Himálajské ledovce tají daleko rychleji než před 10 lety. Důsledky mohou být tragické

Rostoucí teploty způsobují daleko rychlejší tání himálajských ledovců, než se původně předpokládalo. Vědci v Nepálu při průzkumu zjistili, že jejich tání zrychlilo mezi lety 2010–2019 o 65 % oproti předešlé dekádě. Nálezy prokazují zrychlování klimatické změny, a že některá opatření budou nevyhnutelná, píše list New York Times.

Na zásobování vodou z tajícího ledu a sněhu z pohoří Himálaj a Hindúkuš jsou závislé až dvě miliardy lidí. Zrychlené tání ale způsobuje destabilizaci krajiny a zvyšují rizika nebezpečí, ať už jde o povodně nebo sesuvy půdy. Změny navíc vytlačují velkou část jedinečného divokého biotou do menších a nejistějších oblastí. Pro některé druhy už je podle studie příliš pozdě.

Výzkumnice v oblasti kryosféry Miriam Jacksonová pro NY Times vysvětlila, že během posledních dvaceti let došlo k výrazným změnám. S kolegy zkoumala oblast o rozloze asi 1,6 milionu kilometrů čtverečních od Afghánistánu až po Myanmar. „Myslím, že je pro mnoho lidí překvapením, že se to děje takhle rychle,“ myslí si.

Zpráva Světové meteorologické organizace a Evropské služby pro změnu klimatu Copernicus tvrzení nepálských vědců podpořila. Stejně jako Himálaj i evropské Alpy za rok 2022 zaznamenaly největší úbytek ledové hmoty za jediný rok. Pokud se průměrné globální oteplování podaří zastavit na 1,5 °C oproti období před průmyslovou revolucí, ztratí Himálaj a Hindúkuš nejméně třetinu ledovcového pokryvu.

Vědci očekávají, že s postupem času takovéto změny způsobí nepravidelnost srážek po celém světě a lidé v oblasti asijských velehor budou více závislí na vodě z tání než na dešti. Na tuto vodu se ale nelze spolehnout na více než 20–30 let.

Nepálci pak varují, že systémy připravenosti na mimořádné události rozhodně nejsou připraveny na typ katastrof, které můžou takové změny přinést. Podobně nepřipravené jsou tamní ekosystémy. Některé unikátní druhy z regionu, především motýli, už vyhynuly. Vysoké riziko nyní hrozí obojživelníkům. Do roku 2100 může vyhynout až čtvrtina rostlin, živočichů a dalších forem života, které se vyskytují pouze v tomto regionu.

Související

Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.
Ilustrační fotografie.

Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 

Více souvisejících

Himaláje, Indie Počasí

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy