouhlavého hada

Farmář objevil doslova poklad, dvouhlavého hada +VIDEO

Giresun – Farmář našel na pobřeží Černého moře „vzácný“ poklad, dvouhlavého hada. Svůj nález okamžitě nahlásil a předal ho specialistům. Had je nyní v karanténě v domě plazů ve městě Antalya. Informoval server BBC s odvoláním na turecký deník Radikal.

Více souvisejících

Anomálie tajemství záhady Vědci mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Národná rada Slovenskej republiky

Slovenská sněmovna na mimořádné schůzi jedná o vyslovení nedůvěry vládě

Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému kabinetu premiéra Eduarda Hegera. Hlasování poslanců v této záležitosti je naplánováno na příští úterý, rozhodující patrně bude hlavně postoj nezařazených poslanců. Podle médií návrh hodlá podpořit i jeden poslanec vládní koalice.

před 15 minutami

Aktualizováno před 20 minutami

Aktualizováno před 25 minutami

před 35 minutami

před 45 minutami

Sucho

V Česku ubývá lidí, kteří se zajímají o problematiku změny klimatu

Lidí, kteří se zajímají o problematiku změny klimatu, ubylo. Zájem o tuto oblast v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) deklarovalo 39 procent lidí, což je proti rokům 2021 a 2020 o téměř 15 procentních bodů méně. Většina lidí, konkrétně 86 procent, je ale stejně jako v předchozích dvou letech přesvědčena o tom, že se v posledních 100 letech klima mění. Podle tří pětin z nich k tomu velmi nebo zásadně přispívá lidská činnost, plyne z výsledků průzkumu, které CVVM dnes poskytlo ČTK.

Aktualizováno před 51 minutami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku stále roste

Podíl lidí, kteří šli do penze předčasně, v Česku roste. Letos v září tvořili už skoro 29 procent všech starobních důchodců. V roce 2010 to bylo 19 procent. Trvale krácenou penzi má kvůli dřívějšímu nástupu na odpočinek 676.400 seniorů a seniorek, tedy téměř o čtvrt milionu víc než před 12 lety.

před 1 hodinou

Nemocnice, ilustrační foto

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí

V Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici více než sedm milionů lidí. S odvoláním na státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii o tom dnes informovala agentura PA, podle níž jde o rekordní počet. Zhoršování kvality lékařské péče se v Británii odehrává také v souvislosti s brexitem, po němž v zemi ubyly tisíce lékařů.

před 1 hodinou

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Ve vládě není podle Fialy vůle k zásahům do změny DPH

Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 2 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 2 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 3 hodinami

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 3 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Expert o útocích na ruská letiště: Naznačil, kdo za ně může být zodpovědný

Za útokem na vojenské letecké základny v ruském vnitrozemí stojí nejpravděpodobněji jednotka speciálních sil ukrajinské armády, míní Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Význam akce je především psychologický, napsal Petráš v analýze pro ČTK. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy