Uprostřed hor leží místo, které vědci nechápou. Nikdo neví, co se v něm stalo

Vysoko v indických Himalájích, uprostřed zasněžených vrcholků hor, leží jedno z nejtajemnějších míst na světě. Jmenuje se Roopkundské jezero a navzdory tomu, že leží ve výšce 5000 metrů nad mořem, je plné lidských koster. Dodnes nikdo nedokázal vysvětlit, jak se do něj mohla dostat těla stovek lidí.

Jezeru Roopkund se přezdívá "jezero koster" a vědecké analýzy prokázaly, že pocházejí od různých skupin lidí. "Použitím biomolekulárních analýz jsme zjistili, že historie jezera je ještě složitější, než jsme očekávali," tvrdí americký genetik David Reich.

Experti totiž dodnes netuší, jak přesně se zhruba pět set lidských koster dostalo do okolí jezera, které se nachází ve výšce 5000 metrů. Původně měli vědci nějaké teorie, z nichž nejslibněji vypadala hypotéza o mohutné bouři, která sem kosti zanesla, i ta ale padla.

Hypotézu o silné bouři vyvrátila analýza DNA několika koster. Genetik Kumarasamy Thangaraj z Indického centra pro buněčnou a molekulární biologii zjistil, že některé kostry měly DNA místního indického původu. Několik dalších ale pocházelo ze západní Eurasie.

Nejvíce jedinců mělo DNA, která se podobala dnešní indické DNA. Druhou největší skupinu ale tvořili lidé, jejichž DNA byla podobná dnešní populací na Krétě a v Řecku. DNA poslední skupiny lidí svědčí o původu z jihovýchodní Asie.

"Přítomnost jedinců pocházejících z východního Středomoří naznačuje, že Roobkundské jezero přitahovalo návštěvníky z celého světa," prohlásil evoluční biolog Eadoain Harney. "Stále však není jasné, co přivedlo tolik lidí k jezeru, ani to, jak zemřeli. Doufáme, že tento výzkum představuje první z mnoha analýz tohoto tajemného místa," dodal genetik Niraj Rai.

Související

Ilustrační fotografie.

Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 

Více souvisejících

Himaláje, Indie Jezera tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy