Tohle by nemělo existovat: Co jsou quimbayská letadla?

Zastánci paleoastronautiky, tedy širokou vědeckou veřejností opovrhované myšlenky, že kulturu starověkých civilizací ovlivnili mimozemšťané, mohou slavit. Muzeum zlata v kolumbijské Bogotě obsahuje sbírku bohatou na staré předměty, mezi něž patří také quimbayské artefakty svým tvarem připomínající letadlo. Informoval o tom Fanwave.it.

Tyto takzvané náboženské dekorace pocházející z dob Předkolumbovské Ameriky byly nalezeny v hrobkách tayronských indiánů v Quimbaye. Tayronové byli jednou z nejvyspělejších civilizací nového světa. Prosluli zejména svým tkalcovským uměním a výrobou vzácných klenotů, z nichž je většina vystavována v Muzeu zlata, v Bogotě. 

Největší prosperity dosáhli přibližně 500 let před příchodem španělských kolonizátorů. Většina zlatých předmětů jejich výroby znázorňuje divokou zvěř, ptáky, ryby a hmyz. Některé jsou ale velmi neobvyklého tvaru a pro tehdejší Evropany neznalé výdobytků moderní doby bylo velmi obtížné je identifikovat. Z dnešního úhlu pohledu bychom ale mohli hovořit o nikoliv o živých tvorech, nýbrž o letadlech.

Božstvo, anebo skutečné vyobrazení letadel?

Je něco takového možné? Mohli Tayronové s něčím takovým skutečně přijít do styku, anebo se jedná o pouhopouhou náhodu? Někteří by mohli namítat, že se třeba pouze pokusili o vyobrazení nějakého Božstva. Ani ti největší skeptici by ale nemohli pochybovat, že přesně kopírují design moderních vojenských letadel.

Křídla těchto quimbayských artefaktů neboli letadel ve tvaru trojúhelníku se na první pohled seshora zdají být dokonale vodorovná, ale když se na ně podíváte ze strany, všimnete si, jak se pomalu stáčejí dolů. Něčím takovým disponovaly v 50. letech vojenské stíhačky a v 80. letech dokonce i kluzáky. Můžeme snad skutečně hovořit o tom, že jsme první civilizací na světě, která něco takového objevila? 

Při pohledu na quimbayská zlatá letadla si nemůžeme nevšimnout, že na křídlech a ocasu je umístěno něco, co přesně odpovídá ovládacím prvkům moderních letadel elevonům, výškovým kormidlům a křidélkům, prostřednictvím nichž piloti kontrolují směr letu v horizontální i vertikální rovině. Je opět pouhou náhodou, že Tayronové na něco takového přišli? 

Vidíme jenom to, co chceme vidět?

Je na výsost jasné, že se může jednat o výplod naší fantazie, kterému se říká pareidolie. Nejsou ojedinělé případy, kdy v oblacích vidíme různé věci - zvířata, stroje, duchy atd. Přitom se jedná jenom o něco, co vytvořila příroda, a co pouze chceme vidět nebo v některých případech i slyšet. Může tomu tak být i v případě quimbayských letadel? Nejednalo se opravdu jenom o vyobrazení Bohů kmene tayronských indiánů, totem či nějakého neobjeveného živočicha? Těžko říct!  

Odpověď na tuto otázku se nicméně pokusili známý zoolog Ivan Senderson a pracovník New York Air Navigation Institute Dr. B. Poisley, konstruktér letadel Arthur Young a odborník v oblasti letectví J. Aldridge. Všichni byli zajedno, že zkoumané předměty spíš připomínají techniku než živého tvora. Tak jako tak byly ale zaznamenány určité nedostatky, které teorie o vyobrazení letadel vyvracejí.

Odpůrci paleoastronautiky například tvrdí, že pokud bychom v případě guimbayských artefaktů chtěli skutečně mluvit o modelech letadel, měli bychom je zkoumat víc dopodrobna. Pak by nám, kteří se zajímáme o letectví, skutečně nemohlo uniknout, že by křídla přeci jenom měla být více posunutá ke špičce letounu.

Z tohoto důvodu by se přeci jenom dalo spíše hovořit o tom, že se jednalo o výplod fantazie Tayronů. S největší pravděpodobností o Božstvo. Tak jako tak je to opět jedna z nevysvětlitelných záhad, která současnou vědu zaměstnává.

Související

Velký Blaník (zdroj: Dr. Ivan Rozkošný)

Záhada kolem bájného hradu na hoře Blaník. Podle pověsti tu dřímají rytíři

Pověst o blanických rytířích dřímajících v posvátné hoře, kteří v čele se sv. Václavem přijedou na pomoc české zemi, až jí bude nejhůř, zná snad každý. Zájemci o turistiku si vzpomenou i na místní nejmenší CHKO v České republice, případně rozhlednu na vrcholu Velkého Blaníku. Málo kdo už ovšem zná záhadu blanického hradu, jehož lokalizaci se dodnes věrohodně nepodařilo určit.

Více souvisejících

tajemství záhady Kolumbie Zlato mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy