Himálajské ledovce tají daleko rychleji než před 10 lety. Důsledky mohou být tragické

Rostoucí teploty způsobují daleko rychlejší tání himálajských ledovců, než se původně předpokládalo. Vědci v Nepálu při průzkumu zjistili, že jejich tání zrychlilo mezi lety 2010–2019 o 65 % oproti předešlé dekádě. Nálezy prokazují zrychlování klimatické změny, a že některá opatření budou nevyhnutelná, píše list New York Times.

Na zásobování vodou z tajícího ledu a sněhu z pohoří Himálaj a Hindúkuš jsou závislé až dvě miliardy lidí. Zrychlené tání ale způsobuje destabilizaci krajiny a zvyšují rizika nebezpečí, ať už jde o povodně nebo sesuvy půdy. Změny navíc vytlačují velkou část jedinečného divokého biotou do menších a nejistějších oblastí. Pro některé druhy už je podle studie příliš pozdě.

Výzkumnice v oblasti kryosféry Miriam Jacksonová pro NY Times vysvětlila, že během posledních dvaceti let došlo k výrazným změnám. S kolegy zkoumala oblast o rozloze asi 1,6 milionu kilometrů čtverečních od Afghánistánu až po Myanmar. „Myslím, že je pro mnoho lidí překvapením, že se to děje takhle rychle,“ myslí si.

Zpráva Světové meteorologické organizace a Evropské služby pro změnu klimatu Copernicus tvrzení nepálských vědců podpořila. Stejně jako Himálaj i evropské Alpy za rok 2022 zaznamenaly největší úbytek ledové hmoty za jediný rok. Pokud se průměrné globální oteplování podaří zastavit na 1,5 °C oproti období před průmyslovou revolucí, ztratí Himálaj a Hindúkuš nejméně třetinu ledovcového pokryvu.

Vědci očekávají, že s postupem času takovéto změny způsobí nepravidelnost srážek po celém světě a lidé v oblasti asijských velehor budou více závislí na vodě z tání než na dešti. Na tuto vodu se ale nelze spolehnout na více než 20–30 let.

Nepálci pak varují, že systémy připravenosti na mimořádné události rozhodně nejsou připraveny na typ katastrof, které můžou takové změny přinést. Podobně nepřipravené jsou tamní ekosystémy. Některé unikátní druhy z regionu, především motýli, už vyhynuly. Vysoké riziko nyní hrozí obojživelníkům. Do roku 2100 může vyhynout až čtvrtina rostlin, živočichů a dalších forem života, které se vyskytují pouze v tomto regionu.

Související

Ilustrační fotografie.

Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 
himaláje

Počet obětí zřícení ledovce a záplav v Indii stoupl na 26

Stovky záchranářů stále prohledávají rokle a údolí na severu Indie, kde se v neděli odlomil kus himálajského ledovce a způsobil devastující záplavy. Počet mrtvých mezitím stoupl: zemřelo nejméně 26 lidí a 165 se stále pohřešuje, uvedla dnes agentura AP.

Více souvisejících

Himaláje, Indie Počasí

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy