Tohle by nemělo existovat: Je londýnské kladivo staré miliony let?

Přestože si myslíme, kolik toho už o světě nevíme, stále se setkáváme s dalšími objevy, které se pohybují za hranicemi našeho chápání. Jedním z nich je takzvané Londýnské kladivo, jež by mohlo svým stářím odpovídat více než jednomu milionu let. Informoval o tom Michal Soukup na serveru Enigmaplus.cz.

Ačkoliv to zní divně, tak předmět pojící se s hlavním městem ostrovního království z něj vůbec nepochází. Londýn leží totiž také v americkém státě Texas, v okresu Kimble. Zde se ve druhé polovině 30. let 20. století podařilo jednomu farmáři objevit něco, co dodnes zaměstnává vědeckou veřejnost. Všechno se stalo v roce 1936, kdy se zmiňovaný rančer Max Han procházel se svojí manželkou v blízkosti řeky Red Creek. Jeho pozornost upoutal nestandardní útvar ve skále. Když se k němu přiblížil, došlo mu, že se z něj trčí dřevěná rukojeť. Protože ho to zaujalo, rozhodl se vzít si tento prazvláštní předmět domů.

Možná, že kdyby nebylo nešťastné náhody, kdy synovi manželů Hahnových Georgovi vypadl onen zvláštní artefakt z ruky, možná by se nikdy nikdo nedozvěděl, že se ve skutečnosti jednalo o klasické železné kladivo s dřevěným topůrkem ukryté v kameni. Jak už to s dětmi bývá, často sahají na věci, na které nemají. Prapodivný kámen měl být vystavený jako ozdoba domu rodiny Hahnových, ale všichni přeci dobře víme, že zakázané ovoce nejlépe chutná. Proto to také malému Georgovi nedalo a pro svojí dětskou hru si zvolil právě dnes už známé Londýnské kladivo.

První závěry vědeckého zkoumání šokovaly

Hahnovi si namísto, aby dali malému Georgovi na zadek, své tajemství nenechali pro sebe, a ihned ho rozšířili v celém městě. Zpočátku se potýkali s nezájmem svého okolí, neboť jim nikdo nevěřil. Události vzaly spád až v 80. letech, kdy si od Hahnových kladivo odkoupil kreacionista Carl Baugh, který jej okamžitě podrobil podrobnému vědeckému zkoumání. To se zaměřilo zejména na horninu, v níž bylo uloženo.

Výsledky byly přímo šokující, neboť odborníkům v oblasti geologie okamžitě došlo, že skála, do níž bylo kladivo vsazeno, vznikla pozvolným usazováním sedimentů, a to před více než 100 miliony let, tedy v prvohorách. Kromě toho bylo také zjištěno, že předmět byl původně zabalený do jakéhosi ochranného obalu, který byl s největší pravděpodobností z dřevěného nebo koženého materiálu. Z toho pak logicky vyvstala otázka, zda je vůbec možné, aby bylo kladivo takhle staré. 

Hodně nezodpovězených otázek

Vědce závěry průzkumu velmi fascinují, neboť se rozcházejí s veškerými jejich dosavadními poznatky. Všechno totiž svědčí v neprospěch tvrzení, že Londýnské kladivo je starší než samotní dinosauři. Navíc analýze byla podrobená pouze hornina, nikoliv samotný předmět. Ta sice může být stará několik milionů let, ale dřevo by se těžko mohlo takto dochovat, protože se jedná o organický materiál. Lze tedy s jistotou říct, že kladivo s dřevěnou rukojetí mohlo přežít takhle dlouhou časovou éru?

Máme co do činění s novou záhadou, anebo se jedná o pouhou hříčku přírody?

Když se vědci rozhodli zaměřit nejen na horninu, nýbrž i na samotné kladivo, Carl Baugh jim ho odmítl vydat. Teprve až po delší době jim vyhověl z důvodu tlaku novinářů a veřejnosti. Výsledky testování měly opět za následek dalšího brouka v hlavě. Ukázalo se, že hlavici kladiva tvoří z 97 % čisté železo a zbytek chlór a síra. Co se týče stáří, tak to by odhadováno na cca 700 let. To by bylo i logické, neboť se svým tvarem velice podobá kladivům vyráběných v USA během 19. století. Možná by se konečně dalo mluvit o odpovědi na všechny otázky.

Podle geologů se totiž jedná o jakousi kuriózní hříčku přírody, které se říká konkreace, tedy soustředění minerálů a usazenin kolem určitého předmětu, tedy například i kladiva. Za splnění určitých podmínek je taktéž možné, že za velmi krátkou dobu spočívající v deseti až sto lety vytvoří pevnou horninu. Z tohoto důvodu lze skutečně s jistotou konstatovat, že se nejedná o další div světa, nýbrž o zvláštní geologický jev.

Související

Více souvisejících

Kameny tajemství záhady USA (Spojené státy americké) nářadí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy