Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem

Na nepálskou stranu Himálaje nově smí turisté už jen s místním horským průvodcem nebo nosičem z trekkingové společnosti registrované vládou. Rozhodla o tom Nepálská rada pro cestovní ruch složená ze zástupců vlády a turistického průmyslu. Nařízení začíná platit dnes. 

Rada své rozhodnutí zdůvodnila snahou zvýšit bezpečnost turistů v horách a vytvořit pracovní místa pro místní obyvatele. Pro horolezce se pravidla nemění, uvedla agentura DPA.

Nové nařízení se týká jen turistických výstupů, pro horolezce, kteří směřují na nejvyšší vrcholky, platí odlišná pravidla. Ti se mohou i nadále po horách pohybovat samostatně, ale s potřebným vybavením.

Nepálská policie ročně dostane hlášení o zhruba sedmi až osmi pohřešovaných výletnících v horách. Podle turistické centrály jich ale ve skutečnosti může být i 40 až 50 ročně, ale blízcí turistů se obracejí i na jiné úřady než na policii. Přesná čísla nejsou k dispozici, poznamenává DPA.

"Většina osob, které zahynuly nebo zmizely při trekkingu, jsou ti, kteří šli sami bez průvodce a bez znalosti terénu. Těmto tragédiím se dalo předejít najmutím místního horského průvodce," míní prezident Nepálské asociace turistických agentur Nilhari Bastola.

Divoká zvířata jako jsou tygři, medvědi, leopardi a vlci, nebo také zločinci a odlehlé a obtížně schůdné stezky jsou hlavními riziky pro turisty, uvádějí nepálské úřady. Nové nařízení má pomoci v případě nehody na špatně přístupných a chabě značených cestách k rychlejší lokalizaci a záchraně zraněných díky znalosti terénu místních průvodců.

Ne všichni nové nařízení vítají. Deník Kathmandu Post ve svém úvodníku napsal, že někteří rádi zemi poznávají svým vlastním tempem a osamoceně, což jim přítomnost průvodce znemožní. Jiní se bojí, že to může odradit část turistů, protože právě nízké náklady byly jedním z lákadel pro cesty do Nepálu.

Související

himaláje

Počet obětí zřícení ledovce a záplav v Indii stoupl na 26

Stovky záchranářů stále prohledávají rokle a údolí na severu Indie, kde se v neděli odlomil kus himálajského ledovce a způsobil devastující záplavy. Počet mrtvých mezitím stoupl: zemřelo nejméně 26 lidí a 165 se stále pohřešuje, uvedla dnes agentura AP.

Více souvisejících

Himaláje, Indie nepál

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Roboti kradou lidem práci? Podle ředitele Amazonu naprostý nesmysl

Mýtus o tom, že roboti a jiné technologie berou lidem práci, podle ředitele globální robotiky, mechatroniky a udržitelného balení společnosti Amazon Stefana La Rovera, neodpovídá realitě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy