Kameny dokážou skladovat CO2. Vyřeší to klimatické problémy? +VIDEO

Southampton - Vypadá to jako další neškodný kámen, ve skutečnosti toho ale umí mnohem více. Jedná se také o skladovací objekt pro oxid uhličitý. To by mohlo alespoň trochu vylepšit klimatické podmínky na Zemi.

Nová studie ukazuje, jak dostat škodlivý oxid uhličitý do skal a kamenů. Tým vědců dokáže emise oxidu uhličitého dostat z atmosféry, rozpustit je ve vodě a následně jej zapečetit v podzemním vrtu společně s čedičem.

Během dvou let se pak krystalizují a vznikne z nich uhlíková hornina. Takovýto způsob skladování má hned několik výhod. Předchozí studie se zaměřovaly na skladování oxidu uhličitého v plynném nebo kapalném stavu. Problém u těchto způsobů skladování je ale jejich nestabilita a problém s těsněním. Oba tyto problémy ale kámen eliminuje.

Nicméně ale existují limity v použití této techniky, vědci musí použít hlubokou studnu na Islandu, kde je vysoká vulkanická činnost, protože k pozitivnímu výsledku potřebují velké množství čediče. Pracovníci jsou ale optimističtí, protože čediče je na Zemi hodně, takže teoreticky se tu skrývá velké množství místa, kam uskladnit oxid uhličitý jednou provždy. Jen USA by mohly uložit až 2400 miliard tun oxidu uhličitého, jak informuje server Gizmodo.

Související

Ilustrační foto

Tohle by nemělo existovat: Je londýnské kladivo staré miliony let?

Přestože si myslíme, kolik toho už o světě nevíme, stále se setkáváme s dalšími objevy, které se pohybují za hranicemi našeho chápání. Jedním z nich je takzvané Londýnské kladivo, jež by mohlo svým stářím odpovídat více než jednomu milionu let. Informoval o tom Michal Soukup na serveru Enigmaplus.cz.

Více souvisejících

Kameny

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

Chytrý, pohledný, zabiják v debatách. Proč si Trump vybral J. D. Vance jako viceprezidenta?

Kdo je James D. Vance, kterého si Donald Trump vybral jako svého viceprezidenta? Takovou otázku si zřejmě kladl nejeden ne-Američan. Devětatřicetiletý politik si ale svou cestu k úřadu zařídil poměrně jednoduše – postavil se za Trumpa, když to nejvíce potřeboval. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy