Mladí posluchači rocku a metalu jsou lepší v pravopise

Teenageři, kteří poslouchají rock nebo metal, jsou lepší v pravopise než jejich vrstevníci upřednostňující rap, R’nB nebo reggae. Na základě internetového průzkumu to tvrdí francouzská vzdělávací organizace Le projet Voltaire (Projekt Voltaire), která propaguje správnou mluvnici a stylistiku.

Anketa mezi mladými lidmi ve věku 15 až 25 let podle deníku Le Figaro rovněž vyvrátila tvrzení, že adolescenti neovládají jazyk, nečtou a kvůli používání sociálních sítí hloupnou.

Průzkumu se zúčastnilo přes 7000 uživatelů webu Le projet Voltaire, kteří odpovídali na dotazník s 84 položkami týkajícími se základních pravidel mluvnice. Autoři ankety se jich ptali také na jejich hudební vkus, používání internetu, oblíbené youtubery a znalost hudební teorie.

"Preference lidí ve věku 15 až 25 let, které výrazně ovlivňují jejich úroveň pravopisu, nejsou takové, jaké bychom čekali," uvedli autoři průzkumu. Mladí v této věkové kategorii, kteří byli vyznavači žánru "indie rock", zvládli pravopisný test nejlépe - se 63procentní úspěšností. Těsně následovali ti, kteří poslouchali metal (59,8 procenta úspěšnosti) a rock a hard rock (59,4 procenta úspěšnosti). Na dalších pozicích se umístili příznivci popu, různých francouzských žánrů a funku.

Mladí lidé, kteří dávali přednost klasické hudbě, skončili až na osmém místě s úspěšností 57,5 procenta. Ještě hůře na tom byli teenageři, kteří si do sluchátek pouštějí rap, R’nB, dubstep (druh elektronické taneční hudby), reggae a trap (typ hip hopu).

Anketa také ukázala, že při zohlednění všech hudebních žánrů dohromady jsou v pravopise lepší dívky než chlapci.

Vyplynulo z ní rovněž, že pravopis mnohem lépe ovládají ti, kteří docházejí na hodiny hudební teorie: v průměru dosahovali o 2,4 procenta lepšího výsledku než ostatní. Autoři výzkumu, nazvaného Baromètre Voltaire, v této souvislosti připomněli studii vědců z Amsterdamské univerzity z roku 2018. Ta dospěla k závěru, že hudební lekce mají pozitivní vliv na kognitivní schopnosti dětí - tedy například paměť, koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací.

Výzkum Projektu Voltaire se zaměřil i na souvislost mezi užíváním sociálních sítí a zvládáním gramatiky. Vyšlo najevo, že gramatika dělá nejmenší potíže uživatelům twitteru, pinterestu a pak instagramu. Naproti tomu nejhůře na tom byli uživatelé facebooku.

Mluvnickým znalostem podle ankety prospívá také četba literatury v cizím jazyce. Mladí lidé, kteří četli v jiném než mateřském jazyce, měli v testu úspěšnost 59,8 procenta. Na opačném konci žebříčku se umístili ti, kteří holdují japonskému komiksu manga.

Související

Více souvisejících

Hudba metal rock

Aktuálně se děje

před 49 minutami

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy