Novodobé hajlování? Extremisté převzali nový symbol, používá ho celý svět

Gesto ruky, kdy se palec a ukazovák dotknou a vytvoří písmeno O, tedy symbol „OK“, je podle nové zprávy organizace Anti-Defamation League (ADL) symbolem nenávisti. Tento symbol přidal ADL spolu s několika dalšími do své dlouhodobé databáze sloganů a symbolů, které používají extremisté.

Značka OK s prstem a palcem je všeobecně známa tím, že je všechno v pořádku. Podle odborníků ADL by měla sloužit jako past na média nebo lidi s liberálními ideály, protože by vypadaly směšně za odsouzení takového neškodného znamení.

V roce 2019 však toto znamení přijali někteří nacionalisté, napsal server CNN. Paradoxem je, že symbol je hojně používán lidmi po celém světě a vyjadřuje, že je vše v pořádku.

"Zdá se, že však někteří opustili ironický nebo satirický záměr za původní trollingovou kampaní a použili tento symbol jako upřímný výraz bílé nadvlády," uvedla ADL ve své zprávě.

Jejich odborníci poukazují na australského extrémistu Brentona Tarranta, který je obviněn z masakru 51 lidí ve dvou novozélandských mešitách. Tarrant byl zobrazen se symbolem OK během vystoupení v soudní síni brzy po jeho zatčení. Tarrant trval na tom, že není vinen.

"Jsme přesvědčení, že veřejnost musí být plně informována o významu těchto symbolů, které mohou sloužit jako první varovný signál přítomnosti násilníků v komunitě nebo škole," uvedl generální ředitel ADL Jonathan Greenblatt pro CNN.

Související

Více souvisejících

Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) extremismus masakr

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy