Himálajské ledovce tají daleko rychleji než před 10 lety. Důsledky mohou být tragické

Rostoucí teploty způsobují daleko rychlejší tání himálajských ledovců, než se původně předpokládalo. Vědci v Nepálu při průzkumu zjistili, že jejich tání zrychlilo mezi lety 2010–2019 o 65 % oproti předešlé dekádě. Nálezy prokazují zrychlování klimatické změny, a že některá opatření budou nevyhnutelná, píše list New York Times.

Na zásobování vodou z tajícího ledu a sněhu z pohoří Himálaj a Hindúkuš jsou závislé až dvě miliardy lidí. Zrychlené tání ale způsobuje destabilizaci krajiny a zvyšují rizika nebezpečí, ať už jde o povodně nebo sesuvy půdy. Změny navíc vytlačují velkou část jedinečného divokého biotou do menších a nejistějších oblastí. Pro některé druhy už je podle studie příliš pozdě.

Výzkumnice v oblasti kryosféry Miriam Jacksonová pro NY Times vysvětlila, že během posledních dvaceti let došlo k výrazným změnám. S kolegy zkoumala oblast o rozloze asi 1,6 milionu kilometrů čtverečních od Afghánistánu až po Myanmar. „Myslím, že je pro mnoho lidí překvapením, že se to děje takhle rychle,“ myslí si.

Zpráva Světové meteorologické organizace a Evropské služby pro změnu klimatu Copernicus tvrzení nepálských vědců podpořila. Stejně jako Himálaj i evropské Alpy za rok 2022 zaznamenaly největší úbytek ledové hmoty za jediný rok. Pokud se průměrné globální oteplování podaří zastavit na 1,5 °C oproti období před průmyslovou revolucí, ztratí Himálaj a Hindúkuš nejméně třetinu ledovcového pokryvu.

Vědci očekávají, že s postupem času takovéto změny způsobí nepravidelnost srážek po celém světě a lidé v oblasti asijských velehor budou více závislí na vodě z tání než na dešti. Na tuto vodu se ale nelze spolehnout na více než 20–30 let.

Nepálci pak varují, že systémy připravenosti na mimořádné události rozhodně nejsou připraveny na typ katastrof, které můžou takové změny přinést. Podobně nepřipravené jsou tamní ekosystémy. Některé unikátní druhy z regionu, především motýli, už vyhynuly. Vysoké riziko nyní hrozí obojživelníkům. Do roku 2100 může vyhynout až čtvrtina rostlin, živočichů a dalších forem života, které se vyskytují pouze v tomto regionu.

Související

Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.
Ilustrační fotografie.

Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 

Více souvisejících

Himaláje, Indie Počasí

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Prezident Trump

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům

Přestože prezident Donald Trump dlouhodobě prosazuje tvrdou imigrační politiku a odmítá nadnárodní spolupráci, v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale mění přístup. Kvůli přípravám na tuto největší sportovní událost světa jeho administrativa činí výjimky z politiky „America First“ a vytváří prostor pro příchod milionů fanoušků, sportovců a týmů z celého světa.

před 1 hodinou

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

před 2 hodinami

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

před 2 hodinami

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

před 2 hodinami

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

před 3 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

před 7 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

před 8 hodinami

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hamás přijal návrh na příměří: Po měsících bojů je dohoda s Izraelem na dosah

Hnutí Hamás oznámilo, že předalo „pozitivní odpověď“ na návrh 60denního příměří s Izraelem v Pásmu Gazy. Po měsících neúspěšných pokusů se tak otevírá reálná šance na zastavení bojů a zahájení detailního vyjednávání o definitivní dohodě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy