Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 

Rada své rozhodnutí zdůvodnila snahou zvýšit bezpečnost turistů v horách a vytvořit pracovní místa pro místní obyvatele. Pro horolezce se pravidla nemění, uvedla agentura DPA.

Nové nařízení se týká jen turistických výstupů, pro horolezce, kteří směřují na nejvyšší vrcholky, platí odlišná pravidla. Ti se mohou i nadále po horách pohybovat samostatně, ale s potřebným vybavením.

Nepálská policie ročně dostane hlášení o zhruba sedmi až osmi pohřešovaných výletnících v horách. Podle turistické centrály jich ale ve skutečnosti může být i 40 až 50 ročně, ale blízcí turistů se obracejí i na jiné úřady než na policii. Přesná čísla nejsou k dispozici, poznamenává DPA.

"Většina osob, které zahynuly nebo zmizely při trekkingu, jsou ti, kteří šli sami bez průvodce a bez znalosti terénu. Těmto tragédiím se dalo předejít najmutím místního horského průvodce," míní prezident Nepálské asociace turistických agentur Nilhari Bastola.

Divoká zvířata jako jsou tygři, medvědi, leopardi a vlci, nebo také zločinci a odlehlé a obtížně schůdné stezky jsou hlavními riziky pro turisty, uvádějí nepálské úřady. Nové nařízení má pomoci v případě nehody na špatně přístupných a chabě značených cestách k rychlejší lokalizaci a záchraně zraněných díky znalosti terénu místních průvodců.

Ne všichni nové nařízení vítají. Deník Kathmandu Post ve svém úvodníku napsal, že někteří rádi zemi poznávají svým vlastním tempem a osamoceně, což jim přítomnost průvodce znemožní. Jiní se bojí, že to může odradit část turistů, protože právě nízké náklady byly jedním z lákadel pro cesty do Nepálu.

Související

Mount Everest

Před sto lety chtěli jako první zdolat Mount Everest, zemřeli pod jeho vrcholem

Na počátku června roku 1924, tedy přesně před 100 lety, se dva britští horolezci vydali na vrchol Mount Everestu s cílem ho jako vůbec první lidé dosáhnout. To se jim bohužel nepodařilo. Osmého červnového dne je svědci viděli naposledy a pravděpodobně i tentýž den pod vrcholem nejvyšší hory světa zahynuli. Ostatky se podařilo najít až po dlouhých 75 letech.

Více souvisejících

Himaláje, Indie nepál

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy