Tohle by nemělo existovat: Baltická anomálie. Jde o havarované UFO?

Čím vším nás tento svět ještě překvapí? Kromě kruhů v obilí, křišťálových lebek a jiných zvláštností se setkáváme s další záhadou, a to přímo uprostřed Baltského moře. Jedná se o objev týmu švédských potápěčů z 19. srpna 2011, který během své výpravy nalezl něco velmi divného. Informoval o tom server Popularmechanics.com.

Odborné názory na bizarní útvar objevený na dně Baltského moře se často rozcházejí. Spousta vědců tvrdí, že si nálezci přibarvují, a že šíří konspirační teorie. Potápěči společnosti Ocean X, kteří ve vodách mezi Švédskem a Finskem hledali vraky starých lodí, tvrdí, že našli zvláštní kus skály ve tvaru kruhu o průměru 60 metrů. Na tom by bývalo nebylo nic zvláštního, kdyby nepůsobil dojmem něčeho, co nemohlo být pouhopouhým dílem Matky přírody. Už při pohledu na něj jsou vidět zvláštní ornamenty. Alespoň takto hovoří oficiální tisková zpráva.

Jedná se snad o havarované UFO? Těžko říct. Jeden z potápěčů Peter Lindberg, který v roce 2011 rozšířil téměř do celého světa informace o možném nálezu mimozemské lodi, po zveřejnění několika argumentů, které jeho "hoax" vyvracejí, obrátil, a začal tvrdit, že se možná jedná o jakýsi podmořský ekvivalent Stonehenge. Tak jako tak fotografie ze sonaru hovoří spíše ve prospěch příznivců Ericha von Dänicana. Něco takového by stěží mohlo vzniknout silou přírody, natož primitivní lidské civilizace. 

Jsou teorie o UFO přitažené za vlasy?

Odpůrci teorií o létajícím talíři z tohoto důvodu uvádějí, že jsou snímky značně zkreslené. Například Hanumant Singh, pracovník Woods Hole Oceanographic Institute, tvrdí, že sonar, jímž byl tým švédských potápěčů vybaven, je značně nekvalitní, a tudíž nelze jeho záznamům dávat příliš velký význam.

Jako hlavní problém spatřuje Singh boční skener, který se nejčastěji používá právě při onom hledání ztracených lodí. Pro tento účel je považován za nejvhodnější. Pokud bychom jej ale chtěli použít pro podrobnější analýzu podmořských nálezů, tak je téměř nepoužitelná. Za pravdu mu dal také Charles Paul, vědec z Monterrey Bay Aquarium Research Institute Moss Landing v Kalifornii. Podle něj jsou skutečně snímky značně zkreslené a navíc by se i tak jako tak dalo mluvit jenom o náhodě.

Utržené rybářské sítě?

Jediné, nač vědci nedokáží přijít, je původ celého předmětu, případně příčina jeho zvláštního designu. S největší pravděpodobností se jedná o pouhopouhou záhadu, nikoliv ale o UFO. Z tohoto důvodu také tento objekt získal název "Baltická anomálie. Ač byly veškeré konspirační a paleoastronautické teorie vyvráceny, nelze spolehlivě celou tuto záhadu rozluštit.

Jedna z možných teorií říká, že se mohlo jednat o jakýsi jev způsobený utrženými rybářskými sítěmi, které, když přišly do styku s mořskou skálou, vytvořily jakýsi pletenec zvláštních útvarů. Ty pak dodávají nalezenému objektu na jeho bizarnosti a nespolehlivé snímky švédských rybářů podpořily pseudovědeckou tezi, že na Zemi kdysi dávno havarovala mimozemská loď. Vědecké diskuze rovněž připouštějí bujnost lidské fantazie, respektive skutečnost, že mnozí vidíme to, co chceme vidět. Jak jinak je možné, že v oblacích nacházíme zvířata? 

Související

Farmář objevil dvouhlavého hada

Farmář objevil doslova poklad, dvouhlavého hada +VIDEO

Giresun – Farmář našel na pobřeží Černého moře „vzácný“ poklad, dvouhlavého hada. Svůj nález okamžitě nahlásil a předal ho specialistům. Had je nyní v karanténě v domě plazů ve městě Antalya. Informoval server BBC s odvoláním na turecký deník Radikal.

Více souvisejících

Anomálie tajemství záhady Vědci mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy