Indická armáda má důkaz, že existuje Yetti. Opravdu?

Otázku, zdali opravdu existuje yetti, si evidentně položila i indická armáda. Na Twitteru se totiž pochlubila výsledky dubnové existence, při které se údajně podařilo objevit stopy záhadného tvora. Expert oslovený agenturou Reuters ale jejich nadšení nesdílí.

Indická armáda se včera večer pochlubila na Twitteru nevídaným objevem. Členové její horské expedice údajně narazili na záhadné stopy mytického tvora yettiho. Měří 81x38 cm a armádní příslušníci je objevili nedaleko základního tábora pro výstup na himálajskou osmitisícovku Makalu už 9. dubna.

„Tento nepolapitelný sněžný muž byl zatím spatřen pouze v národním parku Makalu-Barun. Podle Daniela C. Taylora, který se záhadou yettiho dlouhá léta zabývá, však jde o stopy medvěda. „Pokud jde o šlépěje jediného zvířete, bylo by velké jako dinosaur,“ pochybuje Taylor o pravosti tvrzení indické armády v rozhovoru pro agenturu Reuters.

For the first time, an #IndianArmy Moutaineering Expedition Team has sited Mysterious Footprints of mythical beast 'Yeti' measuring 32x15 inches close to Makalu Base Camp on 09 April 2019. This elusive snowman has only been sighted at Makalu-Barun National Park in the past. pic.twitter.com/AMD4MYIgV7

— ADG PI - INDIAN ARMY (@adgpi) 29. dubna 2019

Jako yetti je označován neznámý druh dvounohého hominida, který se vyskytuje právě jen v pohoří Himálaje. Existence 2,5 metru vysokého chlupatého tvora podobného lidoopovi nebo pravěkému člověku však nikdy nebyla potvrzena. Spousta lidí jím však je dodnes fascinována a po jeho stopách pátrá.

Existence yettiho se traduje především na základě vyprávění obyvatel z okolí Himálaje, kde se zprávy o něm předávají již po mnoho generací. Evropané o něm vědí od přelomu 19. a 20. století, roku 1899 totiž objevil v jednom horské sedle obrovský otisk chodidla anglický důstojník Laurence Waddell.

První fotografii pak pořídil v roce 1937 Frank Smythe, který velikost otisku poměřil s horolezeckým cepínem. O 35 let později udělali američtí horolezci Jeffrey McNeely a Edward Cronin první sádrové odlitky stop.

Nejasnosti vyvolává už jméno tvora, které v jazyce šerpů představuje obecné označení divokého horského zvířete. I proto mnozí místní lidé uvádějí, že „yettiho“ mnohokrát pozorovali. Obvykle přitom mají na mysli medvěda tibetského.

Odborníci se domnívají, že ve většině případů jde o poškozené či deformované otisky nám dobře známých zvířat, někteří další jim však oponují, že může doopravdy jít o tvora, který není odborně popsán. Zdali k jeho nalezení pomůže objev indické armády, však zatím není jasné.

Související

Více souvisejících

Yetti (označení neznámého druhu dvounohého hominida) Armáda Indie Indie Himaláje, Indie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy