Himálajské ledovce tají daleko rychleji než před 10 lety. Důsledky mohou být tragické

Rostoucí teploty způsobují daleko rychlejší tání himálajských ledovců, než se původně předpokládalo. Vědci v Nepálu při průzkumu zjistili, že jejich tání zrychlilo mezi lety 2010–2019 o 65 % oproti předešlé dekádě. Nálezy prokazují zrychlování klimatické změny, a že některá opatření budou nevyhnutelná, píše list New York Times.

Na zásobování vodou z tajícího ledu a sněhu z pohoří Himálaj a Hindúkuš jsou závislé až dvě miliardy lidí. Zrychlené tání ale způsobuje destabilizaci krajiny a zvyšují rizika nebezpečí, ať už jde o povodně nebo sesuvy půdy. Změny navíc vytlačují velkou část jedinečného divokého biotou do menších a nejistějších oblastí. Pro některé druhy už je podle studie příliš pozdě.

Výzkumnice v oblasti kryosféry Miriam Jacksonová pro NY Times vysvětlila, že během posledních dvaceti let došlo k výrazným změnám. S kolegy zkoumala oblast o rozloze asi 1,6 milionu kilometrů čtverečních od Afghánistánu až po Myanmar. „Myslím, že je pro mnoho lidí překvapením, že se to děje takhle rychle,“ myslí si.

Zpráva Světové meteorologické organizace a Evropské služby pro změnu klimatu Copernicus tvrzení nepálských vědců podpořila. Stejně jako Himálaj i evropské Alpy za rok 2022 zaznamenaly největší úbytek ledové hmoty za jediný rok. Pokud se průměrné globální oteplování podaří zastavit na 1,5 °C oproti období před průmyslovou revolucí, ztratí Himálaj a Hindúkuš nejméně třetinu ledovcového pokryvu.

Vědci očekávají, že s postupem času takovéto změny způsobí nepravidelnost srážek po celém světě a lidé v oblasti asijských velehor budou více závislí na vodě z tání než na dešti. Na tuto vodu se ale nelze spolehnout na více než 20–30 let.

Nepálci pak varují, že systémy připravenosti na mimořádné události rozhodně nejsou připraveny na typ katastrof, které můžou takové změny přinést. Podobně nepřipravené jsou tamní ekosystémy. Některé unikátní druhy z regionu, především motýli, už vyhynuly. Vysoké riziko nyní hrozí obojživelníkům. Do roku 2100 může vyhynout až čtvrtina rostlin, živočichů a dalších forem života, které se vyskytují pouze v tomto regionu.

Související

Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.
Ilustrační fotografie.

Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 

Více souvisejících

Himaláje, Indie Počasí

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy