Také zvířata mají právo na důstojné poslední rozloučení

"Chtěli jsme ho doprovázet až do samého konce," šeptá se sevřeným hrdlem majitelka Scoobidooa ve smuteční síni zvířecího krematoria v departementu Ain. Naposledy se loučí s svým maltézským psíkem, který odešel v úctyhodném věku patnácti let, napsala agentura AFP.

Pes, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Když necháte zesnulé zvíře u veterináře, rychle se ho zbavíte. Zatímco zde ho doprovázíte. Citově je to náročnější," vysvětluje Claudie Frémauxová, jejíž dcera má oči zčervenalé od pláče.

Před kremací se šly na psíka podívat do pohřební komory. Tam se zesnulým zvířatům, které zákon považuje za pouhý odpad, dostává poslední posmrtné úpravy, aby byla připravena na poslední rozloučení.

Matka a dcera nyní sedí v soukromém smutečním salonku před obrazovkou, na níž se objevují dvířka spalovací pece.

"Chtěly jsme sledovat celou kremaci. Zpočátku byl Scoobidoo můj pes, ale svěřila jsem ho matce, protože jsem na něj neměla čas," vypráví Anne-Cécile Rembarzová, která přijela z Aix-les-Bains v Savojsku do krematoria v Château-Gaillard na Scoobidooův pohřeb.

"Za tolik mu vděčím," povzdychne si mladá žena zadržující slzy.

Před nimi leží na nízkém stolku zlatá kniha a červená krabička, která skrývá otisk packy jejich psa. Takovou možnost nabízí expert na zvířecí pohřby. "Také jsme si mohly nechat chomáček chlupů," říká paní Frémauxová a vytahuje z kabelky sáček, který chlupy obsahuje.

"Rozhodly jsme se pro soukromou kremaci, protože jsme nechtěly, aby se jeho popel smísil s popelem jiných psů, chtěly jsme si být jisté, že to je skutečně on. Jeho popel pak budeme mít v urně," vysvětluje.

Asi 50 kilometrů odsud otevřela společnost Esthima v Décines-Charpieu u Lyonu první agenturu zabývající se zvířecími pohřby ve Francii.

Jsou zde urny různých rozměrů a barev, mezi nimiž je několik, které se v přírodě rozloží, obrázky a suvenýry se zobrazením zvířat, srdíčka, hvězdičky... Je tu všechno pro každý vkus a každou kapsu. Pohřeb stojí od 61 eur (asi 1647 Kč) výše. Společnost nabízí rovněž virtuální hřbitov.

V příštím roce má zahájit provoz dalších pět agentur, a to v Lille a v pařížském okolí.

"Přijímáme kočky, psy, ale také nová domácí zvířata, jako jsou králíci, morčata, ptáci. Měli jsme tu dokonce červenou rybku," vypočítává Christelle Lallemandová, která je poradkyní pro pohřby.

"Radíme truchlícím, organizujeme obřad, pomáháme jim vybrat urnu. Máme přijímací salonek, kde pozůstalí mohou svému zesnulému zvířeti číst básně. Naším heslem je respekt a úcta," vysvětluje s vážností odpovídající její funkci.

"Lidé bývají často zmatení. Telefonují nám a ptají se, co mají dělat," říká.

Agentura nabízí také možnost postarat se o zvíře už doma. "Vzpomínám si na staré lidi, kteří měli příliš velkého psa a nevěděli, jak ho sem dopravit," dodává. Jinak mohou majitelé dopravit zvíře do krematoria sami nebo prostřednictvím veterináře, který má smlouvu s krematoriem.

Ve Francii je rovněž několik hřbitovů pro zvířata.

Podle údajů z loňska měli Francouzi více než 15 milionů koček, psů a fretek, k nimž je třeba připočítat další více či méně exotická zvířata.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama