Uprostřed hor leží místo, které vědci nechápou. Nikdo neví, co se v něm stalo

Vysoko v indických Himalájích, uprostřed zasněžených vrcholků hor, leží jedno z nejtajemnějších míst na světě. Jmenuje se Roopkundské jezero a navzdory tomu, že leží ve výšce 5000 metrů nad mořem, je plné lidských koster. Dodnes nikdo nedokázal vysvětlit, jak se do něj mohla dostat těla stovek lidí.

Jezeru Roopkund se přezdívá "jezero koster" a vědecké analýzy prokázaly, že pocházejí od různých skupin lidí. "Použitím biomolekulárních analýz jsme zjistili, že historie jezera je ještě složitější, než jsme očekávali," tvrdí americký genetik David Reich.

Experti totiž dodnes netuší, jak přesně se zhruba pět set lidských koster dostalo do okolí jezera, které se nachází ve výšce 5000 metrů. Původně měli vědci nějaké teorie, z nichž nejslibněji vypadala hypotéza o mohutné bouři, která sem kosti zanesla, i ta ale padla.

Hypotézu o silné bouři vyvrátila analýza DNA několika koster. Genetik Kumarasamy Thangaraj z Indického centra pro buněčnou a molekulární biologii zjistil, že některé kostry měly DNA místního indického původu. Několik dalších ale pocházelo ze západní Eurasie.

Nejvíce jedinců mělo DNA, která se podobala dnešní indické DNA. Druhou největší skupinu ale tvořili lidé, jejichž DNA byla podobná dnešní populací na Krétě a v Řecku. DNA poslední skupiny lidí svědčí o původu z jihovýchodní Asie.

"Přítomnost jedinců pocházejících z východního Středomoří naznačuje, že Roobkundské jezero přitahovalo návštěvníky z celého světa," prohlásil evoluční biolog Eadoain Harney. "Stále však není jasné, co přivedlo tolik lidí k jezeru, ani to, jak zemřeli. Doufáme, že tento výzkum představuje první z mnoha analýz tohoto tajemného místa," dodal genetik Niraj Rai.

Související

Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Himaláje, Indie Jezera tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy