Himaláje, Indie

Ilustrační fotografie.

Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 
himaláje

Počet obětí zřícení ledovce a záplav v Indii stoupl na 26

Stovky záchranářů stále prohledávají rokle a údolí na severu Indie, kde se v neděli odlomil kus himálajského ledovce a způsobil devastující záplavy. Počet mrtvých mezitím stoupl: zemřelo nejméně 26 lidí a 165 se stále pohřešuje, uvedla dnes agentura AP.
himaláje

V Indii se zřítil ledovec, 170 pohřešovaných

Nejméně 170 lidí se pohřešuje na severu Indie, kde se v neděli odlomený kus himálajského ledovce zřítil se do místní přehrady, což způsobilo záplavy. Záchranné týmy dosud nalezly 14 těl.
Ilustrační foto

Velehoru K2 chtějí zdolat čtyři expedice, v zimě se to dosud nikomu nepodařilo

Šest desítek horolezců se připravuje na zdolání druhé nejvyšší hory světa K2. Mnozí se k tomu rozhodli, protože se nemohou vzhledem k epidemii koronaviru věnovat původně naplánovaným aktivitám. K2 je nejvyšší horou Pákistánu a jediný vrchol vyšší než 8000 metrů, který nebyl zdolán v zimě, píše agentura AFP.
film

RECENZE: Poutavý příběh sebevědomé ženy, která vylezla na K2 vlastní cestou

Dokumentární pohled na výstup Kláry Kolouchové na druhou nejvyšší horu světa, odhaluje zákulisí příprav, výstup i šťastné shledání. Snímek otevírá mnoho témat, ale ukazuje trochu něco jiného, než byste čekali. V centru dění se ocitá ti Klářino okolí, které se musí srovnat s tím, že žena a matka dvou dětí opouští rodinu a vydává se na pokraj smrti.
Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Indie a Čína chtějí nejnovější spor řešit diplomaticky

Indický ministr zahraničí Subrahmanjam Džajšankar dnes telefonicky jednal se svým čínským protějškem Wangem I o konfliktu ve sporné části Himálaje, kde při pondělních střetech zemřelo 20 indických vojáků. Shodli se, že "žádná ze stran nepřijme žádné kroky, které by situaci vyhrotily, a naopak zajistí mír a klid", uvedli v prohlášení, které citovala agentura Reuters.
horolezec

Indie zahájila operaci vyproštění těl horolezců, kvůli problémům ale byla přerušena

Indie dnes zahájila operaci, jejímž cílem je vyprostit z indické části Himálají těla pěti horolezců, které zřejmě zabila lavina. Mise, při níž byl nasazen vrtulník, byla ale brzy kvůli technickým problémům přerušena. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Osmičlenná skupina, v níž byli čtyři Britové, dva Američané, Australanka a indický průvodce, se pohřešovala od minulého pátku. Indičtí záchranáři z vrtulníku našli zatím jen pět těl.
horolezec

Indie pátrá po osmi horolezcích, nevrátili se ze sedmitisícovky Nandá Déví

Indické úřady zahájily pátraní po skupině osmi horolezců, kteří se včas nevrátili po ohlášeném pokusu o zdolání sedmitisícovky Nandá Déví u hranic s Nepálem. Mezi pohřešovanými jsou čtyři Britové, dva Američané, Australanka a indický průvodce, uvedla dnes agentura DPA. Po horolezcích pátrá záchranný tým a helikoptéra.
Mount Everest

Rekord výstupů na Mt. Everest opět překonán

Ani týden starý vlastní rekord ve výstupu na Mount Everest překonal dnes nepálský Šerpa Kami Rita. S odvoláním na nepálské úřady o tom informovala agentura AP. Horský průvodce z nepálského etnika Šerpů dosáhl vrcholu už po čtyřiadvacáté.
Yetti

Indická armáda má důkaz, že existuje Yetti. Opravdu?

Otázku, zdali opravdu existuje yetti, si evidentně položila i indická armáda. Na Twitteru se totiž pochlubila výsledky dubnové existence, při které se údajně podařilo objevit stopy záhadného tvora. Expert oslovený agenturou Reuters ale jejich nadšení nesdílí.
Mount Everest, Himaláje

Globální oteplování odkrývá děsivý obraz zkázy na Mount Everestu

Píše se rok 1922 a jedna z prvních velkých expedic si dala za cíl zdolat Mount Everest, nejvyšší horu světa. Britská skupina pod vedením Charlese Granvilla Bruce čítala 13 horolezců a více než 160 nosičů. Při prvním pokusu horolezci poprvé v historii překročili hranici 8000 metrů. Při druhém pokusu dosáhli výšky 8326 metrů. Třetího pokusu se zúčastnilo pět horolezců a 16 nosičů, při výstupu ale strhli lavinu, ve které zahynulo 7 nosičů. Jde o první zaznamenané úmrtí na nejvyšší hoře světa, ale nikoliv poslední.
Ilustrační foto

Nanga Parbat si vybral krutou daň, těla mrtvých horolezců našli po 14 dnech

Záchranáři našli v Pákistánu těla dvou horolezců z Itálie a Británie, kteří se pokusili o výstup na horu Nanga Parbat. Naposledy se přihlásili 24. února z výšky nad 6000 metrů. Pákistán ve středu oznámil, že pátrací akci odvolává, avšak ve čtvrtek se objevila zpráva, že ještě před odletem šéf záchranného týmu ze základního tábora spatřil na trase, jíž měli oba lezci jít, siluety postav. Dnes se potvrdilo, že jde o těla obou hledaných mužů.
himaláje

Neslýchaná krize: Z Hindúkuše a Himálaje zmizí do roku 2100 třetina ledovců, varují vědci

Kvůli globálnímu oteplování roztaje do konce století nejméně jedna třetina ledovců v asijských pohořích Hindúkuš a Himálaj, což vážně ovlivní životy dvou miliard lidí. Vyplývá to z první souhrnné zprávy, která komplexně vyhodnocuje jmenovaný region. Na zprávu, na níž se podílelo kolem 350 vědců a akademiků z 22 zemí a 185 organizací, dnes upozornil list The Guardian.
Ilustrační foto

Pod vrcholkem hory Nanga Parbat uvázli Polák a Francouzka

Islámábád - Pod vrcholkem pákistánské hory Nanga Parbat ve výšce 7400 metrů nad mořem v noci uvázli Polák a Francouzka. Dvojici se ve čtvrtek nepodařilo dosáhnout vrcholu ve výšce 8126 metrů nad mořem a pak nedokázali sestoupit na svou základnu.
Yetti

Vědci se snažili dokázat existenci yettiho, ale odešli s nepořízenou. Koho místo něj našli?

Washington - Yetti, nebo také sněžný muž, je jedním z nejhledanějších a nejbájnějších tvorů, které se ještě nepodařilo vědecky potvrdit. Celá řada cestovatelů a badatelů se jej pokusila za minulá léta najít. A to včetně Edmunda Hillaryho a Reinholda Messnera, kteří zpozorovali zvláštní stopy na své himalájské pouti. Jak je to s himalájským lidoopem dnes? Odpověď našel deník The Washington Post.

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy