RECENZE: Poutavý příběh sebevědomé ženy, která vylezla na K2 vlastní cestou

Dokumentární pohled na výstup Kláry Kolouchové na druhou nejvyšší horu světa, odhaluje zákulisí příprav, výstup i šťastné shledání. Snímek otevírá mnoho témat, ale ukazuje trochu něco jiného, než byste čekali. V centru dění se ocitá ti Klářino okolí, které se musí srovnat s tím, že žena a matka dvou dětí opouští rodinu a vydává se na pokraj smrti.

Režisérka, Jana Počtová, přistupuje k dokumentu s jasně deklarovaným ženským pohledem, jenž vypráví příběh ženy, která se vymyká zaběhnutým konvencím a láme mnohé předsudky. Snímek je možné rozdělit na tři pomyslná dějství – první z nich sleduje přípravu, druhé samotný pokus o dosažení vrcholu a závěrečný epilog je věnován návratu domů a opětovnému shledání s rodinou.

V první části věnované přípravám byste jistě čekali vydatný trénink, trampoty při shánění vybavení a sponzorů na cestu. Jenže to vše je odvyprávěno ve velmi rychlém sledu, dalo by se říct až telegraficky. Mnohem větší důraz je kladen na juxtapozici Klářina cíle a toho, co si o tom myslí její okolí. Klára musí opustit své děti i manžela a vydat se na potenciálně fatální výpravu do míst, kde každá chyba může znamenat smrt. Tomuto tématu se snímek věnuje poměrně obsáhle, což mu ve výsledku škodí, protože opticky snižuje náročnost a důležitost přípravy. Divák tak může nabýt dojmu, že si stačí jít občas zaběhat, proložit to nějakým sportem a pro sichr si koupit to nejlepší možné vybavení, na co mu vystačí peníze. Jenže ve skutečnosti bývá taková příprava poměrně náročná a K2 rozhodně nezdolá žádný průměrně zdatný turista.

S druhým dějstvím se již přesouváme do Asijských velehor, které náležitě kontrastují s prostředím české kotliny, v níž se odehrával úvod filmu. Zde se opět projevuje směr výpravy, který si autoři zvolili. Přestože se stále mluví o jištění a používání horolezeckého vybavení, žádný bližší exkurz se nekoná. Lehce to působí jako vějička, která má v divákovi vyvolat dojem nebezpečí a strachu o hlavní hrdinku, ale výsledný dojem je spíše rozpačitý, protože tento aspekt pomíjí také první část.

Filmaře musíme pochválit za velmi pěkné záběry krajiny, a především střihače za velmi povedenou koláž, která kombinuje směsici záběrů z dronu, od štábu z base campu a selfie Kláry z výstupu. Celek dohromady hezky funguje a selfie tomu všemu dodávají určitý punc autentičnosti a intimnosti. Paradoxně tak to, co byla s největší pravděpodobností úlitba ve snaze udržet rozumný rozpočet dokumentu, se vlastně stává jeho největší silou.

Samotný výstup však postrádá jakoukoliv dramatičnost, protože se vůbec nenaskýtá prostor, kdy by se divák mohl o hlavní hrdinku bát. Přestože snímek ostentativní poukazuje na to, že člověk může ve velehorách velmi snadno ztratit život, výsledná koncepce v podstatě postrádá jakékoliv napětí. Všichni „ví“, že se Klára vrátí v pořádku domů. Tento potenciálně zajímavý aspekt obav o život blízkého člověka je tak značně rozmělněn v moralizování činu samotného.

Epilog je pak již skutečně jen dovětkem, který vlastně jen podtrhuje již řečené. Všechno dobře dopadlo… a tak dále. Snímek zkrátka fatálně selhává v distribuci napětí a dalo by se říct, že nejnapínavější bylo shánění financí, protože jak jde o peníze, nic není jisté.

Největší výtka dokumentu směřuje vůči poněkud haprujícímu zvuku. To se ale vzhledem ke zvolené formě natáčení dalo očekávat a je možná trochu škoda, že si to zvukaři lépe nepohlídali. Jejich čest však zachraňuje vhodně zvolená hudba, které příjemně koresponduje s obrazem.

Nakonec se jedná o vcelku příjemně strávená hodinka a půl. Možná i proto, že je mě osobně prostředí vysokohorského lezení blízké a vždy je zajímavé podívat se na stejnou tématiku očima někoho jiného. K2 vlastní cestou se určitě nestane opěvovanou masovou záležitostí, ale každý český dokument mapující nějaký výstup v takto velkém stylu se cení. Na druhou stranu, se již od začátku snímek profiluje jako ženský pohled na ženské vysokohorské lezení, ale žádná další horolezkyně není do dokumentu zařazena. Přitom na záběrech z base campu se jich pár pohybuje a je škoda, že tvůrčí tým do snímku alespoň ve zkratce nezakomponoval pohled dalších horolezkyň. Je to promarněná šance, protože větší pestrost názorů lezkyň i lezců by tématu prospěla.

Celkové hodnocení: 60 %

K2 vlastní cestou (2020)

Hrají: Klára Kolouchová

Režie: Jana Počtová

Scénář: Jana Počtová

Kamera: Klára Belicová, Jakub Freiwald

Hudba: Jan Ponocný

Střih: Petra Berkovičová Raušová

Česko / 100 min / dokumentární

Související

Kino, ilustrační foto

Na co jít do kina? Ava, Vzpomínky na Itálii, oddechovka Palm Springs a Počátek

Žádné hollywoodské trháky teď v kinech nejsou, ale přesto se v nich promítá několik zajímavých snímků, které stojí za vidění. Klasický měsíční plán nemá v současné době smysl předkládat, protože nikdo pořádně neví, co bude. Ale v nejbližších čtrnácti dnech by se snad už nic měnit nemělo. Takže pokud míříte do kina, máme několik tipů.

Více souvisejících

film "K2 vlastní cestou" dokument Bontonfilm hora K2 Himaláje, Indie hory ženy recenze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy